Przecinki – owady, które irytują. Jak się ich pozbyć?

Porady Data publikacji: 02 kwietnia 2021

Czarne i irytujące robaki to przecinki. Jest to tylko ich potoczna nazwa. Są niemalże niezauważalne gołym okiem i wyglądają jak przecinki. Tak naprawdę są to wciornastki, szkodniki zbóż. Już od wielu lat migrują do miast i utrudniają nam życie w okresie letnim i wiosennym. Najczęściej przemieszczają się po budynkach i parapetach w dużych grupach. Gdy przejdą na człowieka, powodują nieprzyjemne łaskotanie. Przez swoje niewielkie rozmiary są ciężkie do zlokalizowania i to jeszcze dodatkowo utrudnia pozbycie się ich ze skóry. Chcesz wiedzieć co to za robaki i jak przecinki odstraszyć? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Przecinki – robaki występujące nie tylko na wsiach.

Przecinki to robaki, które mają około dwóch milimetrów długości. Ich pokarmem są soki roślin, ale najczęściej występowały na polach zbóż. Niestety od kilku lat coraz częściej pojawiają się też w miastach. Są denerwujące dla ludzi, ale też mogą być bardzo szkodliwe dla naszych roślin domowych i ogrodowych. W krótkim czasie potrafią uśmiercić całe kolekcje roślin. Przemieszczają i rozmnażają się bardzo szybko. Składają jaja w ziemi, więc pozbycie się ich bywa bardzo trudne. Czasem jedynym sposobem jest użycie silnych środków chemicznych, ale nawet to nie daje gwarancji sukcesu. Przecinki z roku na rok uodparniają się na owadobójcze preparaty. 

Ciężko jest się ich pozbyć, ale też ciężko się przed nimi uchronić. Na nasz balkon mogą przejść bez problemu, a do mieszkania wejdą przez zamknięte okna. Możemy też wnieść je na swoim ciele i ubraniach. 

Przecinki – owady, których można się pozbyć.

Przecinki to owady, które bardzo nie lubią wilgoci. Uwielbiają osiadać na elewacjach budynków w prażącym słońcu i z dala od wody. W nocy, kiedy wilgotność wzrasta, najczęściej znikają i wracają następnego dnia. Warto utrzymywać w naszych domach i mieszkaniach wysoką wilgotność powietrza. Możemy zainwestować w nawilżacz albo powiesić mokre ręczniki i postawić na parapetach naczynia z wodą. W ogrodach i na tarasach warto stworzyć oczko wodne albo mały staw. Im więcej wody, tym lepiej. Wysoka wilgotność będzie służyć nie tylko naszym roślinom, ale też nam.

Przecinki to robaki, które odstraszają też środki na komary i kleszcze. Niestety nie jest to tak skuteczny sposób, ponieważ działa tylko przez krótki czas. Lakier do włosów jest dla nich równie nieprzyjemny. Na balkonie sprawdzi się bardzo dobrze. Możemy kilka razy dziennie spryskiwać parapety i elewacje budynku lakierem do włosów.

Jeżeli te małe czarne robaki przecinki dostały się już do naszego domu, to możemy mieć poważny problem. Niestety potrafią one zniszczyć nawet sprzęt elektroniczny. Czasem jedynym sposobem jest pozbycie się siedlisk, które najczęściej będą znajdować się na roślinach. Jeżeli izolacja i regularne opryski chemiczne nie przyniosą efektów, to najlepiej pożegnać się z takimi okazami.

Przecinki – robaki, które gryzą?

Na szczęście przecinki to nie są robaki gryzące naszą skórę. Nie jesteśmy dla nich pożywką. Mimo wszystko są bardzo nieprzyjemne. Pełzają po naszych włosach i skórze. Uczucie łaskotania może doprowadzić do szaleństwa. Owady przecinki mogą być większym problemem dla alergików, którzy są uczuleni na ich ślinę.

Przecinki – owady, które są coraz bardziej odporne.

Niestety przecinki są owadami bardzo odpornymi na środki owadobójcze. Naturalne sposoby nie mają z nimi szans. Nawet silna chemia jest coraz mniej skuteczna. Wykorzystywane do odstraszania komarów spirale i lampy również nie zdadzą egzaminu. Jedynym sposobem jest utrzymywanie wysokiej wilgotności albo środki chemiczne przeznaczone do ich zwalczania. Robaki przecinki mogą niedługo zalać duże miasta tak jak komary czy kleszcze.

Podobne artykuły