Rak skóry – sygnały ostrzegawcze i profilaktyka

Zdrowie Data publikacji: 2019-05-13

Na raka skóry szczególnie narażone są osoby z jasną karnacją, niebieskimi oczami, blond lub rudymi włosami i skórą wrażliwą na działanie promieni słonecznych. Promienie słoneczne, a także nadmierne opalanie się w solarium to główne przyczyny, które prowadzą do rozwoju raka skóry. Istnieje szereg alarmujących objawów, które mogą wskazywać na to, że dochodzi do rozwoju nowotworów, a jednym z często występujących są zmiany pojawiające się na skórze. Niepokojące powinno być dla nas pojawienie się na skórze nowych zmian, nadmierne swędzenie i małe krwawienia ze skóry. Warto obserwować swoje ciało, ponieważ, jak w przypadku każdego nowotworu, szybka diagnostyka może dawać szansę na całkowite wyleczenie.

Jakie są objawy raka skóry?

Rak skóry to jeden z najczęściej występujących nowotworów na całym świecie. Wyróżnia się trzy typy raka skóry: rak podstawnokomórkowy skóry, rak kolczystokomórkowy skóry oraz czerniak. Jeżeli na skórze pojawiają się niepokojące zmiany, to podstawowym korkiem, jest udanie się na konsultacje do dermatologa. Niepokojące symptomy, które mogą alarmować o rozwijającym się nowotworze skóry, to:

  1. Zmiana na skórze, która pojawiła się w krótkim czasie,
  2. Zmiana, która już istniała, ale w ostatnim czasie zmieniła ona swój kształt lub pojawiły się inne zmiany w jej wyglądzie,
  3. Krwawienie ze zmiany na skórze,
  4. Swędzenie zmiany na skórze.

Pierwszymi krokami w diagnostyce raka skóry, jest konsultacja z dermatologiem. Jego zdaniem jest zdiagnozowanie zmiany, która pojawiła się lub już istniała na skórze pacjenta. Zmiana ta powinna być obejrzana pod względem nowotworowym. Lekarz podczas wizyty powinien ocenić, czy konieczne będzie wycięcie całej zmiany, czy jedynie jej części. Do tego potrzebne, jest pobranie ze skóry wycinka, a wycinek ten wędruje do laboratorium. Nie istnieje żaden inny sposób na postawienie prawidłowej diagnozy, bez pobrania wycinka skóry i zbadania go pod mikroskopem.

Rak skóry – czynniki ryzyka i przyczyny rozwoju

Osoby, które są szczególnie narażone na raka skóry mają jasną karnację. Promienie słoneczne, a także nadmierne opalanie się na solarium są uznawane za najczęstsze przyczyny zwiększające ryzyko rozwoju raka skóry. Dlatego osoby, które przebywają długo na słońcu lub często korzystają z solarium, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju raka skóry. Niestety działanie promieni słonecznych, jest tak silne, że nawet chwilowe wystawienie skóry na słońce zwiększa ryzyko nowotworu. Badania wykazują, że korzystanie z solarium zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka nawet o siedemdziesiąt procent. Typ skóry, a także zmiany skórne, które na niej występują również mają wpływ na ryzyko zachorowania na raka skóry. Zagrożenie jest znacznie większe u osób z jasną cerą, które mają jasne lub rude włosy. W szczególności dotyczy to osób, które mają niebieskie, zielone lub szare oczy. Dodatkowo osoby, które szybko ulegają poparzeniom słonecznym, mają na skórze więcej niż pięćdziesiąt zmian są bardziej narażone na rozwój nowotworu skóry. Kluczowe są również czynniki genetyczne. Większe ryzyko pojawia się u osób, u których w rodzinie były przypadki zachorowania na raka skóry. Dodatkowo ryzyko ponownego zachorowania jest większe u osób, które już przebyły przez chorobę w przeszłości. Rak skóry najczęściej pojawia się w miejscach na skórze, która uległa największemu lub częstemu oparzeniu słonecznemu. Warto również wspomnieć, że wszelkie schorzenia, które obniżają zdolności układu odpornościowego powodują zwiększone ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Leczenie raka skóry

Istnieje wiele metod leczenia raka skóry. To lekarz dermatolog ma za zadanie dobrać odpowiedni sposób leczenia nowotworu, uwzględniając przy tym czynniki takie, jak:

  1. Typ raka skóry,
  2. Miejsce występowania nowotworu na ciele,
  3. Charakter raka, czyli określenie, czy jest on agresywny, czy nie,
  4. Etap rozwoju nowotworu,
  5. Stan zdrowia pacjenta.

Między metodami leczenia wybiera się pod względem wszystkich tych czynników. Najczęściej stosuje się zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu, wyłyżeczkowaniu lub wypaleniu zmiany nowotworowej. Kolejną metodą leczenia, jest naświetlanie, czyli radioterapia. Stosuje się również immunoterapię, zamrażanie, chemioterapię, a także trapię fotodynamiczną.

Jak zapobiegać rakowi skóry?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ekspozycja skóry na promienie słoneczne, to jedna z przyczyn prowadzących do rozwoju raka skóry. Tak więc ważne jest to, by przed wyjściem na świeże powietrze nakładać na skórę odpowiednie produkty o działaniu ochronnym. Miejsca, które są szczególnie wrażliwe i cały czas nastawione na działanie promieni słonecznych, to:

  1. Twarz,
  2. Uszy,
  3. Dłonie,
  4. Szyja.

Na te miejsca ciała należy codziennie nakładać kremy z filtrem, a na usta balsamy ochronne. Wysokiej jakości filtr przeciwsłoneczny powinien zapewniać ochronę przed promieniami UVA, a także UVB. Powinien także oferować ochronę przeciwsłoneczną SPF, która powinna wynosić przynajmniej 30. Wskazany jest dobór odpowiedniej odzieży, która stanowi dodatkową ochronę dla skóry. Warto również pamiętać, że promienie słoneczne są najsilniejsze w godzinach od dziesiątej rano do szesnastej. Tak więc nie zaleca się przebywania na słońcu w tych godzinach, a podczas opalania konieczne jest robienie regularnych przerw. Stanowczo odradza się korzystania z solarium oraz długotrwałego i częstego opalania się na słońcu. Jest to szczególnie zalecenie dla osób, które znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły