Prawidłowy sposób oddychania. Wpływ oddechu na zdrowie człowieka.

Zdrowie Data publikacji: 10 czerwca 2018

Obecnie przywiązujemy ogromną rolę do tego co zjadamy. W czasach, gdy różnej maści diety cieszą się olbrzymią popularnością można łatwo zapomnieć o wielu innych, nie mniej ważnych aspektach ludzkiego życia. Do takich możemy zaliczyć niewątpliwie oddychanie. Jest ono podstawową czynnością umożliwiającą dostarczanie tlenu niezbędnego do przeżycia organizmom tlenowym.

Nieprawidłowy sposób oddychania prowadzi do wielu poważnych schorzeń.

Sposób w jaki oddychamy znacznie warunkuje nasz późniejszy stan zdrowia. Jeśli ilość dostarczanego tlenu nie jest równa ilości wydalanego przez nas dwutlenku węgla, będzie to sprzyjało zatruwaniu organizmu. Prowadzi to do wielu problemów zdrowotnych o bardzo różnym podłożu takich jak:

  • przyspieszone starzenie się
  • bezsenność lub nadmierna ilość snu
  • bóle głowy
  • nerwowość
  • depresja
  • choroby nerek
  • choroby wątroby
  • choroby układu krwionośnego
  • owrzodzenia żołądka
  • nieżyt żołądka i okrężnicy
  • cukrzyca

Jak prawidłowo oddychać i dlaczego warto brać przykład z dzieci ?

Zdecydowana większość ludzi dorosłych oddycha w sposób nieprawidłowy. Wygląda to tak, że podczas wdechu lekko unoszą się nam ramiona i kości obojczyka, brzuch jest wciągnięty, a żebra rozchodzą się na boki – rozszerza się wyłącznie klatka piersiowa. Zmusza to nas do robienia częstszych wdechów, a płuca pracują tylko w ich górnej części co przyspiesza zużycie komórek. Taki sposób oddychania określa się mianem „górnego”.

Małe dzieci mają zdecydowanie najlepiej wypracowany model oddychania zwany „przeponowym”. To m.in. dzięki niemu są tak energiczne i wesołe, że nas dorosłych potrafi to czasem przerastać. Oddychanie przeponowe polega na wdychaniu powietrza w taki sposób w którym jama brzuszna pęcznieje, a podczas wydychania kurczy się. Ważną kwestią jest także, aby oddychać poprzez nos co wpływa na wydzielanie się tlenku azotu. Ma to działanie uspakajające. Wdechy muszą być krótkie, natomiast wydechy powinny trwać około 3-4 razy dłużej niż wdech.

Im więcej tlenu dostarczamy płucom, tym efektywniejsza jest ich wentylacja co przekłada się na większą ilość energii i tlenu, które docierają do erytrocytów. Zapobiega to tworzeniu się toksycznych produktów dla organizmu w reakcjach utleniania.

Oddychanie odgrywa ważniejszą rolę od pożywienia.

Zwróćmy uwagę na rolę oddechu przez pryzmat czysto logiczny. Gdy się rodzimy, pierwszą i absolutnie najważniejszą czynnością jaka pozwala nam na przetrwanie poza łonem matki jest oddech. Ludzkie życie również kończy się z chwilą, gdy przestajemy oddychać. Bez oddechu nie jesteśmy w stanie przetrwać dłużej niż kilka minut w odróżnieniu od wody(kilka dni) oraz pożywienia(kilka tygodni). Dlaczego więc zapominamy o tak ważnej dla naszego zdrowia czynności ? Pozostawiam wszystkich z tym pytaniem.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły