Jak skutecznie rozprawić się z mszycami?

Ogród Data publikacji: 10 czerwca 2018

Jak skutecznie pozbyć się mszyc? Mszyce są owadami, które należą do rzędu pluskwiaków. Występują w dużych grupach i żerują na roślinach. Są bardzo małe, ale z reguły łatwo jest zauważyć ich skupiska. Wysysają sok z roślin, a resztę wydalają. Przez masowe ich występowanie, mogą one narobić sporych szkód w naszym ogrodzie czy uprawach. Dlatego stosuje się opryski pestycydami chroniące przed plagą mszyc. Dzisiaj jednak podpowiemy Wam jak bez stosowania takich środków pozbyć się mszyc.

Ciekawostki o mszycach

Nie warto wyganiać z ogrodu biedronek, to ich naturalni wrogowie. Co ciekawe, mszyce lubią się z mrówkami. To co zostawiają ma w sobie dużo cukru, więc mrówki chętnie się tym żywią i jednocześnie chronią mszyce przed ich naturalnymi wrogami. Mamy jeszcze jedną ciekawostkę, lubicie miód spadziowy? To co wydalają mszyce nazywamy spadzią, następnie jest to zbierane przez pszczoły, które wytwarzają miód :)

Mszyce nie są wybredne, tak naprawdę każda roślina w naszym ogrodzie może stać się dla nich pokarmem. Czy to będą kwiaty ozdobne, czy warzywa lub drzewa owocowe – nie robi im to różnicy. Oprócz tego bardzo szybko się rozmnażają i przenoszą pomiędzy roślinami choroby.

Jak pozbyć się mszyc z ogrodu

Papierosy na mszyce? Brzmi ciekawie i sposób ten naprawdę działa. Nie będziemy jednak palić papierosów i dymu wydmuchiwać na mszyce. Zrobimy specjalną tytoniową wodę, którą następnie opryskamy mszyce.

Składniki

 • 12 papierosów
 • wrzątek

Przygotowanie

 1. Włóż papierosy do garnuszka, a następnie zalej wodą tak by je przykryć
 2. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj jeszcze przez 5 minut na małym ogniu
 3. Odstaw do ostygnięcia, papierosy wyrzuć, a wodę przelej do butelki z atomizerem

Teraz już wystarczy spryskiwać rośliny raz w tygodniu. Najlepiej jest spryskać rośliny, na których mszyce już są, ale również inne dookoła aby zapobiec ich przemieszczeniu się na nie.

Drugim sposobem, który możesz wykorzystać jest posadzenie pomiędzy innymi roślinami takich, których mszyce nie lubią. Jest kilka, których nie lubią, więc aż tak niewybredne nie są. rośliny, które odstraszają mszyce to:

 1. czosnek
 2. cebula
 3. mięta
 4. lawenda

Najlepiej aby rośliny te znalazły się pośród innych. Dlatego jeśli sadzisz warzywa, obok możesz sadzić cebulę lub miętę. Gdy jednak Twój ogród jest ozdobny, bardzo dobrze sprawdzi się lawenda, która jest bardzo piękną, ozdobną rośliną.

Źródła

 1. ekologiawogrodzie.pl
 2. wikipedia.org
 3. poradnikogrodniczy.pl

Podobne artykuły