5 powodów, przez które może Ci dzwonić w uszach

Zdrowie Data publikacji: 01 marca 2018

Dzwonienie uszu lub szum w uszach to irytujące problemy, które mogą przytrafić się każdemu. Mogą powodować nawet ból głowy, gorszą ostrość widzenia czy problemy z koncentracją. Oto 5 powodów, przez które może Cię spotkać ten problem.

1. Odpowiednia higiena

Nagromadzenie woskowiny w uszach może powodować uczucie dzwonienia w uszach. Dlatego należy o uszy dbać, ale nie czyszcząc je tak zwanymi „patyczkami do uszu”. Wtedy tylko pogłębiamy problem.

Najlepszym domowym sposobem do usuwania nadmiaru woskowiny z uszu jest roztwór soli, który możemy sami wykonać. Będziemy do tego potrzebować:

  • 1 łyżeczka soli
  • 120ml ciepłej wody
  • strzykawkę

Sól rozpuszczamy w wodzie i napełniamy nią strzykawkę. Za jej pomocą wkrapiamy parę kropel płynu do ucha. Możemy też o to kogoś poprosić. Przechylamy głowę tak by płyn nie wyciekł i po paru minutach pozwalamy mu wypłynąć (tak jak wodzie po basenie).

2. Zmniejsz hałas

Kontakt z głośnym otoczeniem może spowodować dzwonienie uszu. Może to być słuchanie muzyki, praca podczas remontu czy w innym głośnym środowisku. Jeśli to jest problemem zacznij chronić swój słuch. Korzystaj ze specjalnych słuchawek ochronnych podczas pracy czy gdy hałas dotyczy otoczenia, korzystaj z zatyczek do uszu aby zmniejszyć jego natężenie.

3. Otoskleroza

Jest to choroba dziedziczna kosteczek ucha środkowego, która stopniowo prowadzi do utraty słuchu. W otosklerozie dochodzi do rozwoju ognisk nieprawidłowej tkanki kostnej w obrębie kosteczek ucha środkowego. Jednym z objawów może być dzwonienie w uszach, a pojawia się on najczęściej w średnim wieku. Nie należy się tym jednak martwić. Jest to leczone chirurgicznie.

4. Niektóre leki

Niektóre z leków, które bierzesz mogą mieć efekt uboczny w postaci dzwonienia w uszach. Najczęściej pojawia się to przy antybiotykach i antydepresantach. Jeśli zauważysz taki objaw u siebie skonsultuj to z lekarzem, który przepisał Ci dane leki. Być może trzeba będzie je zamienić na inne.

5. Idź do dentysty

To ciekawe, ale to w jaki sposób szczęka łączy się z czaszką może powodować dzwonienie w uszach. Brzmi to przerażająco, ale nie jest to niebezpieczne. Odwiedź swojego dentystę, a on prawdopodobnie będzie w stanie udzielić ci odpowiedzi lub przynajmniej skieruje Cię w odpowiednie miejsce.

Źródło artykułu: https://www.shared.com/reasons-your-ears-ring/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły