Czy wiecie o tym, że czas gotowania fasolki szparagowej zależny jest od jej koloru? Dzięki temu bardzo łatwo możemy ustalić, jak długo powinniśmy ją gotować. Oczywiście, nadal warto w trakcie ją kontrolować i sprawdzać, czy jest już odpowiednio miękka.
Zielona fasolka szparagowa jest twardsza od żółtek. To natomiast sprawia, że czas jej gotowania będzie po prostu dłuższy. Do momentu, aż zielona fasolka szparagowa stanie się miękka upłynie od ok. 10-20 minut od momentu zagotowania się wody. Fasolkę gotujemy w lekko osolonej wodzie. Możemy dodawać ją od razu, nie musimy czekać, aż woda zagotuje się. Warto pamiętać o tym, że młoda fasolka gotuje się szybciej, a więc zakres czasowy jest dość spory. Dlatego podczas gotowania musimy nadal sprawdzać jej twardość.
Żółta fasolka szparagowa z natury jest miększa od zielonej. Będziemy więc gotować ją krócej. W jej przypadku zazwyczaj wystarczy 5-10 minut, aby stała się miękka. Jeśli fasolka jest młoda, wtedy ugotuje się szybciej.
Przed ugotowaniem fasolki szparagowej musimy ją dobrze przebrać, a następnie odciąć końcówki. Podczas tej czynności warto również usunąć łyko, które znajduje się w miejscu zrośnięcia stronka. Nawet po ugotowaniu jest ono zazwyczaj twarde i potrafi utkwić między zębami. Wtedy jedzenie fasolki nie jest jest zbyt przyjemne.
Fasolki szparagowej nie można przegotowywać. Wówczas staje się zbyt miękka, a przez to mniej apetyczna. Idealna fasolka szparagowa powinna być miękka, ale musi zachować swoją „kruchość”.
Dlatego tak istotne jest, aby podczas gotowania fasolki kontrolować jej twardość. Czas w jakim będzie gotowa nie zależy tylko od tego, jaki kolor ma fasolka, ale również kiedy została zebrana. Młoda fasolka szparagowa ugotuje się dużo szybciej, niż stara.
Wystarczy, że wyłowimy z wody za pomocą widelca jeden stron, a następnie spróbujemy go. Uważajcie, aby się nie oparzyć!