Jak oszczędzać pieniądze podczas sezonu grzewczego

Porady Data publikacji: 11 listopada 2015 / Aktualizacja: 2017-10-22

Sezon grzewczy to trudny okres dla wielu rodzin. Wiąże się on z podwyższonymi kosztami życia i opłatami, których normalnie w ciągu roku nie musimy ponosić. Tych kilka rad pomoże Wam oszczędzić na ogrzewaniu i trochę zniwelować koszta, które każdy z nas dodatkowo musi ponosić podczas zimy.

Pamiętaj o uszczelnieniu okien 

Przez nieszczelne okna ucieka nam bardzo dużo ciepła, każdy przeciąg powoduje, że tak cenne ciepłe powietrze ucieka na zewnątrz, a zimne wchodzi do naszego mieszkania. Nie muszę mówić jak bardzo podwyższa to koszty ogrzewania. Dlatego dokładnie sprawdź stan uszczelek przy oknach. Jeśli nie jest najlepszy możesz je dodatkowo zabezpieczyć. W sklepach budowlanych kupisz samoprzylepne taśmy uszczelniające okna. Pamiętaj tylko, że całkowita szczelność mieszkania nie jest dobra dla zdrowia, więc co jakiś czas wyłączaj ogrzewanie i przewietrz mieszkanie.

Zabezpiecz sufit

Prawa fizyki sprawiają, że ciepłe powietrze ucieka do góry, a zimne jest spychane na dół. Dlatego jeśli mieszkasz w starym budownictwie, gdzie pokoje są bardzo wysokie zapewne musisz poświęcić dużo więcej energii cieplnej na ogrzanie mieszkania. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu możesz podjąć decyzję o zrobieniu podwieszanego sufitu, który zmniejszy powierzchnię grzewczą.

Jeśli mieszkasz w domku lub na ostatnim piętrze wystarczy, że ocieplisz sufit nawet 2cm styropianu. 2cm styropianu to tyle co 20cm ściany.

Nie zasłaniaj kaloryferów

Kaloryfery nie powinny być zasłonięte, to dotyczy również góry kaloryfera bo jak już wiecie ciepłe powietrze idzie do góry. Po co więc ogrzewać parapet? W wielu starych domach kaloryfer znajduje się we wnęce pod parapetem, za którą ściana jest cieńsza więc de facto dużo energii poświęcasz na ogrzanie zimnej ściany i parapetu. Kaloryfery powinny być wyciągnięte w takim przypadku na wierzch, a wnękę możesz zabudować.

Nie grzej pomieszczeń, w których nie spędzasz czasu

Szkoda tracić energię na ogrzewanie sypialni, gdy jest dzień i wszyscy spędzają czas w salonie. Pamiętaj by zakręcać grzejniki i ewentualnie odkręcać je na godzinę zanim zamierzasz spędzić resztę dnia w innym pokoju.

 

 

 

 

 

Podobne artykuły