Eko Patrol sprawdzi kominy w ośmiu miastach do końca marca

Zdrowie Data publikacji: 02 marca 2018

Eko Patrol sprawdzi do 30 marca osiem miast pod względem zanieczyszczeń wydobywających się z naszych kominów. Eko patrol to zespół składający się z drona i samochodu elektrycznego. Posiada on aparaturę pomiarową. Dron umożliwia podlecenie nad nasz komin w celu wykonania pomiaru. Nie musi mieć do tego naszej zgody.

Eko Patrol podleci nad nasze kominy

Kwestia smogu jest głośna i z roku na rok przybiera na sile. Wcześniej tylko o tym mówiliśmy, teraz zaczyna się jednak coraz więcej dziać. Jednym z przejawów tej czynnej walki ze smogiem jest Eko Patrol, który za sprawą Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach wypuści na ulice ośmiu śląskich miast drona. Na pierwszy ogień poszła Czeladź. W kolejce stoją:

  1. Pyskowice
  2. Kłobuck
  3. Kroczyce
  4. Skoczów
  5. Radli
  6. Gorzyce 
  7. Buczkowice

fot. gig.eu

„Nasz Eko Patrol to zestaw mobilnych urządzeń pomiarowych umożliwiających prowadzenie pomiarów jakości powietrza. System informacji o środowisku jest mocno rozproszony. Walcząc zaś efektywnie ze smogiem, musimy identyfikować te obszary gdzie należy kierować działania i pieniądze. Tylko wtedy mamy szansę na sukces” –  powiedział podczas spotkania inaugurującego badania  dr inż. Jan Bondaruk, zastępca Naczelnego Dyrektora ds. Inżynierii Środowiska GIG Katowice.

Czy musimy się martwić?

Jak twierdzi dr inż. Jan Bondaruk – nie ma większego znaczenia czy palimy w kotle 5 klasy czy niższej. Najważniejsze jest to, czym palimy. Jak wrzucimy gumiaka, to piec nawet najwyższej klasy będzie palił niebezpieczne substancje.

Mieszkańcy miast tak naprawdę nie będą wiedzieli w jakim momencie poddani zostaną badaniu. Dlatego jeśli robicie takie rzeczy i palicie „czym popadnie” to warto zmienić ten nawyk. Nie tylko na okres marca, w którym może dojść do pomiarów, ale całkowicie. Przecież tutaj chodzi o zdrowie nasze i naszej rodziny.

Tak naprawdę skutki smogu nie są zauważalne dla naszych oczu. Nie łączymy ze sobą tego, że po 20 latach mieszkania w jednym miejscu zapadamy na raka płuc. Nie obwiniamy o to smog, ale inne czynniki czy nawet same geny. Jednak smog cały czas nas truje. Każdej zimny konsekwentnie niszczy nasze zdrowie.

Nie namawiam Was do tego by zmieniać piece na gazowe. Wiem, że to droga inwestycja, sama takiego nie mam. Ale w piecu nie spalam niczego poza drewnem do opału i węglem. Zachęcam Was do tego samego. Nie wrzucajcie do pieca tego co powinno znaleźć się w śmieciach.

Technika rozpalania od góry

Chciałabym również zachęcić Was do wypróbowania metody palenia od góry. Dzięki niej dym jest czystszy i dużo jaśniejszy. To naprawdę działa. Stosuję ją od paru lat i jest to coś co zdecydowanie warto wprowadzić w swoim domu.

Zobacz jak rozpalać od góry

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły