Nietypowe zastosowania płynu do naczyń

Porady Data publikacji: 21 października 2021

Płyn do naczyń to detergent, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Za jego pomocą można szybko i łatwo umyć kubki, talerze i inne elementy zastawy stołowej. Jednak to nie wszystko. Co ciekawe, produkt ten sprawdza się również w wielu, nietypowych zastosowaniach. Jakich? O tym przeczytasz niżej.

Właściwości płynu do naczyń

Płyn do naczyń powinien spełniać dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim musi być skuteczny oraz wydajny. Istotne również, aby charakteryzowała go biodegradowalność. Dzięki temu pomoże on w dbałości o środowisko naturalne. Ponadto odpowiednio dobrane składniki zwiększą ochronę wrażliwej skóry dłoni przed szkodliwym działaniem środków chemicznych. 

Mniej oczywiste przeznaczenie płynu do naczyń

Oprócz standardowego zastosowania płyn do naczyń używany jest również w innych przypadkach. Poniżej przedstawiamy te najbardziej nietypowe.

Smarowanie elementów opon

Wbrew pozorom płyn do mycia naczyń doskonale sprawdza się jako produkt do natłuszczenia. Znajduje zastosowanie w gospodarstwie rolnym oraz w zakładach wulkanizacyjnych. Dzięki nasmarowaniu za jego pomocą rantów opon można łatwiej i sprawniej nałożyć je na felgi.

Zabijanie muszek owocówek

Kolejnym mniej oczywistym zastosowaniem płynu do naczyń jest produkcja trutki na ciężkie do wytępienia muszki owocówki. Roztwór powstaje na bazie roztworu octu i kilku kropli preparatu do mycia zastawy stołowej. 

Zwalczanie uporczywych plam

Płyn do naczyń pomaga także w usunięciu większych zabrudzeń z tapicerki oraz dywanu. Aby jego działanie było skuteczniejsze, należy zmieszać go z niewielką ilością ciepłej wody, a następnie nałożyć na zaplamione miejsce i potrzeć szmatką.

Czyszczenie i konserwacja mebli ogrodowych

Uniwersalny płyn do naczyń może być stosowany także jako zamiennik sprayów od kurzu czy płynów czyszczących. Doskonale radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z mebli ogrodowych, tarasowych oraz balkonowych, a także zabezpiecza je przed nadmiernym osadzeniem się na ich powierzchni kurzu.

Likwidacja chwastów w ogrodzie

Przygotowany na bazie płynu do naczyń, wody i niewielkiej ilości alkoholu roztwór doskonale radzi sobie z usunięciem niechcianych chwastów, porastających ogródek, trawnik, taras, czy balkon. Warunkiem, jaki należy spełnić, jest rozpylenie roztworu na rośliny, których chcemy się pozbyć w słoneczny, lecz nie upalny dzień.

Produkcja samochodowego płynu do spryskiwaczy

Płyn do naczyń można zastosować także do pojazdów. Zmieszany z wodą doskonale sprawdzi się jako płyn do spryskiwaczy, stanowiąc alternatywę dla droższych i bardziej chemicznych, gotowych już środków dostępnych zarówno w większości sklepów, jak i na stacjach paliw. To propozycja dla osób zmotoryzowanych, dla których ekologia ma znaczenie.

Jednak to nie wszystko. Zastosowań płynu do naczyń jest tak naprawdę o wiele więcej. Jak pewnie zauważyłeś, uniwersalny skład produktu pozwala na wykorzystanie tego środka na różne sposoby. Dzięki czemu nie ma konieczności inwestowania w kilka preparatów.

Podobne artykuły