Praca dodatkowa w domu przez Internet? UWAŻAJ bo możesz zostać słupem w przestępstwie!

Technologie Data publikacji: 15 lipca 2019 / Aktualizacja: 2021-09-15

W Internecie na grupach na Facebooku czy portalach ogłoszeniowych stare pojawiają się oferty pracy. Ogłoszenia brzmią podobnie. Brakuje tam konkretów. Wiemy jedynie, że jest to praca dodatkowa, którą możemy wykonywać z domu. Zarobki są atrakcyjne, a sama praca nie zajmuje wiele czasu. Brzmi dobrze, prawda? Niestety trzeba uważać bo korzystając z takiego ogłoszenia bardzo łatwo zostać słupem w przestępstwie.

Praca w domu przez Internet

Codziennie setki jak nie tysiące podobnych ogłoszeń pojawiają się na Facebooku. Profile, które je dodają są zazwyczaj fałszywe lub przejęte. Oczywiście może trafić się, że oferta pracy jest faktycznie prawdziwa i legalna, ale jeśli by tak było, na pewno otrzymalibyście już w samym ogłoszeniu szczegóły, które jej dotyczą. Tutaj chodzi o to by nawiązać bezpośredni kontakt, a potem już w bezpośredniej rozmowie zmanipulować Was w taki sposób, abyście zrobili to o co Was się poprosi.

W jaki sposób stajemy się słupem?

Słup to osoba wykorzystywana przez przestępców do dokonywania oszustw gospodarczych. Stajemy się osobą, przez którą przechodzą np. pieniądze pochodzące z przestępstwa. W ten sposób sam przestępca zaciera ślady. Jest wtedy nie do namierzenia, a my bierzemy współudział w przestępstwie i wszystkie negatywne konsekwencje spadają na nas, a nie na osobę, która faktycznie nas wykorzystała. Oczywiście przestępca przygotowuje całą legendę. Wszystko ma na celu uśpienie naszej czujności. Może nawet przesłać nam umowę do podpisania, oczywiście nic nie dającą bo zawierającą fałszywe dane. Cały czas nami manipuluje by osiągnąć swój efekt. Gdy to zrobi, kontakt zanika a my zostajemy z problemem.

Pisaliśmy kiedyś o oszustwach na OLX. To dzieje się stale i niestety Policja jest bezradna. Wszystko dzięki podstawionym słupom, a ludzie nadal dają się nabierać. Oszust wystawia przedmiot w atrakcyjnej cenie na OLX. Następnie tak manipuluje kupującym by ten zapłacił za niego z góry. Nie podaje jednak swojego numeru konta, a numer i dane słupa. Słup może być osobą, która myśli, że uczestniczy w pracy instytucji finansowej i jej zadaniem jest przyjmowanie przelewów, weryfikowanie ich i przesyłanie przekazem pocztowym też na słupa lub wypłatą z bankomatu za pomocą BLIKA.

Odbiorca będzie już nie do namierzenia, a za oszusta uznany zostanie ten na czyje konto wysłane zostały pieniądze. Pamiętajcie o tym, że sposób ten może się różnić. Oszuści cały czas wymyślają nowe legendy i sposoby na pozyskanie słupów by ich „bajka” była jak najbardziej wiarygodna. Żerują jednocześnie na potrzebach finansowych ofiar i chęci szybkiego dorobienia. Wbrew pozorom, bardzo dużo osób się na to łapie. Dlatego warto uświadomić swoich bliskich i znajomych. Dlatego zachęcam Was do udostępnienia tego artykułu na Facebooku.

Polecam Wam również obejrzenie filmu poniżej gdzie cała sytuacja jest bardzo szeroko przedstawiona i zawiera realne przykłady osób, które w ten sposób zostały oszukane i stały się słupami.

PS. Ogłoszenia tego typu też są często ogłoszeniami MLM (multi-level marketing) czyli marketingu wielopoziomowego. Na tej zasadzie działa np. Avon czy Oriflame. Dlatego nie wszystkie są oszustwami, chociaż i w tym drugim przypadku na szybkie i łatwe zarobki nie ma co liczyć co potwierdza doświadczenie wielu osób, które znam.

Przeczytaj również: Pomysł na biznes – mobilna gastronomia

Podobne artykuły