Niezwykłe zastosowania cytryny w domu

Porady Data publikacji: 06 października 2021

Cytryna to owoc, który najczęściej wykorzystujemy w naszej kuchni dodając go do napojów lub drinków. Osoby, które nie lubią pić zwykłej wody chętnie po nią sięgają, aby wzbogacić jej smak. Tym samym ułatwiają sobie picie zalecanej ilości płynów, którą każda osoba powinien przyjmować w ciągu dnia. Oprócz tego działa oczyszczająco na organizm i pomaga usunąć z niego toksyny.

Zastosowania cytryny nie kończą się na jej konsumpcji. Można wykorzystać ją w domu na wiele różnych sposobów. W tym artykule podpowiemy Wam, jak za jej pomocą ekologicznie sprzątać mieszkanie. Co zrobić z plamami potu na ubraniach oraz podamy cytrynowy sposób na odświeżenie mieszkania.

Cytryna pomaga w usuwaniu plam z atramentu

Pobrudziłaś ulubioną bluzkę tuszem z długopisu? Nie panikuj. Przygotuj cytrynę, a następnie przekrój ją na pół. Teraz wetrzyj sok z cytryny w plamę i wypierz bluzkę w pralce. Dzięki temu prostemu trikowi uratujesz ją i znów będzie, jak nowa. Po plamie z atramentu nie zostanie nawet ślad.

Cytryna na brzydkie zapachy

Cytryna świetnie neutralizuje brzydkie zapachy. Możesz wykorzystać ją w lodówce lub zmywarce. Wystarczy włożyć do środka cytrynę przekrojoną na pół i zostawić. W ten sposób pozbędziesz się niemiłych zapachów, które czasami towarzysza otwarciu lodówki lub zmywarki.

Możesz wykorzystać ją również do stworzenia odświeżacza powietrza. Do tego potrzebna nam będzie jedynie skórka z cytryny. Sam miąższ możemy wykorzystać nadal i przygotować z niego smakową wodę do picia. Skórkę wrzucamy natomiast do wrzącej wody. Dla wzmocnienia aromatu możemy dodać również goździki, skórkę pomarańczy czy laskę cynamonu. Mieszankę gotujemy na małym ogniu, a aromat zacznie wypełniać całe mieszkanie.

Ubijanie białka z cytryną

Wiele przepisów na ciasta lub desery wymaga od nas ubija białek. Jest to czynność, która zajmuje trochę czasu, ale możemy zrobić to szybciej. Wystarczy, że do białek podczas ubijania dodamy zaledwie kilka kropli soku z cytryny, a ubiją się szybciej. Wypróbujcie ten trik, gdy następnym razem będziecie gotowa, a oszczędzicie trochę czasu.

Usuwanie kamienia z armatury łazienkowej

Im twardsza woda w naszym domu, tym szybciej armatura łazienkowa pokrywa się widocznym i mało estetycznym kamieniem. Cytryna jest naturalnym produktem, który może pomóc nam w jego usunięciu. Wystarczy, że podczas sprzątania łazienki natrzemy baterię połówką cytryny, pozostawimy ją na chwilę, a następnie wytrzemy wilgotną ściereczką. Przy okazji bardzo dobrze usuwa osady z mydła.

Czyszczenie mikrofalówki za pomocą cytryny

Ten trik pozwoli Wam wyczyścić mikrofalówkę w bardzo szybki i wygodny sposób. Przygotuj miseczkę, a następnie wlej do niej wody. Dodaj do tego sok z jednej cytryny i ustaw mikrofalówkę na pełną moc na 2-3 minuty. Pozostaw parującą wodę w mikrofalówce jeszcze na kilka minut, a potem jej wnętrze wytrzyj papierowymi ręcznikami. Zmiękczone zabrudzenia odejdą bez większego problemu.

Czyszczenie drewnianych desek do krojenia

Deski do krojenia wykonane z drewna nie są przeznaczone do mycia w zmywarce. Nie należy ich również zbyt długo moczyć. Wilgoć wsiąka w pory drewna, a następnie rozwijają się w nich grzyby. Dlatego dużo lepiej jest posypać deskę solą, a następnie wyszorować ją połówką cytryny, która ją zdezynfekuje i jednocześnie wyczyści oraz usunie nieprzyjemne zapachy po produktach, które na niej kroiliśmy.

Podobne artykuły