5 ważnych zasad, które pomogą Ci ochronić się przed cyberprzestępcami

Technologie Data publikacji: 23 marca 2018

Dzisiaj każdy z nas korzysta z różnych urządzeń podłączonych do Internetu. Z tych samych sprzętów korzystamy w ramach rozrywki, ale również zarządzamy naszymi finansami robiąc przelewy i płacąc za różne usługi online czy choćby sprawdzając stan konta. To rodzi niebezpieczeństwa. Ktoś z odpowiednimi umiejętnościami mógłby te dane wykraść, wykorzystać i nas okraść. Dzisiaj podpowiemy Wam jak przed tym się chronić. To nie jest takie trudne, wystarczy trzymać się pięciu zasad.

1. Różne hasła

To podstawowa zasada, którą mało osób stosuje. Nasze hasła powinny być zróżnicowane w zależności od wrażliwości danych, które na danym koncie się znajdują. Dodatkowo pamiętaj, że powinny być one skomplikowane. Cyberprzestępcy posiadają narzędzia, które słownikowo można złamać. Wystarczy odpowiednia ilość czasu i prób, które wykona automat. Gdy hasło jest proste może zostać złamane.

  1. Do banku powinniśmy mieć unikatowe hasło, którego nigdzie indziej nie używamy.
  2. Do sieci społecznościowych, w których znajdują się prywatne dane powinniśmy również mieć osobne, mocne hasło.
  3. Do kont serwisów, w których podpieliśmy nasze karty płatnicze np. Netflix, również powinniśmy mieć osobne, mocne hasło.
  4. Do stron, na których musimy założyć konto, ale pewnie skorzystamy z niej tylko raz nie podając swoich danych powinniśmy mieć osobny adres e-mail i w miarę proste do zapamiętania hasło.

Tak naprawdę każda usługa, która ma nasze wrażliwe dane powinna być zabezpieczona innym hasłem. Oczywiście ich zapamiętanie byłoby bardzo trudne, dlatego możemy korzystać z takich programów jak KeePass, które trzymają nasze hasła zaszyfrowane i tylko my możemy je odczytać.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Niektóre serwisy np. Facebook udostępniają opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego. Jest to bardzo dobre bo najczęściej polega to na tym, że oprócz podania hasła musimy podać jednorazowy kod SMS wysłany na nasz numer. Dlatego nawet gdy ktoś złamie nasze hasło musiałby jeszcze być w posiadaniu naszego telefonu aby móc się zalogować. Dlatego jeśli jest to możliwe, warto z takiej opcji skorzystać.

Jak stworzyć trudne hasło?

Trudne hasło to takie, które składa się z wielu zróżnicowanych znaków. Dlatego może zawierać duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. Im bardziej jest to losowe tym trudniej takie hasło złamać. Pomyślcie, że Wasze hasło wygląda tak „1965barbara”. Zawiera imię i datę urodzenia. Dla nas to jest super hasło bo łatwo je zapamiętać, ale znając naszą datę urodzenia i imię można je złamać. Nawet można złamać je słownikowo stosując bazę imion i dodając do nich wszelkie kombinacje liczb. Specjalne skrypty hackerskie robią to same i wcale nikt nie musi siedzieć i takiego hasła wpisywać wiele razy aby na nie wpaść.

Załóżmy więc, że zmienimy to hasło na takie „C8gW[^o7fM”. Prawda, że dużo trudniej na nie wpaść gdy nie ma ono żadnego logicznego wytłumaczenia? Zostało ono wygenerowane przez generator haseł. To najlepsza metoda do tworzenia trudnych, losowych haseł. Jednak wtedy warto zastosować sposób na ich zapamiętanie w postaci jakiegoś programu szyfrującego przetrzymującego hasła.

Możemy również zastosować jakąś metodykę, która jest jasna tylko dla nas np. biorą imię naszej prababci, wkładając je między datę jej urodzenia i dodając ciąg znaków specjalnych z naszą datą urodzenia np. „18eugenia84!1986#”. To hasło jest trudniejsze do złamania choć nie jest idealne. Jednak przez skojarzenie pozwala nam je zapamiętać. Najważniejsze, aby skojarzenie to było znane tylko nam.

2. Chroń swoje dane wszędzie

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak łatwo jest wykraść nasze poufne dane jak np. pin naszej karty. Wystarczy w centrum handlowym zajrzeć nam przez plecy gdy wstukujemy pin. Wtedy wprawny kieszonkowiec może ukraść nam portfel, a zanim się spostrzeżemy pieniądze zostaną wypłacone. To dla przestępcy nic trudnego. Dlatego pilnuj swoich danych wszędzie gdzie jesteś. Zakrywaj klawiaturę ręką gdy wpisujesz pin. Patrz czy podczas wypłacania w bankomacie pieniędzy nic się dziwnie nie rusza, czy klawiatura lub czytnik do kart nie zostały spreparowane.

3. Korzystaj z reguły 3-2-1

Twoje dane są bardzo cenne dlatego ich utrata może wiązać się z duża stratą – również pieniędzy. Ostatnio głośno było o wirusie, który blokował dostęp do komputera i dopiero po zrobieniu przelewu miał go odblokowywać. Czy to zrobi też nie było jasne.

  1. Masz przynajmniej 3 kopie swoich danych (oryginał i dwie kopie na różnych nośnikach np. dysk przenośny, dane w chmurze)
  2. Używasz innych nośników do robienia kopii danych (nie rób ich na tym samym dysku zewnętrznym, który używasz codziennie do pracy)
  3. Co najmniej jedna kopia przechowywana jest w innym miejscu np. w sejfie czy w domu, a nie w pracy. Podczas włamania czy pożaru nie stracimy wtedy tej kopii.

4. Zwracaj uwagę na adresy stron

Dostajesz na maila powiadomienie z poczty, że masz niedobraną paczkę. Musisz podać jakieś dane np. PESEL. Sprawdź pasek adresu, zobacz na jakiej stronie jesteś. Czy jest to strona bezpieczna „z kłódeczką”. Oszuści często wykorzystują naszą nieuwagę by nas oszukać. Przeczytajcie o oszustwie na OLX, o którym nie dawno pisaliśmy. Działa właśnie na takiej zasadzie i wykorzystuje naszą nieuwagę.

5. Dbaj o aktualizacje i program antywirusowy

Aktualizacja systemu jest bardzo ważna. Część łatek, które daje nam producent oprogramowania to właśnie zabezpieczenia i naprawione „dziury”, które mogą zostać wykorzystane przy ataku cyberprzestępców. Dlatego dbaj o to by system był zawsze aktualny i korzystaj z programu antywirusowego, który potrafi wyłapać i zneutralizować część niebezpieczeństw.

Podobne artykuły