Jak zadbać o urządzenia AGD w domu?

Porady Data publikacji: 03 kwietnia 2023

Urządzenia AGD używane na co dzień w gospodarstwie domowym są podatne na różnego rodzaju awarie, których usunięcie może być bardzo kosztowne. Dowiedz się, jak właściwie zadbać o sprzęt, zwłaszcza ten, który ma częsty kontakt z wodą. Dzięki temu posłuży Ci bez zarzutu przez długi czas.

Stosuj wysokiej jakości filtry

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wydłużenie żywotności urządzeń AGD jest stosowanie wysokiej jakości filtrów. Wyłapują one wszelkie zanieczyszczenia i zapobiegają ich osadzaniu na poszczególnych elementach sprzętów. Szczególnie narażone na awarie związane z częstym kontaktem z wodą są pralki. Mimo że zanieczyszczenia, które bardzo często znajdują się w kranówce, nie są groźne dla człowieka, to mogą powodować poważne uszkodzenia sprzętu. Osadzający się kamień wpływa także na większe zużycie energii. Aby uniknąć takich problemów, stosuj sprawdzone filtry do pralek, które skutecznie niwelują przede wszystkim cząsteczki wapnia oraz magnezu.

Zadbaj o demineralizację wody w kranie

W kranówce znajdują się rozpuszczone składniki mineralne o różnym stężeniu. Ich obecność może wpływać negatywnie na funkcjonowanie urządzeń domowych. Warto więc zadbać o usunięcie takich cząsteczek. Może w tym pomóc demineralizacja wody kranowej poprzez:

  • odwróconą osmozę,
  • destylację,
  • wymianę jonową.

Zdecydowanie najczęściej stosowany jest pierwszy wymieniony sposób. Odwrócona osmoza daje świetne efekty. Jej przeprowadzenie jest możliwe po zamontowaniu specjalnych filtrów. Ich działanie jest oparte na zasadzie techniki membranowej. Przebiega ona w następujący sposób:

  • woda z wodociągów jest dostarczana do instalacji pod określonym ciśnieniem,
  • przesącza się przez membranę osmotyczną,
  • przez powierzchnię przedostają się tylko cząsteczki wody, co wynika z jej specyficznej budowy,
  • zanieczyszczenia zostają zatrzymane i nie trafiają do dalszej części rurociągu.

Tak przefiltrowana woda jest nie tylko bezpieczniejsza dla urządzeń AGD, ale także zdecydowanie smaczniejsza.

Zatroszcz się o drobny sprzęt kuchenny

Jednym z najczęściej występujących problemów związanych z drobnym sprzętem kuchennym jest kamień osadzający się wewnątrz czajnika. Wiąże się to z występowaniem w wodzie jonów magnezu i wapnia. Kamień nie tylko wygląda nieestetycznie i może prowadzić do szybszego zużycia czajników czy ekspresów, ale także pogarsza walory smakowe i zapachowe wody. Jeśli nie chcesz przejmować się regularnym odkamienianiem sprzętu AGD, zadbaj o jakość kranówki.

W kuchni dobrze sprawdzają się filtry podzlewozmywakowe lub dzbanki oczyszczające wodę. Są one proste w użyciu, a zarazem bardzo skuteczne. Wyłapują one cząsteczki zanieczyszczeń, dzięki czemu możesz korzystać z wody kranowej bez obaw o to, że w Twoich urządzeniach pojawi się kamień. Filtry montowane pod zlewem nie zajmują dużo miejsca – bez problemu zmieszczą się nawet w niewielkiej kuchni.

Troska o urządzenia AGD poprzez poprawę jakości wody w Twoim gospodarstwie domowym może pomóc uniknąć kosztownych awarii. Zadbaj o to, jeśli nie chcesz ponosić dużych wydatków związanych z naprawą lub wymianą sprzętu.

Podobne artykuły