Alergeny to zagrożenie dla Twojego zdrowia. Zobacz jak usunąć alergeny z mieszkania za pomocą ozonowania.

Zdrowie Data publikacji: 19 października 2018

Alergenem jest każda zewnętrzna substancja, która powoduje reakcję alergiczną. Mogą to być substancje zarówno pochodzenia roślinnego np. pyłki roślin, ale również zwierzęcego, np. odchody pozostawiane przez roztocza. Te drugie szczególnie grożą każdemu z nas. Nasze mieszkania są pełne roztoczy. Liczą one ok. 30 tysięcy gatunków, niektóre z nich mogą przenosić choroby i potrafią przeżyć nawet w klimacie polarnym. Dlaczego znajdziemy je w naszym domu? Dlatego, że my tam jesteśmy bo to czym się żywią, to nasz martwy naskórek. Na samym łóżku można znaleźć ich nawet 2 miliony! Do tego dochodzą choćby zarodniki grzybów, które dokuczają nam zwłaszcza w okresie jesieni oraz zimy. Zamykamy szczelnie nasze mieszkania aby nie tracić ciepła, którym je ogrzewamy. Wtedy wewnątrz tworzą się idealne warunki do ich rozwoju. Wilgoć nie ma gdzie ujść, a ciepło tworzy dla nich idealny mikroklimat.

Jak usunąć alergeny z mieszkania

Większość z nich nie jest dla nas widoczna, ale to nie oznacza, że ich nie ma. Odchody roztoczy znajdziesz wszędzie w swoim mieszkaniu, a wysuszone potrafią unosić się w powietrzu. Enzymem alergennym w nich jest guanina. Na 1 mm3 można znaleźć 4 roztocza, a ich rozmnażanie jest bardzo szybkie. Składają one do 300 jaj w miesiącu. Skąd mogę wiedzieć, że mam z nimi problem? Mogą one powodować wiele problemów zdrowotnych. Najpopularniejsze z nich to:

 1. nieżyt spojówek
 2. nieżyt nosa
 3. bóle głowy
 4. wysypka na skórze
 5. astma oskrzelowa
 6. atopowe zapalenie skóry
 7. podrażnienia błony śluzowej układu pokarmowego

Nie zapominaj również o grzybach, które w tym okresie są bardzo częstym problemem w naszych mieszkaniach. Zwróć uwagę na ściany czy fugi w łazience. Zauważasz tam ciemny nalot? To właśnie jest pleśń! Wcale nie musimy jej jednak widzieć, może ona unosić się w powietrzu, poznamy to po nieprzyjemnym zapachu. Jest ona bardzo szkodliwa dla zdrowia. Może dojść nawet do zatrucia pleśnią. Oto objawy, które mogą wywołać u nas grzyby.

 1. kaszel
 2. podrażnienie błon śluzowych
 3. wysypka
 4. kichanie
 5. podrażnienie oczu
 6. ból głowy
 7. ciągłe zmęczenie
 8. gorączka
 9. zapalenie zatok

Dlatego warto walczyć z alergenami w naszym mieszkaniu. W tym celu najlepszym sposobem będzie wykorzystanie generatora ozonu. Przemysłowe maszyny tego typu wytwarzają 20 g ozonu na godzinę. Dlatego najlepiej jest wynająć firmę usuwającą alergeny. Ozon ma działanie silnie utleniające, co to sprawia? Oznacza to, że bezpiecznie likwiduje roztocza czy grzyby z wszelkich powierzchni w naszym domu. Ozon dostanie się wszędzie tam, gdzie my nie jesteśmy w stanie sięgnąć wzrokiem. Okresowe ozonowanie mieszkania jest więc idealnym rozwiązaniem dla alergików. Do tego taka czynność jest dużo łatwiejsza niż stałe dbanie o czystość w domu. Do tego nie używa się żadnych silnych środków chemicznych jak np. chloru, który stosuje się przy usuwaniu pleśni, ale który jednocześnie jest dla nas niezdrowy i po jego użyciu trzeba dokładnie wywietrzyć mieszkanie.

Czym jest ozonowanie?

Jak dowiemy się z artykułu firmy Stander, która zajmuje się ozonowaniem, jest to proces usuwający drobnoustroje, grzyby i alergeny z mieszkań, domów czy samochodów. Na pewno chociaż ra zbyliście na ozonowaniu klimatyzacji samochodowej, która pomaga zabić żyjące w jej układzie grzyby, które wydzielają później nieprzyjemny zapach, ale jednocześnie szkodzą zdrowiu. Nie jesteśmy w stanie ręcznie wyczyścić całego systemu klimatyzacji, tak samo jak w domu nie wyczyścimy wszystkich miejsc. Dlatego dobrym i skutecznym sposobem jest właśnie ozonowanie.

Ozon to gaz składający się z trzech atomów. Ma bardzo przyjemny zapach, który przypomina świeże powietrze bo burzy, to dlatego, że naturalnie występuje on w powietrzu. To dlatego, że pioruny mogą rozerwać cząsteczki ozonu i tlenu w środowisku. Wtedy zwiększa się ilość ozonu w powietrzu i możemy go wyczuć.

Ozonowanie pozwala zabić

 1. pleśń
 2. bakterie
 3. grzyby
 4. wirusy
 5. alergeny

Ozonowanie przebiega za pośrednictwem specjalnego urządzenia. Za sprawą ozonu powietrze staje się czyste i świeże. Do tego ozon działa skuteczniej aż o 50 razy od samego chloru, który często wykorzystujemy do zwalczania pleśni. Sama czynność też jest nieporównywalnie krótsza. Ozonowanie zabija też wszystkie nieprzyjemne zapachy w domu.

Czy ozonowanie może być dla nas szkodliwe?

Nie, co prawda sam ozon przy dużej ekspozycji człowieka na ten gaz, może być szkodliwy. Jednak już po 30 minutach od ozonowania powietrza jego ilość spada i można z pomieszczenia normalnie korzystać. Do tego specjalistyczne firmy używające specjalistycznych urządzeń mogą tak dobrać stężenie ozonu w powietrzu, aby nie występowało ryzyko zatrucia ozonem.

Źródło artykułu: https://www.stander.pl

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły