Jesz biały ryż zamiast ziemniaków bo chcesz schudnąć? To się nie uda!

Zdrowie Data publikacji: 14 lutego 2019

Ryż kojarzy nam się z czymś zdrowym. Często stosowany jest jako zamiennik dla ziemniaków, gdy chcemy poprawić naszą dietę i schudnąć. Problem w tym, że kupowany przez nas najczęściej biały ryż wcale nie pomaga schudnąć, może być wręcz przeciwnie. Biały ryż to w 90% łatwo przyswajalne węglowodany, dlatego nadaje się dla osób, które intensywnie ćwiczą, ale nie dla Ciebie jeśli po prostu zamierzasz zmienić nawyki żywieniowe aby schudnąć.

Biały ryż nie pomaga schudnąć

Biały ryż posiada wysoki indeks glikemiczny i co ciekawe jest on tym wyższy i dłużej ryż będziemy gotować. Jak dobrze wiecie indeks glikemiczny określa jak mocno wzrośnie poziom glukozy we krwi po zjedzeniu danego produktu. Organizm musi sobie z tym poradzić więc wydziela insulinę. To sprawia, że zastrzyk energii jest intensywny, ale krótki. Nie czujemy na długo uczucia sytości, tym bardziej, że biały ryż nie zawiera błonnika. Mimo, że ma stosunkowo niewiele kalorii bo 130 w 100 g produktu, to  jedzenie go nie pomoże nam schudnąć. Wręcz przeciwnie, gdy będziemy najadać się białym ryżem, a często jemy go więcej uważając, że jest zdrowy, efekt może być odwrotny i zaczniemy tyć.

Aby chudnąc powinniśmy jeść jak najwięcej produktów, które posiadają niski indeks glikemiczny. Dlatego jeśli lubimy ryż możemy zastąpić biały ryż ryżem basmati czy ryżem brązowym, który w tej sytuacji będzie najzdrowszą alternatywą. Jest dużo zdrowszy od białego ryżu, warto więc go zacząć stosować w swojej kuchni.

Jak gotować brązowy ryż

Wielu wydaje się, że gotowanie brązowego ryżu jest pracochłonne i zajmuje dużo czasu. Oczywiście jest to okres dwa razy dłuższy od ryżu białego bo zamiast 18 minut musimy gotować go przez 45 minut, ale wystarczy dobrze zaplanować sobie posiłek i wcześniej go wstawić. W czasie gdy będzie się gotował przygotujemy inne dodatki do obiadu. Ważne są też proporcje wody. W przypadku brązowego ryżu 1 szklanka ryżu przypada na 1 i 3/4 szklanki wody.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły