Podwyżka prądu nie będzie Ci straszna. Zobacz, jak możesz oszczędzić.

Porady Data publikacji: 18 września 2021 / Aktualizacja: 2024-02-23

W 2022 roku czekają nas podwyżki ceny energii dla gospodarstw domowych. Nie musi to jednak oznaczać dla nas znacznie wyższych rachunków. Wprowadzając kilka drobnych zmian możemy sprawić, że już teraz rachunki będą niższe, a późniejsza podwyżka mniej dotkliwa dla naszego budżetu domowego. W tym artykule podpowiemy Wam, jak możecie zacząć oszczędzać na prądzie w swoim domu.

Włącz tryb oszczędzania energii w urządzeniach

Niektóre urządzenia stale znajdują się w trybie czuwania, aby potem mogły być szybciej uruchomione. Tak działa choćby dekoder telewizji cyfrowej. Zwykle, gdy wciśniemy przycisk na pilocie niemal od razu możemy oglądać ulubiony serial.

To dlatego, że urządzenie jest cały czas w pewnym stopniu aktywne. Musi więc pobierać wtedy energię. Gdy włączymy oszczędzanie energii jego włączenie będzie musiało potrwać chwilę dłużej, ale za to zapłacimy mniej za rachunki. Ilość pobieranej energii zależna jest od urządzenia. Niektóre w trybie czuwania potrafią pobierać jej całkiem sporo.

Warto również ustawić automatyczne wyłączanie urządzeń po określonym czasie. Czasami zdarza nam się przysnąć podczas oglądania telewizji. Dzieci też często pozostawiają włączony telewizor w salonie i idą bawić się do swojego pokoju. Wtedy urządzenie cały czas pobiera energię, chociaż nikt go nie używa. Automatyczne wyłączenie zarówno dekodera, jak i telewizora pozwoli nam oszczędzić na rachunkach.

Zainwestuj w listwy z wyłącznikiem

Listwy zasilające nie tylko chronią nasze urządzenia przed przepięciami. Dzięki wyłącznikowi są bardzo praktycznym sposobem na oszczędzenie energii. W ten sposób jednym kliknięciem możemy wyłączyć urządzenia, których nie używamy np. wychodząc z domu do pracy. Dzięki temu przez ten czas nie będą one pobierały w ogóle prądu. Nie są nam one przecież wtedy potrzebne. Po powrocie znów jednym kliknięciem możesz je włączyć. To wygodne i praktyczne rozwiązanie.

W dzień korzystaj ze światła dziennego

W dzień najlepiej jest korzystać z naturalnego światła. Odsłoń okna i wpuść do wnętrza, jak najwięcej światła, tak by nie musieć w tym czasie włączać oświetlenia w domu, które oczywiście również zużywa prąd.

Skoro jesteśmy przy temacie oświetlenia, to warto również wymienić standardowe żarówki na LED. Standardową żarówkę o mocy 70W zastąpić możemy żarówką LED o mocy 10W. Co prawda żarówki tego typu są droższe w zakupie, ale już po kilku miesiącach inwestycja zwraca się. Rocznie wymieniając wszystkie żarówki w naszym mieszkaniu lub domu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na energii elektrycznej.

Włączaj pralkę i zmywarkę dopiero, gdy są pełne

Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero, gdy uda Ci się je całkowicie zapełnić. Dzięki temu będziesz używać jej rzadziej, a to w ciągu roku może przełożyć się na spore oszczędności. Warto również używać programów Eco, w które często wyposażone są te urządzenia.

Tryb ekologiczny w urządzeniach tego typu nie jest jedynie marketingowym chwytem. Naprawdę pomaga on zaoszczędzić. Jest również korzystniejszy dla środowiska. W trybie takim zmywarka zużyje mniej wody, a więc również mniej prądu na jej podgrzanie. Zwykle urządzenia te zużywają o połowę mniej energii i wody na programie Eco, niż w szybkich programach, których zazwyczaj używamy na co dzień.

Sprawdź stare urządzenia, czy nie zużywają zbyt dużo prądu

Stare urządzenia potrafią zużywać dużo więcej prądu niż dzisiejsze energooszczędne sprzęty. Na zużycie energii elektrycznej może mieć również wpływ awaria, o której możemy nawet nie wiedzieć. Warto więc sprawdzić, czy sprzęty, które niemal stale działają nie zużywają zbyt dużo prądu.

Jednym z największych pożeraczy energii w naszym domu jest zazwyczaj lodówka. Możemy sprawdzić to samodzielnie za pomocą watomierza. To proste urządzenie, które kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych. Wpinamy je do gniazdka elektrycznego, a dopiero do niego urządzenie, które zamierzamy zmierzyć. W ten sposób dowiemy się, jak dużo prądu pobiera przez określony czas i jak dużo nas kosztuje. Możemy to wtedy porównać ze wskazaniami producenta i ocenić, czy wszystko jest w porządku.

Gotuj pod przykryciem

Jeśli gotujesz na płycie elektrycznej, wtedy bardzo ważny jest optymalny sposób gotowania. Gotując pod przykryciem możemy zaoszczędzić sporo energii, która w przeciwnym wypadku dosłownie wyparuje do naszego okapu kuchennego.

Warto również pamietać o używaniu tylko niezbędnej ilości wody do gotowania. Im więcej wody musimy zagotować, tym więcej energii na to zużyjemy. To samo dotyczy podgrzewania wody na herbatę. Po co gotować cały czajnik, skoro chcemy zaparzyć tylko jedną filiżankę?

Nie otwieraj bez potrzeby lodówki i piekarnika

W przypadku lodówki, za każdym otwarciem wpuszczamy do środka ciepłe powietrze. Jeśli będziemy otwierać ją bez potrzeby, urządzenie zużyje więcej prądu, aby utrzymać wewnątrz zadaną temperaturę. Ją również powinniśmy kontrolować i regulować. Regulacja w lodówce znajduje się tam po to, byśmy mogli zmniejszyć jej moc w sytuacji, gdy w lodówce mamy mniej produktów. Dlatego warto z tej funkcji korzystać, aby nie tracić pieniędzy.

Podobna zasada dotyczy pieczenia w piekarniku. Podczas pieczenia nie otwieraj go bez potrzeby, gdyż wtedy wypuszczasz gorące powietrze do kuchni. Piekarnik musi więc zużyć więcej energii na utrzymanie temperatury w środku.

Podobne artykuły