Woreczki z żelem krzemionkowym i ich zastosowanie (SILICA GEL)

Porady Data publikacji: 17 marca 2021 / Aktualizacja: 2022-03-12

Żel krzemionkowy, czyli małe przeźroczyste kuleczki, które znajdziemy w papierowej torebce z napisem SILICA GEL kupując buty na wiosnę czy nową torebkę. Mają one ciekawe zastosowania i nie warto ich wyrzucać. Dużo praktyczniej wykorzystać je w swoim domu, a jest na to kilka sposobów.

Torebki te mają za zadanie ochronić obuwie przed wilgocią. Może ono miesiącami leżeć w magazynie narażone na działanie wilgoci. Wtedy na butach takich rozwinęłaby się pleśń i nadawałyby się do wyrzucenia. Dlatego, aby zabezpieczyć je w pudełku wraz z butami umieszcza się małe woreczki z żelem krzemionkowym.

Bardzo skutecznie pochłania on wilgoć i jednocześnie chroni przed jej działaniem buty, które znajdują się w pudełku. Funkcję tę jednak możemy wykorzystać w domu i dzisiaj przedstawimy Wam kilka pomysłów.

Skrzynka z narzędziami

Zazwyczaj w każdym domu znajduje się choć mała skrzyneczka z najpotrzebniejszymi narzędziami. Wilgoć potrafi być dla nich bezlitosna i długo nieużywane potrafią zajść rdzą. Możemy je przed tym uchronić wkładając do skrzynki narzędziowej woreczki z żelem krzemionkowym.

Warto co jakiś czas oczywiście je wymienić, a samą skrzynkę mimo wszystko ustawić w miejscu nienarażonym na działanie wilgoci. Woreczki z żelem krzemionkowym możemy wymieniać podczas okazji kupna nowych butów.

Biżuteria

Do pudełek, w których trzymasz biżuterię możesz włożyć również woreczki z żelem krzemionkowym. Dzięki temu ochronisz je przed wilgocią i srebrna biżuteria nie będzie tak szybko śniedziała.

Parowanie szyb w aucie

Żel krzemionkowy wykorzystać możesz jako pochłaniacz wilgoci w samochodzie. Dzięki temu szyby będą mniej parowały. Trzeba pamiętać jednak, że jedna mała torebka nie wystarczy. Jeśli jednak chcecie bez problemu kupicie większe ilości żelu krzemionkowego, które możecie zamknąć w bawełnianej skarpecie i umieścić na podszybiu, gdy zostawiacie auto na noc.

Dzięki temu rano nie będziecie mieć problemu z zaparowanymi szybami w samochodzie i szybciej odjedziecie do pracy.

Brzydki zapach z butów

Chcesz usunąć brzydki zapach butu? Pozbądź się z nich wilgoci. To ona jest winna temu, że nasze buty z czasem zaczynają brzydko pachnieć. Dlatego gdy zostawiasz buty na noc, możesz do środka włożyć woreczki z żelem krzemionkowym. Dzięki temu Twoje buty nie będą śmierdziały!

Warzywa

Żel krzemionkowy nie jest dla nas szkodliwy, dlatego może być przechowywany w sąsiedztwie jedzenia. Możemy wykorzystać go do zabezpieczenia warzyw przed wilgocią, a przez to ich wcześniejszym psuciem się. Do kosza, w którym trzymamy nasze warzywa wystarczy włożyć worek z żelem krzemionkowym.

Podobne artykuły