Jak przenieść wiadomości ze starej skrzynki e-mail na nową?

Technologie Data publikacji: 17 lutego 2023

Większość programów do obsługi poczty e-mail umożliwia nam łatwe przeniesienie wiadomości między skrzynkami pocztowymi. Dzięki temu po założeniu nowego adresu e-mail możemy przenieść na niego wszystkie swoje wiadomości, aby zachować swoją historię. Jest to przydatne zwłaszcza w sytuacji, gdy nie zamierzamy już utrzymywać starej skrzynki pocztowej i wkrótce stracimy do niej dostęp.

Wtedy wszystkie wiadomości, które wysłaliśmy i odebraliśmy zostałyby utracone. Może jednak zdarzyć się tak, że będziemy potrzebowali do nich wrócić. Warto więc zadbać o to, aby po zmianie skrzynki pocztowej, przenieść wiadomości ze starej poczty na nową.

Na szczęście możemy zrobić to bardzo łatwo. Nie musimy mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że użyjemy opcji „Kopiuj do”, która dostępna jest w większości programów pocztowych. W programach Thunderbird oraz Mail (Apple) funkcja ta nazywa się dokładnie „Kopiuj do”. W programie Outlook znajduje się pod opcją „Przenieś”, a następnie „Kopiuj do folderu”.

Outlook
Mail na macOS

Jeśli nie korzystacie z żadnego programu do obsługi poczty e-mail, albo aplikacja, której używacie nie posiada tej opcji, to możecie zawsze zainstalować Thunderbird. Jest on dostępny za darmo na komputerach z Windows oraz macOS. W nim dodajemy swoją starą skrzynkę i czekamy aż pobiorą się wszystkie wiadomości. Następnie dodajemy nową skrzynkę (koniecznie jako IMAP) i będziemy mogli przystąpić do przeniesienia wiadomości.

Nowe konto skonfiguruj jako konto pocztowe IMAP

IMAP (Interactive Mail Access Protocol) to protokół sieciowy, który umożliwia użytkownikom dostęp do skrzynek pocztowych poprzez Internet. Protokół ten jest często wykorzystywany w klientach pocztowych, takich jak Outlook lub Thunderbird. Pozwala użytkownikom na synchronizację ich skrzynek pocztowych z dowolnego urządzenia, zapewniając bezpieczny i stabilny dostęp do wiadomości e-mail.

Dzięki temu, że użyjemy konta IMAP, po przeniesieniu wiadomości e-mail ze starego na nowe konto, zostaną one wysłane również na serwer pocztowy. Oznacza to, że będą dostępne nie tylko w programie, na którym wykonaliśmy operację kopiowania wiadomości np. Thunderbird, ale również w aplikacji webowej do odbierania poczty, a także w innych urządzeniach, do których podłączymy naszą skrzynkę IMAP.

Dzięki IMAP wszędzie będziemy mieć aktualne wiadomości, zarówno wysłane, jak i odebrane. Możemy korzystać ze swojej skrzynki na kilku urządzeniach jednocześnie np. telefon, komputer, tablet i jednocześnie nie martwić się o to, że nasze wiadomości w jednym z tych miejsc nie będą w pełni dostępne.

Dlatego podczas przenoszenia wiadomości warto pamiętać o tym, aby nowe konto, na które przeniesiemy stare wiadomości, było kontem IMAP.

Przenoszenie wiadomości z jednego konta e-mail na inne

  • Zaznacz wszystkie wiadomości. Wystarczy, że będąc w folderze użyjesz skrótu Ctrl + A. Zaznaczy on wszystkie wiadomości znajdujące się w danym folderze np. Odebrane”.
  • Kliknij na zaznaczone wiadomości prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz „Kopiuj do”. Rozwinie się lista folderów oraz skrzynek pocztowych. Wybierz nowo dodaną skrzynkę, a następnie odpowiedni folder. Jeśli kopiujesz wiadomości ze skrzynki „Odebrane” ze starego konta pocztowego, to wybierz taki sam folder na nowym koncie.

Te czynności musimy powtórzyć w przypadku każdego folderu, który chcemy przenieść ze starej poczty na nową. Zazwyczaj będzie nam zależało na tym, aby przenieść wiadomości odebrane, które będą znajdować się zazwyczaj w skrzynce „Odebrane” oraz wiadomości, które wysłaliśmy do innych, które znajdziemy w skrzynce „Wysłane”.

W zależności od tego, jak wiele masz wiadomości i jak są one duże, może to potrwać od kilku do kilkunastu minut. Ustaw komputer tak, aby nie przechodził w stan usypiania, albo zadbaj o to, aby był on ciągle aktywny.

Po przeniesieniu wiadomości, zaloguj się do aplikacji webmail swojego usługodawcy i sprawdź, czy znalazły się tam wszystkie wiadomości. Nawet w trakcie przenoszenia maili, powinniście zobaczyć je jak na bieżąco pojawiają się w poczcie w przeglądarce. IMAP na bieżąco będzie je synchronizował, dlatego powinny być tam dostępne niemal od razu.

Jak więc widzicie, sposób na przeniesienie wiadomości e-mail ze starego konta pocztowego na nowe jest bardzo prosty. Z pewnością dacie sobie z tym radę samodzielnie. Dzięki temu nie stracicie dostępu do swoich wiadomości po zmianie adresu e-mail na nowy.

Podobne artykuły