Przechowywanie żywności w lodówce – kilka informacji, które warto znać

Porady Data publikacji: 04 sierpnia 2018

Czy wiecie że pierwszą lodówkę (chłodziarkę) wynalazł James Harrison pochodzący z Australii? Już w 1862 roku trafiła do sprzedaży. Jednak pod strzechy ludzi chłodziarki trafiły dopiero w 1913 roku w USA. Chłodziarkę z zamrażarką wynaleziono w roku 1939. Pierwszą firmą, która je wprowadziła pod strzechy była firma Electrolux, który dział do dzisiaj. Przechowanie rzeczy w lodówce wydaje się proste. Po prostu je tam wkładamy i zamykamy. Jest jednak parę kruczków, które warto znać aby żywność była dłużej świeża i smaczniejsza!

Przechowywanie żywność w lodówce

Gorąca żywość do lodówki

Nie wkładamy o lodówki gorącej żywności. Spytaliśmy o zdanie nawet kilku wiodących producentów i żaden nie ma w swojej ofercie lodówki, która pozwalałaby na to. Nikt również nie zaleca by wkładać do niej ciepłe rzeczy. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym artykule.

Rozmrażanie lodówki

Jeśli nie masz lodówki z systemem No Frost to nawet gdy w środku nie ma lodu na ściankach to powinna ona być raz w roku całkowicie rozmrażana.

Temperatura w lodówce

Temperatura w lodówce spada z góry na dół, dlatego należy zwrócić na to uwagę i najbardziej zagrożone na zepsucie produkty umieszczać na niższych półkach i najlepiej jak najdalej od drzwi. Przy otwieraniu drzwiczek wpada ciepłe powietrze, które może powodować szybsze psucie się żywności. Dlatego pomimo koszyczków na jajka, tak naprawdę nie powinno się ich trzymać na drzwiczkach.

Na górnych półkach nie układaj owoców, warzyw czy produktów mlecznych oraz łatwo psujących się. To dobre miejsce na konserwy, dżemy czy hermetycznie opakowane rzeczy z długą datą przydatności do spożycia. W większości lodówek zamrażarka znajduje się na dole, dlatego półka nad nią jest idealnym miejscem na produkty, które psują się szybko. Możemy tam układać mięso, produkty mleczne, surowe ryby itd.

Środkowa cześć lodówki jest dobra na jajka, masło, sery, kiełbasy, otwarte konserwy czy inne produkty. Dlatego pamiętaj o rozkładzie temperatury w lodówce gdy będzie planować rozłożenie produktów wewnątrz urządzenia.

Na drzwiczkach nie kładź mleka czy soków. Wydaje się to idealne miejsce przez wiszące półki, jednak przy otwieraniu wystawiane są one na ciepło, potem znów zimno i ciepło. To powoduje, że w rzeczywistości przez takie zmiany temperatury psują się szybciej. To samo dotyczy jajek, które często lądują na drzwiczkach, a producenci nawet dołączają tam specjalne koszyki na jajka. Możesz je tam trzymać jedynie pod warunkiem, że zjesz je w ciągu 3-4 dni.

W czym przechowywać produkty?

Plastikowe pudełka wydają się bardzo dobrym wyjściem. Niestety nie zawsze tak jest i wszystko zależy z jakiego materiału zostały wykonane. Na odwrocie znajdziecie trójkąt ze strzałkami z cyfrą w środku. Jeśli będzie tam 2 lub 5 to plastik jest uważany za jeden z bezpieczniejszych. W innych przypadkach do żywności mogą przenikać metale ciężkie i środki chemiczne. Więcej przeczytaj na ten temat tutaj.

Dlatego najlepszymi pojemnikami na żywność są te wykonane ze szkła, które nie wchodzi w żadne reakcje z jedzeniem. Można w nim bezpiecznie przechowywać produkty spożywcze i podgrzewać w mikrofalówce.

Podobne artykuły