Jak wybrać odpowiedni zmiękczacz wody do domu?

Porady Data publikacji: 18 września 2023

Jak działa zmiękczacz wody i kiedy się go stosuje? Twarda woda to zjawisko występujące w domach wielu Polaków. Działanie zmiękczacza wody opiera się na wymianie jonowej. Jony twardości, czyli wapń i magnez zostają zatrzymane na złożu, które znajduje się w urządzeniu. W ten sposób odbywa się zmiękczanie wody. Dzięki temu procesowi zapobiega się przedostaniu twardej wody do instalacji domowej. Co warto wiedzieć przed zakupem odkamieniacza? Zapoznaj się z poniższym artykułem i wybierz filtr do wody dopasowany do Twoich potrzeb.

Twarda woda i jej skutki

Montując zmiękczacz wody w swoim domu, unikniesz osadzania się kamienia w urządzeniach AGD oraz na armaturze łazienkowej. Twarda woda jest jedną z przyczyn częstych awarii sprzętów domowych, które mają z nią kontakt. Zmiękczacze wody skutecznie zapobiegają negatywnym skutkom użytkowania wody o podwyższonej twardości. Masz problem z twardą wodą i zastanawiasz się, który typ zmiękczacza wody wybrać? Poprawa jakości wody użytkowej to istotna kwestia. Twarda woda powoduje widoczne na kranie i płytkach osady, ale także zmniejsza przepustowość rur centralnego ogrzewania. Właściwie dobrane zmiękczacze wody gwarantują zakończenie problemów z osadami z kamienia. Co wziąć pod uwagę kupując odkamieniacz? Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi.

filtry-do-zmiekczania-wody

Zmiękczacze wody do domów jednorodzinnych

Zmiękczacz wody do domu to najlepsze rozwiązanie problemu z twardą wodą. Jego zalety szczególnie docenią właściciele nowych domów i mieszkań. Nie chcesz, aby nowa armatura łazienkowa uległa szybko zniszczeniu? Koszt pełnego wyposażenia łazienki i kuchni to niemały wydatek. Aby lepiej chronić nową kabinę prysznicową, krany i zlewy przed osadami, warto od razu zainwestować w urządzenie zmiękczające wodę. Jakie korzyści przyniesie Ci montaż zmiękczacza? Stacja odkamieniająca to świetne rozwiązanie dla osób, które niedawno prowadziły się do nowowybudowanych domów, jak również dla mieszkających w nich już od kilku lat. 

zmiekczacz-wody-ochrona-agd

Zalety zmiękczaczy do uzdatniania wody:

 • Ochrona sprzętów AGD
  Chcesz przedłużyć żywotność pralki i zmywarki? Ryzykiem odkładania się osadu z kamienia są obciążone głównie grzałki sprzętów AGD. Nadmiar wapnia i magnezu w wodzie wytrąca się w postaci osadu właśnie po jej podgrzaniu. Dzięki miękkiej wodzie nie tylko ochronisz grzałki przed awariami. Zauważysz również wyjątkową czystość naczyń bez zacieków. 
 • Mniejsze zużycie detergentów
  Woda z kamieniem jest twarda i sprawia, że detergenty słabo się pienią. Dlatego trzeba używać ich więcej. Miękka woda zapewnia wysoką jakość prania, do którego zużyjesz zdecydowanie mniej detergentów. 
 • Brak osadów z kamienia
  Jony wapnia i magnezu w wodzie pozostawiają zacieki i osady na armaturze łazienkowej. Gdy na cały dom puszczona jest miękka woda, osady odchodzą zapomnienie. Kabina prysznicowa, kafelki i części kranu, były dotąd trudne do wyczyszczenia? Elementy wyposażenia łazienki i kuchni pozostaną długo w idealnym stanie bez zacieków.
 • Poprawa kondycji skóry i włosów
  Miękka woda jest korzystna również dla stanu skóry i włosów, które zyskują większą miękkość. Jony twardości osadzając się na włosach i skórze powodują szorstkość i niekiedy swędzenie. Miękka woda ma pozytywny wpływ na skórę i nie doprowadza do jej wysuszenia.

Szereg zalet wynikających ze stosowania zmiękczaczy wody powoduje, że są to coraz chętniej montowane filtry. Problem z twardą wodą występuje w większości regionów naszego kraju. Dlatego produkty takie jak odkamieniacze znajdują zastosowanie w domach wielu Polaków. Ciekawi Cię, jaki typ zmiękczacza warto rozważyć przy zakupie? Poznaj podstawową klasyfikację tego typu produktów.

Jakie typy zmiękczaczy wody do domu instaluje się najczęściej?

Zakup filtra do zmiękczania wody w domu warto poprzedzić wstępnym rozeznaniem. Obecnie rynek uzdatniaczy wody oferuje naprawdę szeroki zakres modeli do wyboru. Zmiękczacze wody dostępne u najlepszych sprzedawców w branży, to nowoczesne systemy uzdatniania wody. Czym się kierować przy zakupie, aby wybrać odpowiedni zmiękczacz? Ilość osób w domu korzystających z wody oraz liczba łazienek – to ważne informacje dla sprzedawcy, który świadczy usługę doboru uzdatniacza wody. Przed zakupem zmiękczacza wody warto przede wszystkim sprawdzić twardość wody, aby wybrać uzdatniacz o odpowiedniej wydajności. Na jakie produkty warto zwrócić uwagę, chcąc pozbyć się osadów z kamienia i ograniczyć ilość detergentów zużywanych w domu? 

jaki-zmiekczacz-wody-wybrac

Kompaktowe zmiękczacze wody

Najchętniej kupowanymi przez Klientów zmiękczaczami wody są modele kompaktowe. W praktyce oznacza to, że taki filtr do zmiękczania wody ma podzespoły zamknięte w jednej, kompaktowej obudowie. Zarówno głowica, złoże jonowymienne, jak i zbiornik na solankę są umieszczone wewnątrz specjalnej komory z tworzywa. Przykładem takiego rozwiązania są kompaktowe zmiękczacze wody EcoWater. To wydajne odkamieniacze wody amerykańskiej produkcji, które cechuje nowoczesny design. Wśród innych kompaktowych zmiękczaczy wody, urządzenia tej marki wyróżnia przede wszystkim oszczędność eksploatacji. Niewielkie zużycie soli i wody do regeneracji zmiękczacza wody to pożądane cechy działania odkamieniacza wody. Lubisz korzystać z najnowszych technologii? Sprawdź koniecznie serię zmiękczaczy wody eVOLUTION z modułem Wi-Fi. Zwłaszcza jeśli interesuje Cię zmiękczacz wody do mieszkania w bloku. Najmniejsze urządzenia EcoWater z tej serii nie zajmą dużo miejsca, pozwalając Ci cieszyć się czystą wodą, która nie pozostawia osadów. Kompaktowe zmiękczacze uzdatniające wodę oprócz tego, że redukują powstawanie kamienia, wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji. Wydajne urządzenia to także dwuelementowe zmiękczacze do wody. Są równie skuteczne w walce z kamieniem, choć zajmują nieco więcej miejsca niż kompaktowy zmiękczacz. Kiedy zatem warto wybrać urządzenie wyposażone w dodatkowy zbiornik na sól? Wyjaśniamy poniżej, dla jakich zastosowań nadają się lepiej tego typu zmiękczacze wody.

kompaktowe-zmiekczacze-wody

Dwuelementowe stacje zmiękczające wodę

Stacja uzdatniania wody o wysokiej twardości może być także dwuelementowa. Gdzie stosuje się zmiękczacze wody tego typu? Dwuelementowe stacje zmiękczające wodę są montowane podobnie jak kompaktowe zmiękczacze na głównym wejściu wody do budynku. Tego typu urządzenie uzdatniające wodę z powodzeniem nadaje się do domu jednorodzinnego. Dwuelementowe stacje są także montowane do zmiękczania wody dla spółdzielni. Dwuelementowa stacja uzdatniania składa się z butli, w której znajduje się żywica jonowymienna oraz ze zbiornika na sól. Z uwagi na bardziej wytrzymałe głowice, dwuelementowe stacje zmiękczające częściej stosuje się do wody ze studni.

po-co-stosowac-zmiekczacze-wody

Woda z własnego ujęcia ma bowiem zazwyczaj gorszą jakość niż wodociągowa. To dlatego wybierając zmiękczacz wody do domu, w którym korzysta się z wody studziennej warto zamontować dwuelementową stację zmiękczającą. Tego typu urządzenia to na przykład zmiękczacze wody Clack. Sprawdź zwłaszcza te urządzenia, które pracują na popularnej głowicy Clack WS1CK. Są wyjątkowo wytrzymałe względem kiepskiej jakości wody ze studni. Regeneracja zmiękczacza wody tego typu jest co prawda mniej oszczędna, niż w przypadku zmiękczacza EcoWater, ale głowica Clack lepiej radzi sobie z wodą studzienną. Z czego to wynika? Im prostsza budowa głowicy stacji zmiękczającej, tym mniejsze ryzyko jej uszkodzenia w trakcie filtracji wody ze studni.

Czy można samodzielnie montować zmiękczacz wody? Instalacja systemu zmiękczającego

Nie masz pewności, czy zdołasz samodzielnie podłączyć zmiękczacz wody w swoim domu? Jeśli instalacja jest odpowiednio przygotowana, montaż zmiękczaczy wody nie sprawia większych trudności i jest prosty jak podłączenie pralki. Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego z powodzeniem zamontuje dla Ciebie lokalny hydraulik. Z podstawową wiedzą o hydraulice, możesz także poradzić sobie z instalacją odkamieniacza samodzielnie. Jak zamontować zmiękczacz wody poprawnie? Należy przewidzieć w miejscu ustawienia zmiękczacza odpływ do kanalizacji oraz podłączenie zmiękczacza wody do sieci elektrycznej. Czemu zmiękczacz wody na cały dom montuje się na głównym wejściu wody? Dzięki temu urządzenie dostarczy miękką wodę do całego budynku. Warto pamiętać, że elementem koniecznym do montażu zmiękczacza jest poprzedzający go filtr wstępny.

miekka-woda-zmiekczacze

Co wziąć pod uwagę przy zakupie filtra do zmiękczania wody?

Niezależnie od tego, czy zmiękczacz chcesz wybrać samodzielnie, czy skorzystasz z porady specjalisty, musisz zweryfikować wcześniej kilka rzeczy. Zacznij od sprawdzenia stopnia twardości wody w Twoim domu. Zrobisz to z łatwością z pomocą kropelkowego testera. Dostaniesz go w popularnych marketach budowlanych lub sklepach online z filtrami wody. Które parametry są ważne przy zakupie zmiękczacza i dlaczego? Aby wybrać dobrze zmiękczacz wody na cały dom, musisz zweryfikować:

 • Twardość wody
  Stopień twardości wody to kluczowy parametr, brany pod uwagę przy wyborze odpowiedniego zmiękczacza wody. Zależność jest prosta: im wyższą twardość wykaże badanie testerem, tym większa ilość złoża w zmiękczaczu jest zalecana. Odpowiednio dobrana ilość złoża zapewni skuteczne rozwiązanie problemu z twardą wodą.
 • Ilość łazienek
  Zadaniem zmiękczacza jest dostarczenie miękkiej wody do wszystkich pomieszczeń w budynku, w których się z niej korzysta. Konsultując ze specjalistą dobór odkamieniacza warto podać ilość łazienek i punktów poboru wody w domu. Dzięki tej informacji uda się ustalić maksymalny przepływ chwilowy, jaki jest realizowany na instalacji. To z kolei wskazuje, jaką wielkość powinna mieć głowica urządzenia.
 • Zużycie wody
  Rzeczywista ilość wody zużywana w domu to również istotna kwestia przy wyborze stacji zmiękczania wody. Nie znasz miesięcznego lub kwartalnego zużycia wody? W takim razie równie pomocna przy zakupie zmiękczacza będzie informacja o ilości domowników. Zakup filtra do zmiękczania wody, który jest za mały lub za duży względem potrzeb, to strata pieniędzy. W pierwszym przypadku nawet dobry zmiękczacz, ale ze zbyt małą ilością złoża względem zużycia wody nie będzie wydajny. Natomiast za duży względem liczby osób zmiękczacz wody, zbyt rzadko będzie wchodził w regenerację.

Powyższe zmienne mają bezpośredni wpływ na to, czy kompaktowy zmiękczacz zwody będzie miał ekonomiczne cykle płukania. Co to oznacza w praktyce? Regenerację, która nie zachodzi ani zbyt często, ani za rzadko w stosunku do zużycia złoża. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, ważne jest by stacja zmiękczania wody przechodziła w regenerację w optymalny sposób. Określa to stosunek zużycia wody do wielkości urządzenia, dając właśnie ekonomiczne cykle płukania złoża.

zmiekczacze-wody

Od czego zależy cena zmiękczaczy wody?

Najprościej byłoby odpowiedzieć, że cena zmiękczacza wody zależy od jego jakości. Dlaczego jednak zakup zmiękczacza wody bywa niekiedy skomplikowany dla przyszłego użytkownika? Warto dowiedzieć się, co bezpośrednio wpływa na cenę zmiękczaczy wody. Wspomniana jakość samego urządzenia to oczywiście ważna cecha. Poszukując najlepszego zmiękczacza wody zwróć koniecznie uwagę na kraj pochodzenia i tym samym producenta. Interesują Cię nowoczesne zmiękczacze wody? Będzie dla Ciebie odpowiedni zmiękczacz wody EcoWater lub Aquaphor. Urządzenia tych marek to nowoczesne i kompaktowe typy zmiękczaczy wody. Im większa ilość złoża jest w urządzeniu, tym cena zmiękczacza jest wyższa. Potrzebujesz dużego odkamieniacza do bardzo twardej wody? Pamiętaj, że nie warto kierować się jedynie ceną zmiękczacza i tym, by była ona jak najniższa. Przyjmując to kryterium, jako najważniejsze przy zakupie możesz trafić na chińskie zmiękczacze wody. Ich zakup nie jest opłacalny ze względu na dużą awaryjność i słabą dostępność części zamiennych. Jak zatem wybrać odpowiedni zmiękczacz wody do swoich potrzeb?

Gdzie kupić zmiękczacz wody do domu?

Skorzystaj z wieloletniego doświadczenia specjalistów sklepu Filtr do domu. W tym sklepie online z filtrami wody uzyskasz profesjonalną poradę i wsparcie przy wyborze uzdatniacza wody. Produkty, jakie są tam oferowane pochodzą tylko od sprawdzonych i renomowanych producentów branży uzdatniania wody. Sprawdź ofertę sklepu online z filtrami wody i zacznij korzystać z miękkiej wody dzięki odkamieniaczom najlepszej jakości. Wydajny zmiękczacz wody sprawi, że korzystne zmiany będą odczuwalne w całym domu. Nie masz pewności, które systemy uzdatniania wody sprawdzą się w Twoim przypadku? Zadzwoń na numer: 505 124 123 i porozmawiaj ze specjalistą branży uzdatniana wody. Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego to inwestycja na lata, dlatego warto skonsultować jego zakup ze specjalistą.

najlepsze-zmiekczacze-wody

Jak wybrać zmiękczacz wody na cały dom? Podsumowanie

Dobry zmiękczacz wody w odczuwalny sposób poprawi jakość wody użytkowej. Najlepsze zmiękczaacze wody mają niskie koszty eksploatacji, co jest istotne przy wieloletnim użytkowaniu tego typu urządzeń. Warto zwrócić uwagę przy zakupie filtra zmiękczającego, na ilość żywicy w zbiorniku. Aby zmiękczacz dostarczał miękką wodę na cały dom, ilość żywicy musi być wystarczająca dla potrzeb domowników i dostosowana do twardości wody. Urządzenia, jakimi są zmiękczacze wody wymagają jedynie dosypywania okresowo soli do zbiornika na solankę. Złoże wymaga regeneracji roztworem soli, aby mogło być skuteczne w walce z kamieniem po każdym cyklu płukania. Prawidłowo dobrane urządzenie zmiękczające sprawdzonych producentów takich jak EcoWater czy Clack, działa bezawaryjnie nawet do 20 lat. Skontaktuj się z oficjalnmym dystrybutorem zmiękczaczy najlepszych marek, aby kupić zmiękczacz odpowiedni do Twoich potrzeb i ciesz się miękką wodą w Twoim domu.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły