Czy KODAK PIXPRO FZ53 to dobry aparat dla dziecka na początek?

Technologie Data publikacji: 25 grudnia 2021 / Aktualizacja: 2024-09-10

Aparat Kodak PixPro FZ53 to mały cyfrowy aparacik, którego cena oscyluje poniżej pułapu 400 zł. To sprawia, że jest jedną z ciekawszych propozycji tanich aparatów, które możemy kupić dziecku. Wszyscy dobrze wiemy, że pasje dzieci wygasają równie szybko, jak się rozpalają. Dlatego inwestowanie w drogi sprzęt na samym początku nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Kupno tańszego aparatu pozwoli dziecko spróbować, czy jego nowe zainteresowanie jest czymś na dłużej, czy tylko chwilową przygodą. Gdy okaże się, że dziecko stara się cały czas rozwijać pasję, a sprzęt zaczyna je ograniczać, wtedy dopiero warto rozejrzeć się za lepszym aparatem.

Kodak PixPro FZ53 – wygląd

Aparat dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych: niebieski, czerwony i czarny. Ma bardzo kompaktowe rozmiary, dzięki czemu doskonale leży w rękach dziecka. Można go również schować do plecaka, czy kieszeni spodni. Jest lekki, a więc można mieć go zawsze przy sobie.

Obiektyw jest chowany w korpusie. Dopiero podczas włączania aparatu wysuwa się. Dzięki temu cały czas jest zabezpieczony, a dodatkowo zakryty osłoną, gdy aparat jest wyłączony. Na górze znajdziemy trzy przyciski. Jeden z nich (największy) to spust migawki. Drugi odpowiada za nagrywanie wideo, a trzeci pozwala włączyć i wyłączyć aparat.

Na pleckach aparatu znajdziemy ekran LCD o przekątnej 2.7 cala. Jakość obrazu jaką wyświetla nie jest oszałamiająca, aby nie powiedzieć, że słaba. Wystarczy jednak do uchwycenia w kadrze, tego na czym nam zależy i później podejrzenia zrobionego zdjęcia. Aparat nie posiada dodatkowego wizjera.

Znajdziemy tam również przyciski umożliwiające zbliżenie i oddalenie. Aparat posiada 5. krotny zoom optyczny. To bardzo ważne. Zoom cyfrowy polega po prostu na przybliżaniu zdjęcia i ucinaniu krawędzi. To tak, jakbyśmy powiększali zdjęcie w telefonie. Każde przybliżenie powoduje jakąś stratę jakości. Zoom optyczny przybliża bez tej straty jakości. Podczas naciskania (+) lub (-) zauważymy, jak w aparacie Kodak dodatkowo wysuwa się lub chowa obiektyw.

Kodak PixPro FZ53 – możliwości aparatu

Po prawej stronie ekranu znajdziemy również kilka przycisków pozwalających dostosować nam ustawienia aparatu. Warto wspomnieć, że to maleństwo posiada kilka ciekawych dodatków. Zdjęcia możemy robić w trybie manualnym, albo też wybrać jeden z dedykowanych trybów, jak np. krajobraz, sport, zachód słońca, nocny krajobraz. Wtedy aparat sam dopasowuje według swojego uznania ustawienia, aby zdjęcia wyszły lepiej.

Posiada on również kilka funkcji, które pozwolą dziecku pobawić się w dodanie ramek lub efektów na zdjęcia. W aparacie znajdziemy też funkcję panoramy.

Kodak PixPro FZ53  – jakie robi zdjęcia?

Kodak PixPro FZ53 może okazać się dobrym aparatem ze względu na swoją atrakcyjną cenę. Mimo, że jest tani to jednak potrafi coś zaoferować podczas fotografowania. Aparat posiada 16.1 Mpix matrycę. Co prawda, dzisiaj nie zrobi to na Was dużego wrażenia, gdy zapewne telefon, na którym czytacie ten artykuł posiada więcej Mpix w swoim aparacie. Warto jednak wiedzieć o tym, że oprócz Mpix, co jest głównie chwytem marketingowym, liczy się również rozmiar matrycy. Spoglądając na obiektyw naszego aparatu w telefonie sami domyślacie się, jakich ona jest rozmiarów. Warto więc zaznaczyć, że na przykład profesjonalne aparaty pełnoklatkowe dla fotografów mają często jedynie 24 Mpix. Rozmiar tej matrycy jest jednak dużo większy, a to przekłada się na lepszej jakości zdjęcia.

Kodak PixPro FZ53 nie jest może mistrzem fotografii, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Posiada jednak wbudowaną lampę flash, dzięki której przy gorszym oświetleniu sam sobie doświetli zdjęcie. Do tego posiada wbudowaną diodę wspomagającą autofokus. Dzięki temu potrafi zrobić ostre zdjęcie nawet w słabym oświetleniu. To bardzo ważne, gdyż wiele zdjęć będzie powstawało po prostu w domu podczas imprez rodzinnych, gdzie nie mamy do czynienia z najlepszym światłem. Poniżej znajduje się kilka przykładowych zdjęć. Nie były one w żaden sposób edytowane.

Zdjęcie w dobrym świetle bez użycia lampy błyskowej
Zdjęcie w słabym świetle z użyciem lampy błyskowej
Zdjęcie w słabym świetle bez użycia lampy błyskowej

Więcej zdjęć zrobionych tym aparatem w róznych miejscach możecie zobaczyć tutaj.

Ogniskowa obiektywu to 28 mm. Jest to szeroki obiektyw, który pozwala uchwycić większy kąt widzenia. Oprócz zoomu optycznego, o którym wspomnieliśmy, dostępny jest również 6. krotny zoom cyfrowy.

Z ważnych funkcji warto zaznaczyć autofokus z wykrywaniem twarzy. Dzięki temu pozwala on robić ostre zdjęcia osobom, nawet gdy się poruszają, gdyż jest to autofokus ciągły.

Aparat robi zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 4608 x 3456 px. Do tego potrafi nagrywać filmy w HD (1280 x 720 px) w 30 klatkach na sekundę. Posiada wbudowany mikrofon, który rejestruje dźwięk przy nagrywaniu wideo.

Aparat posiada standardowe mocowanie na statyw. Dzięki temu można z łatwością zrobić zdjęcia z samowyzwalaczem całej rodzinie lub pobawić się z różnymi czasami naświetlania przy zachowaniu ostrości.

Podsumowanie

Reasumując, Kodak PixPro FZ53 to z pewnością aparat z dolnej półki cenowej. Potrafi on jednak zaoferować kilka ciekawych funkcji i zdjęcia na zadowalającym poziomie, które mogą stać się pamiątką rodzinną.

Idealnie nadaje się do uchwycenia różnych okazji, gdyż jest lekki i poręczny. Sprawdzi się jako pierwszy aparat dla dziecka, które chciałoby zacząć swoją przygodę z fotografią.

Czy ten aparat będzie dobry dla dorosłych? Prawdę mówiąc, jeśli mamy już smartfon, zapewne nie będzie nam on do niczego potrzebny. Nie zrobimy nim lepszych zdjęć, niż średniej półki smartfonem. W takiej sytuacji jego zakup mija się z celem. Chyba, że potrzebujemy dodatkowo czegoś poręcznego, co bez trudu schowamy w kieszeni i w razie potrzeby szybko wyjmiemy i zrobimy zdjęcie.

To co pozytywnie zaskoczyło nas w tym aparacie, to to, że automatycznie wykrywa twarz i ustawia na niej ostrość. To zdecydowanie ułatwia robienie zdjęć i sprawia, że nawet zdjęcia zrobione przez kilkuletnie dziecko mają dzięki temu wartość pamiątkową, gdyż ostrość jest uchwycona, tam gdzie powinna być. Drugim pozytywem jest tryb manualny, który pozwala nam ustawić przysłonę, szybkość migawki czy czułość iso (maksymalnie 1600). Dzięki temu dziecko może poznać podstawy fotografii, które następnie przydadzą się mu, gdy postanowi przejść na wyższej klasy aparaty np. lustrzanki czy bezlusterkowce.

Z rozczarowań możemy wymienić dość krótki czas pracy na jednej baterii oraz słabej jakości ekran. Podgląd zdjęć na nim w zasadzie opiera się tylko na skontrolowaniu tego, co zostało uchwycone w kadrze. Szczegóły widoczne są dopiero po zgraniu zdjeć na komputer. Bateria co prawda wystarczy na dzień korzystania z aparatu podczas chwytania różnych momentów. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby aparat był cały czas gotowy warto kupić drugi akumulator i ładowarkę sieciową, co wyniesie nas ok. 60 zł.

Podobne artykuły