Jak odstraszyć koty od ogródka oraz naszych kwiatów i warzyw

Ogród Data publikacji: 20 kwietnia 2022 / Aktualizacja: 2022-11-25

Jak odstraszyć koty? To pytanie pojawia się bardzo często, ponieważ wiele zapalonych ogrodników zauważa, że zwierzęta te bardzo lubią spacerować sobie po włościach – niezależnie od tego, czy są to tereny należące do właściciela, czy całkowicie obcych osób. Ponadto, bardzo szybko zwykły spacer może zakończyć się sporą liczbą szkód, a to dlatego, że koty lubią również psocić. Jak więc się ich pozbyć z ogrodu, i to skutecznie?

Koty w ogrodzie – jakie szkody mogą wyrządzić?

Koty, choć wydają się niegroźnymi, milutkimi stworzeniami udomowionymi, w ogrodzie są w stanie wyrządzić wiele szkód. Doskonale o tym wiedzą osoby, które musiały się z nimi mierzyć. W bardzo krótkim czasie z pięknego, kwitnącego ogrodu, koty mogą zrobić miejsce, w którym nie da się funkcjonować. Na jego terenie mogą pojawić się odchody kota, który jest w stanie z pięknego trawnika czy rabat kwiatowych stworzyć sobie toaletę. Ponadto, futrzani przyjaciele człowieka chętnie podlewają wszystkie zakątki, przez co kwiaty czy inne rośliny szybko umierają. 

Dodatkowo, koty bardzo dużo hałasują. Jeden kot nie jest zbyt wielkim zagrożeniem, jeśli chodzi hałas, ale wystarczy drugi dodatkowy, aby podczas nocnej walki skutecznie wybudzić małe dziecko ze snu.

Poza udomowionymi kotami, w naszym ogrodzie pojawić się mogą koty dzikie. Tego typu zwierzęta są w stanie przegryźć instalacje elektryczną, co w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do spięcia i pożaru w budynku.

Jak widać, koty nie są sprzymierzeńcami ogrodów. Z tego też powodu, powinniśmy starać się, by zniknęły z ogrodu na dobre. Warto sprawdzić kilka skutecznych sposobów, które dadzą świetne rezultaty.

Jak pozbyć się kota z ogrodu?

Pierwszym sposobem, który może dać wspaniałe rezultaty, jest zapach. Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe na różne aromaty. Jeśli chcemy je wystarczyć tak, by więcej nie wróciły, warto zastosować ocet. Wystarczy nasączyć skrawki materiału tym produktem, a następnie rozwiesić je lub porozkładać w różnych miejscach w ogrodzie. Zapach smaru oraz olejku lawendowego również wzbudzają w kotach odrazę i sprawiają, że ewakuują się jak najszybciej. 

Można kotów pozbyć się w jeszcze lepszy sposób! Wspaniałym pomysłem jest posadzenie roślin, których koty nie tolerują. Przykładem takich są byliny, takie jak bodziszki lub ruta zwyczajna. Są skuteczne, a przy okazji świetnie się prezentują jako ogrodowa ozdoba. Podobnym działaniem wykazuje się kocanka włoska. Jest to roślina, która charakteryzuje się silnie rozgałęzionymi pędami. Wytwarza niezwykłe kwiatuszki, które są utrapieniem dla kotów.

Ciekawym pomysłem na pozbycie się kotów jest rozsypanie zmielonych ziaren gorczycy wzdłuż ogrodzenia.

Koty są znane również z tego, że nie lubią wody. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby potraktować je właśnie wodą. Tak naprawdę wystarczy potraktowanie ich kilka razy strumieniem wody znienacka, by więcej nie pojawiły się na naszym terenie. Ten sposób z pewnością spodoba się nie tylko dorosłym, ale również dzieciom.

Podobne artykuły