Jak pozbyć się much z domu? Nie ma chyba nic bardziej denerwującego niż brzęczenie muchy, która lata sobie po mieszkaniu, zwłaszcza gdy próbujemy zasnąć. Oprócz tego muchy siadają na rzeczach, których używamy i niejednokrotnie również na jedzeniu. Nie jest to higieniczne.
Dlaczego siadanie much na naszych rzeczach nie jest higieniczne? U nas najczęściej spotkamy muchę domową. Przenosi ona duże ilości bakterii dlatego, że lubuje siadać na kale. Jej ciało jest pokryte maleńkimi włoskami, które można zauważyć na zdjęciu powyżej. Kał w tych włoskach się zatrzymuje i następnie mucha przenosi go na inne rzeczy, na których siada.
Jakie konsekwencje może to powodować? Oczywiście zachorowania na różne choroby, które mogą mieć swój początek w kale. Należą do nich:
Oprócz kału jest jeszcze jeden problem. Mucha co jakiś czas wydala z siebie kropelki. Wraz z nimi wychodzą z muchy wszystkie zarazki, które znajdują się w jej układzie pokarmowym. Możemy w nich znaleźć prątki gruźlicy, które w przewodzie pokarmowym muchy mogą wytrzymać nawet 16 dni, a w jej odchodach do 13 dni. To już chyba w zupełności wystarczy by uznać muchę jako niepożądanego gościa w naszym domu. Ale jak tych much się w takim razie pozbyć?
Zanim zaczniemy z nimi walczyć zastanówmy się co tak naprawdę je do naszego domu przyciągnęło. Gdy mamy wieczór do naszego domu może przyciągnąć je światło i ciepło. Dlatego gdy lubimy wpuszczać do domu świeże powietrze pod wieczór warto wyposażyć okno w moskitierę. Nie tylko ochroni nasz dom przed komarami, ale również muchami, ćmami i innymi latającymi gośćmi, którzy chcieliby nas bez zaproszenia odwiedzić.
Drugim problemem jest zachowanie higieny w domu. Muchy są bardzo czułe na aromaty psującej się żywności. Dlatego jeśli nie chcemy mieć w domu much należy pilnować tego by nie pozostawiać resztek jedzenia na wierzchu. Latem gdy jest dużo cieplej odpady z kuchennego kosza najlepiej jest wynosić codziennie. Nawet gdy my nic nie czujemy to mucha może zostać przez nie zwabiona.
Jednym ze sposobów jest lampa owadobójcza. Jak taka lampa działa? Emituje ona specjalne światło o barwie, które przyciąga owady. Następnie gdy owad zbliży się do lampy rażony jest ładunkiem elektrycznym. Taka lampa nie tylko pomoże nam w usunięciu much, ale również komarów czy moli. Lampy można spotkać w przeróżnych rozmiarach i cenach, a najtańsze kupimy już za ok. 20 zł. Jest ot też świetny gadżet na grilla czy biwak, który pomoże nam ochronić się przed latającymi owadami.
To ciekawy trik, który ma na celu odstraszyć muchy poprzez „porażenie ich światłem”. Jak to działa? Woreczek wypełniony wodą i z monetą w środku załamuje światło. Oko muchy składa się z 4 tysięcy mniejszych oczek. Gdy światło w nie uderzy mucha zostanie oślepiona i zmieni kierunek lotu tym samym oddalając się od naszego balkonu, okna czy miejsca, w którym powiesimy woreczek.
Jak działa lep na muchy? Jest to pasek pokryty z dwóch stron klejem, często też nasączone są aromatem, który muchy przyciąga. Gdy mucha usiądzie na lepie nie będzie już mogła odlecieć, a ostatecznie zdechnie.
Taki lep możemy również zrobić sami. Wystarczy wymieszać mąkę kukurydzianą z miodem i położyć na talerzyku. Taka substancja przyciągnie muchy i je uwięzi.
W sklepach możemy kupić specjalne preparaty odstraszające muchy. Efektywność działania takiego oprysku to zazwyczaj cztery tygodnie. Można ich używać wewnątrz jak i na zewnątrz, ale dokładne instrukcje znajdziemy na ulotce.
Jeśli nie radzimy sobie już z plagą much lub innych owadów i insektów warto skorzystać z fachowej firmy, która się ich pozbędzie. Firmy te w swojej ofercie mają również dużo więcej np. odkomarzanie, usuwanie pluskiew, prusaków, karaluchów, rybików cukrowych czy os i szerszeni.
Bardzo denerwującymi owadami, które mogą nam uprzykrzyć życie są również przecinki. Domowe sposoby na przecinki poznacie z jednego z naszych artykułów. Dowiecie się z niego, jak poradzić sobie z ich plagą.
Źródła: