Pilarka elektryczna czy spalinowa – którą z nich wybrać?

Porady Data publikacji: 29 września 2022
pilarka spalinowa Solo by AL-KO 6436

Jesteś posiadaczem działki i właśnie wpadłeś na pomysł, aby kupić piłę łańcuchową? Rzeczywiście, jest to urządzenie niezbędne w wielu przydomowych pracach. Ale zakup odpowiedniego rodzaju pilarki nie jest wcale sprawą prostą – cechują się one wieloma parametrami, które trzeba umiejętnie dopasować do swoich potrzeb i możliwości oraz specyfiki zaplanowanych prac. Co więc lepiej wybrać – pilarkę spalinową czy elektryczną? Oto krótki przewodnik, z którego dowiesz się wszystkiego na temat pił.

Piła łańcuchowa – kiedy i dlaczego trzeba ją mieć?

Zastosowań piły łańcuchowej jest bardzo wiele – jest niezastąpiona w czasie cięcia drewna na opał, przygotowywania drewna do prac budowlanych (np. budowa altany ogrodowej, ławek i innych drewnianych elementów architektury ogrodowej), prac porządkowych na terenie posesji (między innymi do przycinania gałęzi drzew) i prac leśnych.

Jeśli więc masz szczęście być posiadaczem działki, to piła łańcuchowa zdecydowanie jest sprzętem, w który powinieneś zainwestować. Pozwoli Ci to zaoszczędzić sporo czasu i prawie bez wysiłku wykonać zadania wymagające sporej siły fizycznej.

Piły spalinowe i piły elektryczne – co je różni?

Różnica między nimi polega oczywiście na zastosowaniu silnika spalinowego w przypadku pilarek spalinowych i elektrycznego w przypadku modeli pilarek elektrycznych. Warto pamiętać, że w sprzedaży dostępny jest jeszcze trzeci wariant – pilarka akumulatorowa, na przykład pilarka akumulatorowa AL-KO. Z faktu posiadania różnych napędów wynika jednak sporo innych różnic.

Niezależnie od tego, na jaki model piły łańcuchowej się zdecydujesz, pamiętaj aby zawsze wybierać model od producenta, który cieszy się zaufaniem i dobrymi opiniami klientów, na przykład marki AL-KO. Pilarki tego producenta odznaczają się doskonałą jakością wykonania. Dzięki temu sprostają każdemu powierzonemu im zadaniu, a w dodatku dostępne są w przystępnych cenach na każdą kieszeń. Taki sprzęt da Ci pewność niezawodności i wytrzymałości w każdych warunkach.

Zalety i wady piły spalinowej

Piły łańcuchowe spalinowe są sprzętem do zadań specjalnych wykonywanych w trudnych warunkach – odznacza je większa moc silnika i niezależność od źródeł prądu, nie potrzebujesz w trakcie pracy korzystać z kabla podłączonego do sieci. Pilarka wyposażona w silnik spalinowy może mieć od 1 do nawet 6 KM – tak duża moc pilarek spalinowych pozwala na wykonywanie prac związanych z wycinką grubych gałęzi, a nawet drzew, czy też na przygotowanie drewna opałowego.

Piła spalinowa jest też głośna – poziom hałasu waha się w przedziale od 110 do 120 dB. Waga urządzenia natomiast wynosi od 3 do nawet 12 kg. To sporo i wydaje się, że jest wadą pił spalinowych, trzeba jednak pamiętać, że urządzenie o takiej mocy musi być zbudowane z solidnych (czyli cięższych) materiałów, a sam silnik spalinowy ma dość złożoną budowę, która także wpływa na wagę maszyny.

Zaletą pił spalinowych jest także możliwość długiej, nieprzerwanej pracy. Wystarczy sprawdzić jakie możliwości daje jeden z najpopularniejszych modeli – pilarka spalinowa AL-KO. Jedyne, o czym musi myśleć operator, to przygotowanie odpowiedniej ilości mieszanki paliwa i oleju – pamiętaj, że większość modeli pił spalinowych wyposażona jest w silnik dwusuwowy wymagający właśnie mieszanki.

Zalety i wady piły elektrycznej

Inaczej niż pilarki spalinowe, piły elektryczne mają silnik napędzany energią elektryczną. Jakie to oznacza konsekwencje dla ich użytkowników poza oczywistą koniecznością zabezpieczenia źródła zasilania z sieci?

Piła łańcuchowa elektryczna jest lżejsza niż pilarka spalinowa – waga pilarki nie powinna przekraczać trzech kilogramów. Wydaje się więc, że piły łańcuchowe elektryczne są łatwiejsze i przystępniejsze w obsłudze. I jest to prawda, pod warunkiem jednak, że pracujemy w lekkich warunkach – to znaczy tniemy nimi raczej deski niż pnie i konary drzew. Na pewno wyższa jest precyzja pracy niż w przypadku pilarki spalinowej.

pilarka elektryczna

Moc silnika cechująca pilarki elektryczne wynosi od 1200 do 2000 W – w zależności od modelu. I choć to znacznie mniej niż ma pilarka spalinowa, to jednak w zupełności wystarczy, aby pociąć drewno do kominka, wyciąć krzew lub pociąć deski do budowy altany ogrodowej. Na potrzeby hobbystyczne i amatorskie piła łańcuchowa elektryczna, w znakomitej większości przypadków, sprawdzi się doskonale.

Piła elektryczna emituje niższy poziom hałasu niż piła spalinowa – szacowany jest on na 90 do 100 dB. Ze względu na brak spalin piłę elektryczną możemy wykorzystywać do pracy w zamkniętych pomieszczeniach bez obaw o zatrucie (zawsze jednak należy się uzbroić w okulary ochronne, dobrze jest mieć też słuchawki wygłuszające).

Jakie wady mają piły łańcuchowe elektryczne? Jedną z nich jest konieczność zachowania uważności w czasie pracy – łatwo o przecięcie nie tylko gałęzi, ale i kabla zasilającego sprzęt. Druga sprawa, nie mniej wcale istotna, to możliwe problemy z dostępem do źródła energii elektrycznej. Jeśli pracujesz daleko od domu, na przykład w sadzie, może to być naprawdę uciążliwe. Piła spalinowa daje nam swobodę i niezależność pod obydwoma tymi względami.

Jak kupić pilarkę idealną?

Jaka pilarka będzie więc lepsza – spalinowa czy elektryczna? Na to pytanie nie da się postawić jednoznacznej odpowiedzi – piła łańcuchowa wykorzystywana jest przecież do bardzo różnych zadań, różne są więc potrzeby operatorów. To sprawia, że czasem lepiej sprawdzi się model elektryczny, a czasem spalinowy. Oto najważniejsze parametry, na które należy zwracać uwagę wybierając pilarkę łańcuchową.

Rodzaj zasilania

To podstawa – zanim kupisz konkretny rodzaj piły, zastanów się do czego będziesz jej używał. Jeśli do budowy elementów architektury ogrodowej, przycinania ogrodowych drzew ozdobnych i krzewów lub cięcia niezbyt grubych pni na opał – w zupełności wystarczy Ci pilarka łańcuchowa elektryczna. Jeśli jednak chcesz budować samodzielnie dom z bali albo wycinać stare, okazałe drzewa, będzie Ci potrzebny solidniejszy sprzęt, czyli piła łańcuchowa spalinowa. Wybierz model, który odznacza się możliwie niskim spalaniem przy zachowaniu potrzebnej Ci mocy.

Warunki pracy

Zamierzasz pracować na zewnątrz czy w pomieszczeniach, na przykład garażu, warsztacie lub szopie? Jeśli w pomieszczeniach – to wyłącznie piła elektryczna. Jej cicha praca i brak emisji spalin sprawiają, że doskonale nadaje się do pracy wewnątrz. Na wolnym powietrzu sprawdzą się pilarki spalinowe, choć oczywiście użyć można także modeli elektrycznych, jeśli tylko praca nie jest szczególnie wymagająca.

Długość prowadnicy

Piły łańcuchowe każdego rodzaju wyposażone są w prowadnicę, czyli element, na którym spoczywa i porusza się łańcuch. Tym, co je odróżnia, jest jej długość. W przypadku pił spalinowych prowadnica osiąga rozmiary od 30 do nawet 110 cm. Oczywiście długość prowadnicy zależy od mocy silnika – im jest ona dłuższa, tym wydajniejszy i silniejszy musi być napęd.

Piły elektryczne mają prowadnicę krótszą, co wydaje się całkiem zrozumiałe – ich silniki odznaczają się niższą mocą, a specyfika pracy jest mniej wymagająca. Prowadnica pił elektrycznych ma długość nieprzekraczającą 30 cm, co w zupełności wystarczy do przycięcia gałęzi drzew owocowych i ozdobnych lub cięcia desek.

Podsumowanie

Który rodzaj pilarki wybrać? Jak sam widzisz, odpowiedź na to pytanie jest nieoczywista, choć przecież prosta. Wybór powinien być uzależniony od Twoich potrzeb i rodzaju pracy, którą zaplanowałeś wykonać. Zarówno piły spalinowe, jak i elektryczne, są sprzętem bardzo praktycznym i świetnie spełniającym swoje zadanie – tyle że zadania te są nieco inne. 

Podobne artykuły