Niskie rośliny na balkon, które nie są wymagające

Ogród Data publikacji: 07 kwietnia 2021

Niskie rośliny na balkon to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na osobny ogródek, jednak chcą mieć jego namiastkę przy swoim mieszkaniu. Z pomocą niskich roślin bez większych problemów można zbudować na balkonie kwiatowy azyl, który wiosną, latem, a nawet i jesienią będzie cieszył oko i zachęcał do wyjścia na świeże powietrze.

Niskie rośliny balkonowe na stronę słoneczną

Niskie rośliny na balkon to głównie niewymagające kwiaty, które nie oczekują niczego poza dostępem do słońca oraz regularnym podlewaniem. Świetnie na nasłonecznionym balkonie sprawdzą się:

  • Petunie – idealnie odnajdują się na stronie południowej i zachodniej, uwielbiają słońce, a kwitnienie przypada na okres od maja do pierwszych przymrozków zwiastujących nadchodzącą zimę. Petunie doskonale nadają się na balkon, a przy okazji kwitną niezwykle obficie, co tylko dodaje uroku.
  • Aksamitki – idealnie rosnące w ziemi wymieszanej z piaskiem, kwitnące w okresie od lipca do pierwszych przymrozków. Charakteryzują się nietuzinkowym, bardzo dekoracyjnym wyglądem, występują głównie w optymistycznych barwach – pomarańczowym, żółtym, czerwonym. Doskonale spisują się sadzone osobno, jak i w większych grupach.
  • Bazylia – wymaga żyznego i lekkiego podłoża oraz regularnego podlewania, jest to rewelacyjne zioło, które nadaje potrawom wykwintnego aromatu. Bazylia rośnie bardzo szybko, a jej świeże liście cechują się wyrazistym, intensywnym aromatem. Świeże liście można zrywać od połowy lipca.
  • Bratki – tego typu rośliny kwitną w okresie od marca do czerwca, wymagają dostępu do słońca oraz niezbyt obfitego, ale częstego podlewania. Bratki wyróżniają się uroczymi kolorami, a zakupić można je już początkiem marca. Bratkom do wzrostu wystarczają składniki, jakie pozyskują bezpośrednio z ziemi. Podczas podlewania należy być bardzo ostrożnym, gdyż oblania liści może narazić roślinę na atak mącznika lub inne choroby.
  • Werbena – świetnie odnajdzie się w donicach wiszących lub na wysoko postawionych skrzynkach, charakteryzuje się rewelacyjnymi, różowymi, czerwonymi, niebieskimi, białymi lub fioletowymi, pięciopłatkowymi, niezwykle drobnymi kwiatkami.

Niskie rośliny na balkon o silnych łodygach – osteospermum

Osteospermum – stokrotka afrykańska

Jednym z najbardziej wytrzymałych kwiatów balkonowych jest osteospermum (stokrotka afrykańska). Pochodzi z Afryki, charakteryzuje się zwartym przekrojem oraz wzniesionymi ku niebu pędami, których wysokość nie przekracza 30 cm. Osteospermum cechuje się niezwykle wytrzymałą łodygą, która potrafi go ochronić nawet przed bardzo silnym wiatrem. Kwiat ten nazywany jest potocznie stokrotką afrykańską. Świetnie czuje się w zacisznym, ciepłym i słonecznym miejscu. Nie wymaga przycinania, nie lubi również nadmiaru wilgoci.

Niskie rośliny balkonowe lubiące zacienione miejsca

Niska roślina na balkon, która sprawdzi się rewelacyjnie nawet w cieniu, jest begonia. Fantastycznie ozdobi każdą balustradę, a przy okazji jest niezwykle odporna na działanie silnego wiatru. Nie przeszkadzają jej ulewy. Decydując się na ten kwiat, warto zainwestować w płytkie, ale szerokie donice, gdyż begonie posiadają szczególnie rozgałęziony system korzeniowy.

Niskie rośliny sprawdzą się w wielu miejscach, jednak balkon nie jest w stanie przyjąć każdego kwiatu. Z tego względu, decydując się na zakup roślin, których zadaniem będzie przyozdobienie balkonu, warto postawić na te niskie, które nie wywrócą się przy najmniejszym podmuchu wiatru, a przy okazji nie będą wymagać zbyt wiele poświęconego czasu.

Podobne artykuły