Jak usunąć stary silikon – krok po kroku!

Porady Data publikacji: 19 kwietnia 2021

Silikon sanitarny jest nam potrzebny, aby uszczelnić miejsce styku wanny i innych elementów wyposażenia łazienki. Podczas nakładania go zdarzy nam się zabrudzić nim jakąś powierzchnię. Wtedy musimy go usunąć, tak aby tej powierzchni nie zniszczyć. Nie zawsze mamy możliwość zeskrobania go nożem.

Po latach użytkowania silikon sanitarny traci również swoje właściwości. Zaczyna wyglądać nieestetycznie i wtedy przychodzi czas na jego wymianę. Zanim jednak go wymienimy na nowy, najpierw musimy usunąć stary. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam, jak usunąć silikon sanitarny.

Usuwanie silikonu krok po kroku

Gdy silikon sanitarny stracił swój pierwotny wygląd, zaczął się łuszczyć i szarzeć, to czas na jego wymianę. Usunąć możemy go na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest oczywiście użycie nożyka do tapet, dzięki któremu możemy wyciąć stary silikon.

W przypadku płytek czy ceramicznych umywalek, nożyk nie uszkodzi ich, a usunięcie silikonu za jego pomocą jest bardzo proste. W marketach budowlanych kupimy również specjalne nożyki do usuwania silikonu oraz środki do tego przeznaczone. Pomogą one w usunięciu resztek pozostałego silikonu, których nie chcemy skrobać.

Pamiętaj o tym, aby zachować ostrożność, gdy usuwasz silikon za pomocą noża. Zawsze może dojść do niezamierzonego zarysowania powierzchni. Resztki sylikonu dużo lepiej jest usunąć za pomocą dedykowanych środków chemicznych. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko uszkodzenia mechanicznego czyszczonej powierzchni.

Działanie każdego środka chemicznego warto w pierwszej kolejności wypróbować w mniej widocznym miejscu, tak by w przypadku powstania odbarwień, nie były one widoczne. Dopiero, gdy upewnimy się, że środek nie szkodzi czyszczonym elementom, wykorzystujemy go na powierzchni właściwej.

Gdy nie mamy pod ręką środka dedykowanego usuwaniu silikonu, wykorzystać możemy również zwykły rozpuszczalnik. Ten również w pierwszej kolejności wypróbowujemy w niewidocznym miejscu. Jeśli jednak zależy nam na skuteczności, zdecydowanie lepiej zakupić do tego dedykowany specyfik. Jego skład został dobrany w ten sposób, aby zapewnić najlepsza skuteczność w usuwaniu silikonu.

Warto pamiętać, że środki takie nie działają od razu. Muszą zostać pozostawione na silikonie przez parę minut. Dokładny czas poznamy zapoznając się z instrukcją producenta. Dzięki działaniu środka silikon stanie się miękki i będziemy mogli zetrzeć go ścierką lub usunąć nieostrym narzędziem. Zazwyczaj wraz z preparatem producent dostarcza nam szpachelkę do usunięcia starego silikonu.

Usuwanie silikonu za pomocą płynu do mycia naczyń

Na pewno widzieliście, jak fachowcy kładący świeży silikon wyrównują go palcem zwilżonym płynem do mycia naczyń. Płyn sprawia, że silikon nie przywiera tak mocno do powierzchni. Dlatego za pomocą ściereczki zamoczonej w wodzie z płynem do mycia naczyń możemy zetrzeć resztki silikonu z glazury. Wcześniej jednak większość zdejmujemy szpachelką, aby silikon nie rozmazywał się.

Płyn do mycia naczyń jednak nie sprawdzi się w przypadku starego suchego silikonu. W takim przypadku najłatwiej jest go usunąć podważając go szpachelką lub nożykiem do tapet. Na koniec resztki silikonu usuwamy specjalnym preparatem, który go zmiękczy. Możemy wypróbować do tego również zwykłego acetonu, jeśli mamy go pod ręką.

Podobne artykuły