Jak odczytać stan licznika gazowego

Porady Data publikacji: 28 lipca 2020

Jak podać odczyt stanu z licznika gazowego? Samodzielne podawanie stanu jest wygodnym rozwiązaniem. Nie jesteśmy skazani na odwiedziny pracownika gazowni. Gdy umiemy samodzielnie odczytać licznik gazowy możemy też mieć większą kontrolę nad wydatkami i je po prostu oszacować i ewentualnie zmniejszyć zużycie gazu, jeśli wiemy, że przekroczy ono nasze możliwości finansowe.

Jak odczytać stan licznika gazu

Odczytanie stanu licznika gazu jest proste. W naszych domach spotkać możemy liczniki elektryczne, które posiadają wyświetlacz, jak i mechaniczne z liczydłem, które po prostu się obraca. Ciąg cyfr wskazuje na zużycie gazu w metrach sześciennych.

Podając stan licznika gazu zawsze wpisujemy pierwsze cyfry, a pomijamy trzy ostatnie, które znajdują się na czerwonym tle, bądź otoczone są tak jak w przypadku zdjęcia powyżej czerwoną obwódką.

Ostatnie trzy cyfry to części tysięczne metra sześciennego i są one używane jedynie do obliczeń. Nie podaje się ich w gazowni. Jeśli przyjrzymy się zdjęciu zobaczymy, że znajduje się tam również przecinek. Gazowni podajemy zawsze cyfry, które znajdują się przed przecinkiem.

Dla przykładu, zużycie gazu w tym przypadku wynosi 1645 m3. Ostatnich cyfr nie podajemy. Aby obliczyć koszt gazu musimy znać również poprzedni odczyt licznika.

Podobne artykuły