Prawdopodobnie pijesz mikroplastik wraz z wodą z butelki

Zdrowie Data publikacji: 21 maja 2018

Według najnowszych badań woda butelkowana zawiera wysoki poziom mikroplastików, a to może już zagrażać naszemu zdrowiu. Plastik jest tworzywem sztucznym, wytwarzamy go ogromne ilości i nie tylko do przechowywania czy pakowania żywności. Jednak właśnie to najbardziej może nas martwić bo właśnie te produkty mają bezpośrednio styczność z tym co jemy.

Plastik był tani w produkcji więc powszechnie wszedł do branży żywnościowej. Potem mówiono nam, że szkodzi środowisku, ale był nadal tani więc branży to zbytnio nie przeszkadzało, a nam kazano go segregować. Teraz okazuje się, że jest dla nas również niezdrowy i ciekawe jakie reakcje to wzbudzić.

Według ostatnich badań woda sprzedawana w plastikowych butelkach zawiera mikroplastiki w ilości, która może zagrażać zdrowiu. Światowa Organizacja Zdrowia planuje więc bliżej przyjrzeć się ryzyku, a więcej możecie przeczytać w raporcie BBC.

Czym są mikroplastiki? Są to kawałki plastiku, które są dla nas praktycznie niezauważalne. W badaniu naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku przebadali 259 butelek wyprodukowanych przez 11 rożnych firm i zakupionych w dziewięciu różnych krajach. Wpuszczono do nich czerwony barwnik, który przykleja się do plastiku odróżniając go od wody, w której pływa. Naukowcy policzyli średnio 10.4 plastikowych cząstek na litr. Niektóre butelki w ogóle nie zawierały plastiku.

Niestety nie wiemy w jaki sposób mikroplastik wpływa na nasze zdrowie, ale istnieją powody by twierdzić, że jego gromadzenie się w ciele nie jest zdrowe. Na pewno temat ten będzie badany.

Źródło artykułu: https://www.universal-sci.com/headlines/2018/3/23/youre-probably-drinking-microplastics-with-your-bottled-water

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły