Co zrobić gdy dziecko się zadławi? Liczy się każda sekunda!

Zdrowie Data publikacji: 15 marca 2016 / Aktualizacja: 2022-03-27

Gdy dziecko się zadławi liczy się każda sekunda. Zobacz co wtedy zrobić, liczy się naprawdę każda sekunda.

Małe dzieci

Dla małych dzieci, poniżej 4 lat, najskuteczniejszy, najszybszy i całkowicie bezpieczny sposób to obrócenie dziecka do góry nogami i uderzenie 5 razy bez przesadnej siły w przestrzeń międzyłopatkową. Jeśli to nie pomoże, przechodzimy do 5 uciśnięć klatki piersiowej. Jeśli nie jest to skuteczne to powtarzamy czynność, czasem może będzie potrzeba większej ilości uderzeń. Jeśli boisz się, że uderzysz za mocno to musisz pamiętać, że możesz dziecku uratować życie, a złamane kości czy inne powikłania można wyleczyć.

Duże dzieci

Duże dziecko w wielu przypadkach potrafi poradzić sobie samo – jeśli zacznie kaszleć obserwuj i daj mu wykasłać przeszkodę, która utknęła mu w gardle. Jeśli sobie nie radzi musimy przejść do działania. Przyciskamy dziecko plecami do siebie i uciskamy łącząc pięści kilkakrotnie poniżej klatki piersiowej.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły