Jak wybrać dobrego dentystę i profesjonalny gabinet stomatologiczny?

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-10-02

Dentysta to lekarz, który zdecydowanie wzbudza największy lęk wśród pacjentów. I nic dziwnego. Same zabiegi w gabinecie stomatologicznym nie należą do najprzyjemniejszych, a i dentyści niestety wielokrotnie nie potrafią wykazać się pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem w wykonywaną pracę. Jeśli chcemy w gabinecie poczuć się pewnie i bezpiecznie, powinniśmy dobrze wybrać lekarza. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę wybierając gabinet dentystyczny?

Nigdy nie sugeruj się ceną

Zaobserwuj nas na Facebooku

Wiele osób wybierając dentystę patrzy na cenę zabiegów i wizyty. To niestety najgorsze co możemy zrobić, ponieważ ceny kształtują się bardzo różnie, w zależności od miasta, doświadczenia danego dentysty czy jego całkiem subiektywnej decyzji. Mówiąc o cenie należy podkreślić, że absolutnie nie wolno wybierać gabinetu tylko dlatego, że jest najtańszy, ale również nie ma co liczyć na to, że ten stomatolog, który ceni się najbardziej jest akurat tym, który ma najlepsze kompetencje. Koszty warto więc zostawić na koniec, na przykład gdy będziemy brać pod uwagę kilku dobrych dentystów. Wówczas cena może być czynnikiem, który pomoże nam się zdecydować na jednego z nich.

Idź do specjalisty

Mało kto wie, że stomatolodzy również mają swoje węższe specjalizacje. Jeśli nie idziemy do dentysty jedynie na wizytę kontrolną i ogólny przegląd, a wiemy co dzieje się ze stanem naszego uzębienia i podejrzewamy jakie zabiegi mogą być konieczne, warto udać się do specjalisty w danej dziedzinie. Jeśli poszukujemy dentysty dla dziecka najlepiej udać się do pedodonty, który prawdopodobnie będzie miał większą wiedzę na temat zębów u dzieci niż dentysta, który zwykle przyjmuje dorosłych. Endodonta najlepiej rozprawi się z leczeniem kanałowym, natomiast o dziąsłach najwięcej wie periodonta. Możemy również wybrać się do ortodonty, jeśli w grę wchodzą wady zgryzu oraz protetyka, gdy zamierzamy założyć protezę. Tutaj znajdziesz specjalistów z różnych dziedzin stomatologii.

Korzystaj z opinii znajomych

Dość dobrze sprawdza się zwykle skorzystanie za polecenia rodziny lub znajomych. Warto popytać przyjaciół w swoim mieście, gdzie zwykle chodzą do dentysty i jakie panują warunki w gabinecie. Pamiętajmy jednak, by zbierać jak najświeższe informacje, bo lekarze czasem się zmieniają, niekiedy odchodzą na emeryturę, a czasem też zmieniają swoje podejście do pacjenta.

Poszukuj informacji w Internecie

Internet to ogromne źródło wiedzy na przeróżne tematy. Można tu również znaleźć opinie innych użytkowników na temat dentystów w danym mieście. Warto pytać zarówno na forach ogólnych, jak i tych bardziej specjalistycznych. Pamiętajmy jednak, by nie sugerować się tylko jedną opinią oraz by nie brać każdego zdania całkiem na serio. Nie wiemy bowiem nigdy kto siedzi po drugiej stronie ekranu oraz w jakim celu pisze dane słowa.

Najlepiej sprawdzić samemu

Aby dobrze ocenić dentystę i gabinet stomatologiczny warto sprawdzić to samodzielnie. W tym celu warto umówić się na wizytę kontrolną. Przegląd zębów, nawet i prywatnego stomatologa zwykle nie kosztuje wiele, a zdarza się, że jest darmowy. Jest to najlepsza okazja, by samemu przekonać się czy dany dentysta przypadnie nam do gustu oraz czy metody jego pracy nas przekonują.


Na co zwracać uwagę w gabinecie?

Jeśli już zdecydujemy się umówić na wizytę kontrolną, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim powinno nas przekonać samo podejście do pacjenta. Lekarz powinien być miły i przyjaźnie nastawiony. Dobrze jest jeśli troszczy się o ogólny stan swojego klienta i dba o jego dobre samopoczucie. Warto także zwrócić uwagę na stan gabinetu, jego czystość i sterylność oraz to, w jaki sposób dentysta pracuje.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły