Bezpieczni w mediach społecznościowych – praktyczne wskazówki to publikacja Cyfryzacja KPRM, która ma na celu ostrzec nas przed zagrożeniami jakie czyhają na nas w Social Mediach oraz podpowiedzieć co zrobić, aby tego uniknąć.
Należy pamiętać o tym, że w internecie pozastawiamy po sobie tak zwany cyfrowy ślad. Każda czynność, którą wykonujemy w sieci pozostawia po sobie ślady. Nasza aktywność w sieci może być więc śledzona.
Phishing to jedna z metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców. Polega to na podszyciu się pod inną stronę/usługę/osobę w celu pozyskania od nas poufnych informacji np. danych do logowania na konto bankowe czy kodów PIN do karty.
Podczas próby takiego ataku może również zainfekowany zostać nasz komputer przez pobranie zewnętrznego szkodliwego oprogramowania.
Dlatego należy być uważnym. Zawsze sprawdzać czy jesteśmy na właściwej stronie. Czy jest ona zabezpieczona. Nie klikać w linki zawarte w wiadomościach e-mail i nie otwierać załączników wyglądających podejrzanie.
Musimy po prostu zachować uwagę. Zwracać uwagę na nadawcę, na formę wiadomości czy treść linka. Zwracaj również uwagę na gramatykę, błędy ortograficzne, które często zawierają wiadomości zawierające phishing.
Najlepiej, aby hasła było wygenerowane osobno dla każdego konta korzystając z tak zwanego generatora haseł. Nie stosuj prostych haseł, które mogą zostać złamane np. „12345”, „qwerty”. Hasła nie powinny być z niczym powiązane. Nie powinny zawierać dat, imion, faktów z naszego życia.
Niektóre portale np. Facebook umożliwiają podwójną weryfikację np. przez numer telefonu. Oznacza to, że aby się zalogować nie wystarczy znać hasło, ale trzeba jeszcze podać odpowiedni kod wysłany na nasz telefon. To znacząco zwiększa bezpieczeństwo.
Nie instaluj aplikacji z nieznanych stron, które wymagają włączenia opcji instalacji aplikacji z nieznanego źródła. W przypadku systemu Android pobieraj aplikacje z oficjalnego sklepu Google Play, a w przypadku iOS z aplikacji AppStore.
Nie przyjmuj wszystkich zaproszeń do znajomych. Nie przyjmuj do ich grona osób, których nie znasz. Ogranicz ilość poufnych informacji, które udostępniasz znajomym czy publicznie w mediach społecznościowych. Takie informacje mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie.
Pamiętaj o tym, że „co pojawia się w sieci zostaje w sieci”. Bardzo ciężko jest usunąć pewne informacje, zwłaszcza gdy będą dla nas kompromitujące. Mogą zostać wielokrotnie skopiowane i udostępnione w innych miejscach, a my nie będziemy mogli nad tym zapanować. Dlatego należy zastanowić się dwa razy zanim coś umieścimy w sieci.
Korzystaj z oprogramowania antywirusowego. Uważaj co pobierasz na swój komputer i jakie aplikacje instalujesz. Uważaj na strony, które wyglądają podejrzanie.
Staraj się również regularnie aktualizować oprogramowanie i system. Często zawiera ono luki bezpieczeństwa, które są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Twórcy oprogramowania po ich ujawnieniu naprawiają je i łatają w postaci aktualizacji.
Pamiętaj, że ataki mogą być różne i żadne oprogramowanie, ani urządzenie nie zapewni Ci 100% bezpieczeństwa i bardzo ważny jest tu czynnik ludzki. Twoja własna podejrzliwość.