Smartfon do 600 zł – czy można kupić tani i dobry telefon?

Technologie Data publikacji: 01 października 2023

Nie każdy potrzebuje najnowszego i najdroższego smartfona na rynku. Czasem chcemy mieć po prostu tani i dobry telefon, który spełni nasze podstawowe potrzeby, którymi jest odbieranie połączeń, korzystanie z aplikacji społecznościowych oraz internetu. Czasem oglądanie filmów czy zagranie w prostą grę dla rozrywki. Do tego możliwość zrobienia zdjeć, które będą wyglądać w miarę przyzwoicie.

Jaka rozdzielczość zdjęcia jest optymalna?

Warto tutaj poruszyć tematykę zdjęć, bo wiele osób ma tutaj bardzo mylne wyobrażenie. To dlatego, że producenci telefonów mamią nas liczbami i robią aparaty, które mają coraz więcej megapikseli. Tak naprawdę jednak sama matryca jest nadal malutka, a zdjęcia zwyczajnie poprawiane są przez oprogramowanie znajdujące się w aparacie. Fizyczny rozmiar matrycy jednak będzie prawdopodobnie taki sam, poza kilkoma wyjątkami, gdzie producenci zdecydowali sie w zwykłym telefonie zmieścić większa matrycę, ale nadal będzie ona zdecydowanie mniejsza niż nawet w najtańszych aparatach cyfrowych na rynku.

Warto przy tym pamiętać o tym, że nawet jeśli chcemy wywołać zdjęcie to w popularnym formacie 10 x 15 px musi ono mieć 1181 na 1772 piksele wielkości. Wystarczy więc, aby aparat miał 1,2 megapiksela. Tymczasem najtańsze aparaty na rynku mają dużo dużo więcej. Nawet sama kamera przednia do „selfie” ma zwykle od 8 megapikseli.

Jakoś wykonywanych zdjęć jest jednak jak już wiemy nie tylko zależna od samego fizycznego sprzętu, a też od oprogramowania. Dlatego warto porównać zdjęcia wykonane różnymi telefonami, aby wybrać ten, który naszym zdaniem robi najlepsze.

Jaki telefon do 600 zł?

Przyjrzymy się zatem modelom telefonów do 600 zł, którym warto się przyjrzeć. Wybraliśmy kilka, które naszym zdaniem są w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby, którymi jest:

  1. Przeglądanie internetu
  2. Korzystanie z aplikacji społecznościowych
  3. Robienie zdjęć
  4. Gra w mniej zasobożerne gry na telefonie
  5. Oglądanie filmów na YouTube czy Netflix

Motorola Moto E40

Telefon posiada trzy aparaty i 8-rdzeniowy procesor, dzięki czemu jest wydany i robi dobre jakościowo zdjećia oraz filmy nawet przy słabszym oświetleniu. Ekran jest duży bo ma ponad 6 cali i 16 mln kolorów. Dlatego przyjemnie ogląda się na nim filmy i gra w gry. Telefon możę też jednocześnie obsłużyć dwie karty SIM.

Oppo A17

Ten telefon również obsługuje dwie karty sim. Ma duży ekran ponad 6 cali i 16 milionów kolorów. Aparat główny ma 50 mpix, dzięki czemu robi zdjęcia dobrej jakości w różnych warunkach oświetleniowych. Procesor również ma 8 rdzeni.

Xiomi Redmi 9A

Kolejny telefon obsługujący dwie karty SIM. Ma jednak słabszy aparat i mniej ramu niż poprzednicy, ale jednocześnie jest najtańszy. W zupełności zaspokoi podstawowe potrzeby, a niski koszt zakupu na pewno zachęci osoby szukające telefonu do pracy lub dla dzieci, bo zawsze takie urządzenie może ulec zniszczeniu.

Podobne artykuły