Pomysł na przydomowy ogród z roślinami łatwymi w uprawie

Ogród Data publikacji: 12 czerwca 2017

W moim ogrodzie nigdy nie miałam miejsca na warzywa więc postanowiłam je w końcu zrobić. Zaplanowałam sobie nie duży kwadrat i podzieliłam na 8 mniejszych. Dzięki temu będę mogła uprawiać wiele warzyw na małym skrawku ziemi. Tak aby zawsze coś świeżego do spróbowania mieć pod nosem :)

Ogród dla początkująćych

To bardzo prosty pomysł na ogród dla początkujących. Jeśli też tak jak ja dopiero zaczynacie przygodę z uprawą roślin to będzie to dla Was dobra wskazówka. Specjalnie przeanalizowałam i wybrałam rośliny, które są proste w uprawie i ryzyko fiaska jest najmniejsze. Oto jak wygląda mój plan ogrodu.

Jak widzicie od lewej idąc znajdują się pomidorki, a dalej ogórki gruntowe. Potem zaplanowałam sobie dwie grządki fasolki na obiady i następnie brokułów oraz sałaty na kanapki :) Nie zabrakło buraków, które również są proste w uprawie oraz kapusty. Potem mamy szpinak i pietruszkę. W każde kuchni przyda się też cebula, marchew no i na koniec rzodkiewka dla dzieci do pochrupania :)

Podstawowy ogród warzywny i narzędzia

Poszczególne sektory wydzieliłam sobie za pomocą zwykłej linki. Zróbcie to tak jak chcecie i ustalcie wielkość taką jaka pasuje do Waszego ogrodu. U mnie mają one ok. 50x50cm więc myślę, że nie tak mało. Oczywiście przyda się nam szpadel oraz motyka.

Jeśli chodzi o system nawadniania to czytałam, że najlepszy jest sposób nawadniania kropelkowego. Dlatego przygotowałam się do tego odpowiednio wcześniej i rozprowadziłam pomiędzy rabatkami wąż ogrodowy z małymi nakuciami. Wąż na końcu jest zamknięty opaską zaciskową dlatego gdy woda się w nim zbierze oddawana jest delikatnie do gleby. To nie wypłukuje korzeni oraz nie przelewa warzyw zbyt duża ilością wody.

Czy to jest trudne

Jeśli wydaje się Wam, że jest to trudne to z góry Was uprzedzę w obawach. To banalnie proste. Wystarczy przekopać glebę aby ją spulchnić i wyplewić wszelkie chwasty. Jeśli nie macie dobrej ziemi trzeba będzie ją kupić i nawieźć. Możesz też kupić kompost lub jeśli masz blisko stadninę koni po prostu poprosić o worek czy dwa. Nie jest to drogie, a warzywa będę lepiej rosły. Potem przychodzi już tylko czas wysiewu i czekania oraz regularnego podlewania. Tylko kupując nasiona lepiej wybrać sklepy specjalizujące się w tym niż markety. Tam też możemy zasięgnąć porady na temat wysiewu.

Jakie miejsce w ogrodzie wybrać

Wybierając miejsce w ogrodzie kieruj się tym aby było ono nasłonecznione przez ok. 8 godzin w ciągu dnia. Najlepiej aby się nie znajdowało w pobliżu drzew czy na skarpach. Lepiej też unikach miejsca w pobliżu ruchliwych dróg.

Nie pozostaje mi nic jak po prostu życzyć Wam powodzenia. Naprawdę bardzo przyjemne to uczucie gdy możesz sobie zerwać fasolki ze swojego ogrodu na obiad lub pomidorka do kanapki :) Pewnie osoby doświadczone trochę spojrzą na mnie z politowaniem, ale jestem początkująca :) Mam nadzieję, że moje rady okażą się przydatne, ale proszę o Wasze porady i poprawienie mnie jeśli w czymś się mylę. 

Podobne artykuły