Windows 10 – jak przywrócić usunięte z kosza pliki?

Technologie Data publikacji: 30 lipca 2019

Jak przywrócić usunięte z kosza pliki w Windows 10? Każdemu z nas zdarzyło się na pewno usunąć coś czego nie powinniśmy. Nie jest to jeszcze powód do tragedii bo w wielu sytuacjach pliki te można jeszcze odzyskać. Dzisiaj przedstawimy Wam na to metodę, która jest całkowicie darmowa. Wystarczy specjalny program do odzyskiwania usuniętych plików, który jest darmowy w użyciu. Dzięki temu możecie odzyskać cenne dla siebie dane.

Jak odzyskać usunięte pliki w Windows 10

Gdy zorientujesz się, że doszło do usunięcia ważnych plików i wyczyszczony został kosz, powstrzymaj się na razie od pracy na komputerze. Dane jeszcze są na dysku, ale miejsca, w którym występowały zostały oznaczone jako gotowe do nadpisania. Możesz je jeszcze odzyskać, jednak musisz uważać by nie zostały nadpisane. Dlatego warto przerwać pracę i przystąpić najpierw do odzyskania plików.

Dlatego wykonaj teraz jak najmniej czynności, które są zapisywane na dysku. Ściągnij program do odzyskiwania plików i użyj go. Jednym z nich jest Recuva. Program ten jest całkowicie darmowy. Pobierzecie go ze strony producenta. Pamiętajcie by wybrać „Download Free Version”. Po pobraniu pliku instalacyjnego zainstaluj program i uruchom go.

Po uruchomieniu programu zobaczysz pierwsze okno, w którym klikamy Next. Następnie wybieramy format plików, które chcemy odnaleźć. Możemy wybrać All Files jeśli nie jesteśmy pewni lub dokładny format np. Documents jeśli to co usunęliśmy jest dokumentem np. formatu pliku w Word. Następnie wybieramy lokalizację na dysku. Znów jeśli nie mamy pewności gdzie plik był zapisany wybieramy I’m not sure. Na koniec klikamy Start i czekamy, aż program odnajdzie wszystkie usunięte pliki i ich lokalizację na dysku.

Program znalazł już wszystkie pliki. Teraz należy przejrzeć je i sprawdzić czy są tu te rzeczy, których szukamy.

Jeśli uda nam się znaleźć te pliki zaznaczamy je na liście, a następnie klikamy Recover. Teraz program odzyska je.

Warto również zwrócić uwagę na kółeczka obok nazwy pliku. Jeśli ma ono zielony kolor to bez problemu taki plik możemy odzyskać. Gdy będzie ono miało kolor czerwony to oznacza, że plik został już nadpisany i nie możemy go przywrócić. Jeśli kółeczko będzie pomarańczowe to jest szansa na odzyskanie, ale bardzo niska.

Po kliknięciu opcji Recover będziemy mogli wybrać też miejsce, w którym plik ma zostać zapisany. Jest to bardzo wygodne bo nie musimy potem znów szukać go na naszym dysku. To wszystko. Mamy nadzieję, że w ten sposób udało Wam się odzyskać stracone pliki.

Podobne artykuły