Kupno mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

Porady Data publikacji: 03 kwietnia 2020

Kupno mieszkania dla większości osób jest jedną z najważniejszych inwestycji w życiu. Bardzo ważne więc by była ona trafna. Pojawia się tym samym pytanie, czy lepiej kupić nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Sprawdźmy, która opcja zapewni więcej korzyści. 

Zakup własnego mieszkania to bardzo ważna decyzja. Nie jest to bowiem zwykła, codzienna transakcja. Zazwyczaj przygotowujemy się do niej przez długi czas, gromadząc oszczędności. W tym przypadku nie jest tak łatwo, jak z wynajmem. Nie możemy po prostu zerwać umowy i zmienić lokum. Dlatego też tak istotne jest, by nasz wybór był niezwykle rozważny i przemyślany. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie gwarancje, że mieszkanie będzie idealne pod każdym względem. Jednym z najważniejszych, które czekają nas już na samym początku, jest zadecydowanie, czy postawimy na kupno nieruchomości z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Dowiedzmy się więc, jakie wady oraz zalety ma każde z tych rozwiązań. 

Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? 

Przede wszystkim na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest rynek pierwotny. Tak jak już sama nazwa nam wskazuje, są to nieruchomości z tak zwanej ”pierwszej ręki”, czyli zupełnie nowe, niezamieszkałe wcześniej przez żadnego lokatora. Nabywamy ją bezpośrednio od dewelopera. Co ciekawe, mieszkanie z rynku pierwotnego nabyć możemy w różnych fazach jego budowy. Dzięki temu niekiedy możemy mieć wpływ na jego rozkład, czy umiejscowienie niektórych elementów. 

Jedną z największych zalet nieruchomości deweloperskich jest fakt, że mieszczą się one zwykle w bardzo nowoczesnych apartamentowcach. Często są one częścią całych osiedli strzeżonych, które zaoferują nam w przyszłości szereg usług oraz atrakcji. Mieszkania z rynku pierwotnego budowane są według najnowszych standardów zarówno estetycznych, jak i technologicznych. Tym samym z punktu widzenia inwestycyjnego, ich wartość będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, co znacznie przyspieszy ewentualny proces przyszłej sprzedaży. Oferty sprzedaży takich nieruchomości znajdziemy między innymi na stronie https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-krakow/

Mieszkanie z rynku pierwotnego — wady

Jedną z największych wad, jakie niesie za sobą kupno nieruchomości z rynku pierwotnego, jest długie oczekiwanie na możliwość wprowadzenia się. Czasem może to potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Oczywiście po odebraniu kluczy czekać nas będą także prace wykończeniowe. Mieszkania deweloperskie oddawane są bowiem w tak zwanym stanie surowym. Sami musimy więc zająć się rozplanowaniem przestrzeni, montażem wszelkich sprzętów, malowaniem ścian i tym podobnymi sprawami. 

Zalety nieruchomości z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego to najprościej mówiąc nieruchomości ”używane”. Po dokonaniu transakcji wprowadzić możemy się właściwie od razu. Niewątpliwą zaletą rynku wtórnego, jest jego rozmiar. Nieruchomości na sprzedaż jest po prostu niezwykle dużo. Jako kupujący, z łatwością więc możemy wybierać wśród tych umiejscowionych w atrakcyjnych, odpowiadających naszym potrzebom lokalizacjach. Wybierając takie rozwiązanie, oszczędzamy naprawdę sporo czasu. 

Wady mieszkania z rynku wtórnego

Największym problemem w mieszkaniach z rynku wtórnego jest przede wszystkim remont. Zazwyczaj jest on niezbędny, ponieważ inwestując we własny kąt, chcemy urządzić go według własnych standardów. Niestety, w tym przypadku jest to dość kosztowne, ponieważ prócz kupna i montażu nowych elementów, niezbędne jest także pozbycie się tych wcześniejszych. Jest to proces czasochłonny i wymagający sporego wkładu finansowego. 

Podobne artykuły