10 dobrych rad, które ułatwią Ci życie

Porady Data publikacji: 27 lipca 2021

Utrzymanie domu to nie lada wysiłek. Wymaga również wiedzy, która pomoże nam uporać się z problemami szybko i skutecznie. Dlatego przygotowaliśmy dla Was dziesięć dobrych rad, które ułatwią Ci życie. Niektóre z nich będą przydatne podczas sprzątania. Inne przydadzą Ci się w w kuchni podczas gotowania, a jeszcze inne przywrócą idealny wygląd Twojemu mieszkaniu.

Sposób na napuchnięte panele

Twoje panele napuchły od wilgoci i powstały na nich bąble? Można jeszcze przywrócić je do poprzedniego stanu. Potrzebujesz do tego żelazka oraz bawełnianej ściereczki. Ściereczkę połóż na bąblu, a następnie wyprasuj ją dobrze dociskając rozgrzanym żelazkiem. W razie potrzeby powtórz czynność i uważaj, aby nie przypalić paneli.

Wybielanie białych trampek

Białe trampki nie wyglądają już tak efektownie? Guma na podeszwach szybko się brudzi, a z biegiem czasu przybiera żółtego koloru. Można je odnowić, a jedyne czego potrzebujesz znajdziesz w swojej łazience.

Przygotuj pastę wybielającą do mycia zębów oraz szczoteczkę. Następnie lekko zwilż gumę trampek, nałóż pastę i wyszoruj szczoteczką. Na koniec wypłucz je i zobacz różnicę.

Sposób na mole spożywcze

Sypkie produkty w naszej kuchni narażone są na obecność moli spożywczych. Można im zapobiec. W tym celu należy przede wszystkim przesypać je do szczelnie zamykanych pojemników. Następnie do każdego z nich włóż po 2-3 listki laurowe. Dzięki temu mole spożywcze nie dobiorą się do twoich zapasów.

Jak długo można przechowywać przetwory?

Dobrze zawekowane przetwory mają bardzo długi termin przydatności do spożycia. Jednak ich zbyt długie leżenie sprawia, że tracą one na smaku i wyglądzie. Nie musi wcale być widoczna na nich pleśń, aby tak było. Dlatego najlepiej jest spożyć je w ciągu roku od przyrządzenia. Nie warto więc robić dużych ilości, których nie jesteśmy w stanie skonsumować.

Czym zastąpić proszek do pieczenia?

Zabrakło Ci proszku do pieczenia, a jesteś w trakcie przygotowywania ciasta? Jego głównym składnikiem jest soda oczyszczona, dlatego jeśli masz ją w kuchni możesz ją wykorzystać. Potrzebuje jednak ona czegoś kwaśnego, aby mogła zadziałać. Dlatego oprócz niej do ciasta możesz dodać trochę maślanki, kefiru czy śmietany. Pomoże również ocet, który ma kwaśny odczyn. Pamiętaj również o proporcjach. Jedna łyżeczka sody to trzy łyżeczki proszku do pieczenia.

Wyparzanie słoików w mikrofalówce

Tradycyjnie słoiki wyparzamy we wrzątku, ale możemy zrobić to znacznie łatwiej i szybciej stosując kuchenkę mikrofalową. Wystarczy w każdym słoiki umieścić trochę wody, a następnie wstawić je do mikrofalówki na pełną moc i 2 minuty czasu. Oczywiście nie możemy wstawiać do niej metalowych nakrętek oraz gumowych uszczelek. Te możemy zalać wrzątkiem, a następnie dokładnie osuszyć.

Sposób na sztywną bitą śmietanę

Bita śmietana nie wychodzi Ci? Wypróbuj ten sposób, dzięki któremu zawsze będzie idealna. Przygotuj śmietanę kremówkę (30% lub 36%), a następnie przełóż jej do miski ze stali nierdzewnej. Miska, jak i śmietana powinny wcześniej leżeć w lodówce. Następnie ubij śmietanę na sztywną pianę, a dzięki temu trikowi wyjdzie idealnie.

Jak usunąć plamę z kawy?

Zaplamienie kawą obrusu lub koszuli nie musi od razu oznaczać całkowitego zniszczenia. Trzeba jednak działać szybko i przydatny będzie ocet, który należy wymieszać z wodą. Na szklankę wody wystarczy łyżeczka octu. Następnie taką mieszankę nanosimy na plamę gąbeczką i lekko dociskamy, aby pozbyć się plamy. Na koniec pierzemy rzecz, tak jak zwykle.

Skuteczne czyszczenie syfonu

Bardzo rzadko czyścimy syfon w naszej kuchni, ale jest to dość istotne. To tam zbierają się resztki jedzenia, które wrzucamy do zlewu. Powoduje to powstawanie brzydkiego zapachu, a w ostateczności również trudne do usunięcia zatory. Dlatego warto zadbać o swój syfon i co jakiś czas zalać go kilkoma litra wrzątku. Rozpuści on zatory i usunie zabrudzenia.

Sposób na błyszczące płytki

Chcesz, aby po myciu płytki błyszczały? Do wody, którą myjesz podłogę dodaj nabłyszczacza do naczyń, który stosujesz w swojej zmywarce. Dzięki temu po umyciu płytki będą błyszczące, a nie matowe.

Podobne artykuły