Plaga latających mrówek – jak sobie z nimi poradzić?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 05 lipca 2018 / Aktualizacja: 2022-03-28

fot. By KoSPraca własna, Domena publiczna, Link

Ostatnio w wielu miastach pojawił się problem z plagą latających mrówek. Mrówki te posiadają skrzydła. Jest to tak zwana hurtnica pospilita. Od końca czerwca do sierpnia odbywają się ich loty godowe.

Hurtnica pospolita

Zazwyczaj osiąga do 5mm długości ciała, królowa do 9mm. Preferują piaszczyste miejsca o niskiej roślinności, dlatego często znajdziemy je w miastach na zielonych skwerach. Jako pierwsze gniazdo opuszczają samce, a kilka godzin po nich wylatują większe samice. Nie są niebezpieczne dla człowieka i nie stanowią dla nas zagrożenia. Jednak potrafią uczyć szkody w naszych spiżarniach. Gdy dostaną się do mieszkania przez okno lub drzwi.

Jak odstraszyć mrówki

Domowy środek na mrówki

Pierwszym sposobem jaki Wam przedstawimy jest zrobienie domowego środka na mrówki. Oczywiście możecie zaopatrzyć się w gotowe preparaty na insekty. Jednak równie dobrze możemy je zrobić samodzielnie. Aby przygotować środek na mrówki potrzebować będziemy kilku składników.

Składniki

  • 2 łyżki Boraksu
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka cynamonu

Wszystko po prostu wymieszaj i połóż w miejscach, gdzie widziałaś mrówki. Gdy dobiorą się do tego środka zdechną.

Aromaty, które odstraszają mrówki

Mrówki nie lubią zapachu cytryny. Wystarczy do pól litra dodać soku z jednej cytryny, wymieszać i spryskać miejsca, w których widzieliśmy mrówki. Podobnie działa mięta. Możemy wykonać napar z mięty i za jego pomocą spryskać miejsca, przez które mrówki mogą dostać się do mieszkania, aby je odstraszyć.

Ocet jabłkowy to kolejny zapach, którego mrówki nie ninawidzą. Wymieszaj pół szklanki octu z połową szklanki wody. Tak samo jak wcześniej przelej wszystko do butelki z atomizerem i spryskaj miejsca wokół okien i drzwi.

Mszyce

Mrówki te głównie żywią się spadzią, którą produkują mszyce. Gdy masz je w ogrodzie postaraj się pozbyć również ich aby zniechęcić mrówki do przebywania właśnie w Twoim ogrodzie. Jak to zrobisz dowiesz się tutaj.

Podobne artykuły