Optymalne warunki przechowywania ciekłego azotu są kluczowe dla utrzymania właściwości tej substancji. Mają także niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo pracy. To właśnie dlatego należy poświęcić chwilę na dopasowanie odpowiedniego do przechowywania azotu w skroplonej formie naczynia. Istotnym kryterium wyboru jest pojemność, która wbrew pozorom okazuje się niezmiernie ważna. Czy lepszy będzie zatem mniejszy pojemnik na ciekły azot o pojemności 1l? A może bardziej opłaca się od razu zainwestować w większe naczynie? Jak dokonać słusznego wyboru? Tajemnicę tę odkryjemy w naszym dzisiejszym artykule. Zagłębimy się w nim w aspekty, które pomogą Ci w podjęciu świadomej decyzji.
Naczynie Dewara to specjalistyczny pojemnik, dzięki któremu ciekły azot może na dłuższy czas zachować swoje cenne właściwości. Aby jednak było to możliwe, należy zatroszczyć się o stworzenie ku temu odpowiednich warunków. Wobec tego okazuje się, że sam zakup naczynia może być niewystarczający. Istotne znaczenie ma także jego właściwe dopasowanie.
Główny podział dotyczy rodzaju pojemnika. Wyróżnia się dewary transportowe, które służą do bezpiecznego transportu i magazynowania substancji. Dostępne są także dewary biologiczne, które – zgodnie z nazwą – wykorzystywane są do przechowywania zasobów biologicznych.
Nie bez znaczenia pozostaje także pojemność naczynia. Należy bowiem zaznaczyć, że nie da się całkowicie uniknąć strat ciekłego azotu. Nawet przy dużej szczelności stopniowo będzie się on ulatniał. Tym samym pojemność dewara będzie decydowała o tym, jak długo da się przechowywać związek w danym naczyniu.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, ostateczny wybór dewara opiera się zatem na określeniu własnych potrzeb i oczekiwań. Mniejszy pojemnik na ciekły azot sprawdzi się wtedy, kiedy masz zamiar przechowywać niewielką ilość ciekłego azotu przez niedługi czas, lub wtedy, kiedy potrzebujesz zwiększonej mobilności naczynia. Jeśli jednak związek ma być magazynowany długo i w większych ilościach, niezbędny okazuje się dewar o większej pojemności.
Jak już wspominaliśmy, na rynku znajdziesz nie tylko dewar transportowy. Dostępny jest także pojemnik biologiczny, oferowany np. pod linkiem https://www.cryogenshop.pl/biologiczne/naczynie-dewara-yds-1-30. Prowadzi on do sklepu renomowanego dostawcy naczyń Dewara. Ten rodzaj pojemnika ma szerszy wlot, który umożliwia włożenie specjalnych kanistrów. Służą one do przechowywania materiału biologicznego w skrajnie niskich temperaturach, co umożliwia jego bankowanie przez wiele lat. W przypadku tego rodzaju dewarów ponownie należy kierować się zasadą: im mniejsza pojemność, tym krótszy czas przechowywania. Z tego względu biologiczny pojemnik na ciekły azot o pojemności 1l to naczynie, które sprawdza się wyłącznie w niewielkich laboratoriach lub punktach medycznych, w których bankowanie odbywa się przez krótki czas.
Jak więc widzisz, warto poświęcić chwilę na dopasowanie odpowiedniego naczynia do przechowywania ciekłego azotu. Co więcej, Twoja decyzja powinna obejmować nie tylko jego rodzaj, ale i pojemność. Wówczas praca z tą substancją będzie w pełni efektywna.