Pozwalasz dzieciom korzystać z miejskich fontann? To może być przyczyną choroby!

Zdrowie Data publikacji: 16 lipca 2020

Co roku miejskie fontanny są pełne dzieci, które bawią się w nich i chłodzą w upalne letnie dni. Jeśli pozwalasz na to dziecku to bardzo źle. Sanepid nie sprawuje kontroli nad jakością wody w fontannach.

Korzystanie z fontann rodzi duże ryzyko. Woda w nich nie jest czysta i nawet nikt nie sprawdza czy taka jest. Nie jest ona przeznaczona do picia, ani do kąpieli. Dlatego nie jest badana.

Dlatego fontanny w mieście mogą być idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów, które mogą powodować później choroby. Tym bardziej, że z fontann korzystają zwierzęta, która mogą się w nich wypróżniać, a nie rzadko również bezdomni, którzy korzystają z nich jak z brodzika.

Dlatego miejskie fontanny mogą być źródłem zarażenia bakteriami gronkowca, salmonelli, pałeczkami legionelli czy bakteriami kałowymi. Lista jest duża. Podczas zabawy dziecko może przecież napić się takiej wody, a również w styczności ze skórą może ona wywołać niepożądane efekty.

Niektóre z tych bakterii mogą powodować groźne choroby jak zapalenie płuc czy oskrzeli, a nawet zapalenie opon mózgowych.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły