Kupując torfowe podłoża w markecie niszczymy nieodwracalnie bagna

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2021-06-07

Podłoża torfowe możemy kupić praktycznie w każdym markecie i sklepie ogrodniczym. Wykorzystujemy je do uprawy roślin ze względu na swoje cenne właściwości. Zakwasza ziemię, ale pełni również rolę nawozu. Czy wiecie jednak o tym, że kupując torf przyczyniacie się do nieodwracalnego niszczenia bagien?

Przyznamy szczerze, że dla nas również było to niespodzianką. Trafiliśmy jednak na artykuł portalu bagna.pl, który poruszył problem niszczenia torfowisk. Chcielibyśmy przytoczyć Wam kilka faktów, które warto znać, aby świadomie móc zdecydować o tym, czy chcemy wspierać rozwój tej gałęzi przemysłu.

Torfowiska to ograniczone złoża

Torfowe mokradła pełnią ważną rolę w przyrodzie. Wcześniej wysuszane, dzisiaj zaczynają znajdować się pod ochroną. Tym bardziej, że to surowiec, który jest nieodnawialny. Nie można zrobić nowych torfowisk. Torf powstaje w wyniku niecałkowitego rozkładu resztek organicznych w środowisku od dużej wilgotności i małym dostępie tlenu. Są to na przykład szczątki roślin czy organizmów żyjących miliony lat temu.

Wydobywając go czynimy podobnie jak z węglem, którego złoża również są ograniczone. Wykorzystując torf w swoim ogrodzie napędzamy więc jego dalsze wydobycie i jednocześnie przyczyniamy się do powolnego znikania torfowisk z mapy naszego ekosystemu przyrodniczego. Trafimy nie tylko same torfowiska, ale również florę i faunę ją otaczającą.

Torfowiska są ważne

Wydawałoby się, że to zwykła ziemia, na której doskonale rosną rośliny. Okazuje się jednak, że torfowiska w przyrodzie pełnią bardzo ważne funkcje. Oto niektóre z ról, które zostały przytoczone na portalu bagna.pl.

  1. Zapobieganie powodziom
  2. Magazynowanie wody
  3. Oczyszczanie wody
  4. Magazynowanie węgla

Nawet jeśli nie kupujesz torfu, to z niego korzystasz

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że codziennie korzysta z dobrodziejstw torfu. Jest on wydobywany, przewożony do zakładów, które następnie na nim uprawiają rośliny i warzywa – zwłaszcza poza sezonem. Mijając park, a w nim rabatki z kwiatkami, możemy mieć praktycznie pewność, że znajduje się tam podłoże ogrodnicze zawierające torf.

Torf można zastąpić

Torf można zastąpić różnymi rodzajami kompostu, wełną mineralną czy produktami na bazie kory. Dlatego nie jest to sytuacja, w której jesteśmy zmuszeni do korzystania z niego. Warto więc zastanowić się, czy chcemy wspierać eksploatację torfowisk.

Na podstawie artykułu „Miejsce torfu jest w torfowisku” autorstwa:  Magdalena Galus, Wiktor Kotowski i Stanisław Łubieński – Centrum Ochrony Mokradeł na portalu bagna.pl.

Podobne artykuły