Poznaj praktyczne zastosowania wody utlenionej w domu

Porady Data publikacji: 25 kwietnia 2018

Woda utleniona przydaje się nie tylko do obmywania skaleczeń. Ma ona wiele innych ciekawych i praktycznych zastosowań, które warto znać. Dzisiaj Wam je przedstawimy.

Czyszczenie podłogi

Woda utleniona będzie przydatna podczas dbania o czystość naszej podłogi. Nie tylko dlatego, że zabija bakterie i zarazki, ale również dlatego, że dobrze nadaje się do doczyszczania powierzchni. Przygotuj sobie 2 litry zwykłej ciepłej wody i dodaj do niej 1/4 butelki wody utlenionej. Taką mieszanką umyj podłogę. Wodę utlenioną kupimy za mniej więcej 1 zł. Oznacza to, że jedno umycie podłogi będzie nas kosztowało 20 groszy (nie licząc kosztu wody). Jest oczywiście mniej wydajna od płynu do podług, ale za to nie zawiera chemii. Dlatego świetnie sprawdza się gdy w domu mamy małe dziecko.

Usuwanie pleśni

W wielu domach zwłaszcza w okresie zimowym pojawia się pleśń. Zwłaszcza w łazience, gdzie jest ciepło i wilgotno. To idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. W sklepach kupimy specjalne środki do usuwania, wystarczy też zwykły wybielacz. Ale to co te środki łączy to silny zapach i drażniące właściwości dla skóry czy układu oddechowego. Dlatego podczas stosowania ich należy zachować ostrożność i wietrzyć pomieszczenie.

Inaczej jest z wodą utlenioną. Jest ona dla nas bezpieczna, a charakteryzuje się również dużą skutecznością w usuwaniu pleśni. Gdy myjemy powierzchnie takie jak fugi, to wystarczy nasączyć nią ściereczkę i dobrze wytrzeć. Jeśli pleśń musimy usnąć ze ściany to przelewamy ją do butelki z atomizerem, który robi mgiełkę. Spryskujemy nią ścianę i pozostawiamy na trochę. Dopiero potem wycieramy i jeszcze raz spryskujemy. Pamiętamy tylko by nie pryskać za mocno, woda utleniona nie powinna spływać po ścianie jedynie ją zwilżyć.

Sposób na plamy

Woda utleniona dobrze sprawdza się w usuwaniu plam z krwi. Radzi sobie również z innymi plamami, namocz plamę i pozostaw na kilka minut. Następnie wypłucz albo włóż do pralki i wypierz.

Dezynfekcja powierzchni

Woda utleniona ze względu na to, że jest środkiem, który zabija bakterie może być stosowana w naszym codziennym życiu. Zastanawiacie się jak? Przykładowo deska do krojenia jest ciągle narażona na działanie pleśni czy bakterii. Warto więc ją zdezynfekować co jakiś czas. Jeśli nie mamy więcej desek, a właśnie kroiliśmy surowe mięso to warto ją umyć i zdezynfekować zanim zaczniemy kroić na niej warzywa.

Woda utleniona jako wybielacz

Woda utleniona bardzo dobrze nadaje się jako wybielacz do prania. Wystarczy dodać 200ml do prania i gotowe. Białe ubrania odzyskają biel i znikną żółte plamy z potu.

Podobne artykuły