Pocisz się w nocy? To nie musi być choroba, to może być wina Twojego łóżka!

Zdrowie Data publikacji: 14 marca 2018

Wiele osób ma problem z nadmierną potliwością w czasie snu. Budzimy się, a nasza poduszka, kołdra i piżama są wręcz mokre od potu. Oczywiście może mieć to swoje podłoże w tym co dzieje się z naszym zdrowiem, ale ja odkryłam po sobie i swojej rodzinie inny powód.

Przyczyny zdrowotne

Zanim jednak przejdę do głównego powodu, który odkryłam przytoczę zdrowotne przyczyny nadmiernego pocenia się. Pomoże to Wam wyeliminować inne czynniki jeśli istnieją i łatwiej rozwiązać problem.

  1. Nadczynność tarczycy
  2. Niepokój i nerwica
  3. Menopauza
  4. Zażywanie leków hormonalnych
  5. Cukrzyca
  6. Hipoglikemia

Gdy problem zostanie zdiagnozowany nadpotliwość leczy się lekami blokując czynności gruczołów potowych. Lekarze przepisują wtedy leki cholinergiczne, które potrafią zredukować nadmierne pocenie się. Niestety mogą one często powodować efekty uboczne. Z moich obserwacji wynika natomiast, że potliwość w nocy może wynika z zupełni innego i to banalnego powodu.

Problem ten pojawia się często właśnie w ciąży czy gdy mamy małe dziecko, ale nie sam fakt jest winą, a po prostu to, że chcemy na wszelki wypadek zabezpieczyć nasz materac przed zniszczeniem.

Ochraniacz wodoodporny na materac i potliwość

To było kilka lat temu, ale dopiero nie dawno o tym sobie przypomniałam i postanowiłam o tym napisać. Myślę, że wielu z Was może to pomóc. W ciąży kupiliśmy wodoodporny ochraniacz na materac, tak na wszelki wypadek. Nie chcieliśmy zniszczyć materaca, który przecież nie jest tani.

Wtedy od razu nie zarejestrowaliśmy przyczyny zmiany, była zima, nagle zaczęliśmy się bardziej pocić w nocy. Niekiedy wręcz budziliśmy się w środku nocy zlani potem, a pościel była tak mokra, że trzeba ją było zmienić. To stres, może jakieś inne problemy ze zdrowiem? Problem minął, więc go zostawiliśmy.

Jakiś czas temu byliśmy w hotelu i problem potliwości w nocy znów się pojawił. Zmniejszaliśmy ogrzewanie, wietrzyliśmy przed snem. Nie mogliśmy wpaść na to co jest problemem, być może ta sama dolegliwość co kiedyś? Jednak gdy chciałam prześcielić łóżko zauważyłam, że leży na nim taka sama mata ochronna na materac. Zdjęłam ją i problem minął, tak samo jak kiedyś. To ona właśnie była powodem nadmiernej potliwości.

Potem szybko przypomnieliśmy sobie, że ten sam problem był gdy spaliśmy u rodziny na narożniku. Z tą różnicą, że ja spałam na części tapicerowanej, ale składane oparcie było z ekoskóry i mąż, który tam spał również miał w nocy znów ten problem.

Okazuje się więc, że to na czym śpimy ma również wpływ na to czy w nocy się pocimy. Jeśli warstwa pod nami jest nieprzepuszczalna może powodować, że w nocy zaczniemy się mocno pocić. Zauważyliście coś takiego u siebie? Jestem ciekawa, czy moja teoria się potwierdzi, ale zbiegów okoliczności jest zbyt wiele, aby nie było w tym prawdy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły