Co roku 2,5 tysiąca osób umiera na raka nerki, a badanie, które go wykryje jest bezbolesne!

Zdrowie Data publikacji: 25 czerwca 2018

Największym problemem w procesie wykrywania raka nerki jest to, że choroba początkowo nie daje objawów. Dopiero później guz jest wyczuwalny w okolicy lędźwiowej i pojawia się ból oraz krwiomocz. Dlatego też często jest wykrywany „przy okazji” wykonywania innych badań.

Dużo bardziej narażeni są na niego mężczyźni, głównie w wieku 60-70 lat, a czynników zwiększających ryzyko nie trudno doszukać się u większości z nas. Należą do nich choćby nadciśnienie, palenie papierosów, otyłość czy predyspozycje genetyczne. Sama otyłość i palenie tytoniu są przyczynami nawet 30% przypadków zachorowań na raka nerek.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, praktycznie połowa wykryć choroby odbywa się przypadkowo. Rak przebiega najpierw bezobjawowo dlatego będąc w grupie ryzyka, warto wykonywać proste i bezbolesne badanie, którym jest USG. W ten sposób można go wykryć już w początkowym stadium, a cała walka odbywa się poprzez chirurgiczne usunięcie raka. Co roku 4,5 tysiąca Polaków zapada na raka nerki. Wczesna wykrywalność zdecydowanie zwiększyłaby skuteczność walki z chorobą. Obecnie 2,5 tysiąca z tych osób umiera.

Choć rak nerki początkowo nie przynosi żadnych objawów, to potem możemy już zobaczyć sygnały, które informują nas o obecności nowotworu.

Późniejsze objawy raka nerek

  1. krwiomocz i ból towarzyszący oddawaniu moczu
  2. ból w okolicy lędźwiowej
  3. ból w podbrzuszu
  4. zgrubienie wyczuwalne przez powłoki brzuszne
  5. spadek masy ciała
  6. gorączki
  7. niedokrwistość
  8. osłabienie
  9. hiperkalcemia
  10. nadciśnienie

Aby wykryć raka nerek wykonuje się USG, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Tomografia komputerowa to podstawowa metoda, która może pomóc nam ocenić stopień zaawansowania choroby. Rezonans magnetyczny wykorzystywany jest gdy tomografia komputerowa nie daje nam jednoznacznego wyniku. Jednak aby sprawdzić już samą obecność choroby wystarczy USG.

Leczenie raka nerki

Gdy wykryjemy raka nerki w początkowym stadium, usuwa się go chirurgicznie. Zabiegi te wykonuje się nawet metodą laparoskopową. Dopiero w stadium zaawansowanym dodaje się do leczenia leki.

Źródła

  1. medonet.pl
  2. wikipedia.org

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły