Jak prać czarne ubrania?

Porady Data publikacji: 07 maja 2021

Jak prać czarne ubrania? To częste pytanie zaprzątające myśli osób, których garderoba składa się w większości z ciemnych, czarnych ubrań. Czarna odzież jest niezwykle elegancka, a kolor ten nigdy nie wychodzi z mody. Czerń jest ponadczasowa, a ubrania w tym kolorze cechują się minimalizmem. Pasują na każdą okazję i stanowią doskonałą podstawę każdej garderoby.

Dlaczego zachowanie czarnego koloru ubrań to wyzwanie?

Ołówkowa spódnica, czarny garnitur, żakiet na ważne okazje czy czarne jeansy – te ubrania nigdy nie wyjdą z mody i zawsze okazują się przydatne. Zakupienie któregoś z nich wydaje się być doskonałą inwestycją na wiele lat. Rzeczywistość jednak weryfikuje nasze oczekiwania, gdyż czarne ubrania są bardzo trudne w utrzymaniu koloru.

Czarny kolor ma tendencję do blaknięcia. Jednak za ostateczny efekt odpowiadamy sami. Decydując się na zakup czarnych ubrań, warto wybierać te najwyższej jakości. Materiały z najniższej półki bardzo szybko będą blednąć, ich czarny kolor może spłowieć nawet po pierwszym praniu. Dzieje się tak, gdyż producenci tańszych materiałów stosują gorszej jakości barwniki podatne na wypłukanie.

Jak prać czarne rzeczy? To drugi bardzo ważny aspekt, który wpływa na utrzymanie czarnych ubrań dobrej kondycji. Warto zapoznać się z cennymi zasadami, które pozwolą na dłuższą radość związaną z ciemnymi ubraniami w garderobie.

Jak prać czarne ubrania, aby długo pozostały czarne?

Jak prać czarne ubrania? Jakie działania podjąć, by na dłużej pozostały czarne i nie traciły swojego koloru? Jeśli martwisz się o swoją nową odzież w czarnym kolorze, a te pytania spędzają Ci sen z powiek, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami prania ciemnych rzeczy.

Jak prać czarne kolory – zasady:

  • Unikaj wysokich temperatur – chcąc zachować czarny kolor na bardzo długo, warto zrezygnować z wysokich temperatur. Zbyt ciepła woda skutecznie niszczy materiał i wypłukuje kolor. Czarne ubrania najlepiej prac w temperaturze wynoszącej maksymalnie 40 stopni.
  • Płyny oraz żele zamiast proszków – piorąc czarne rzeczy lepiej postawić na żele i płyny do prania, zamiast tradycyjnego proszku czy kapsułek. Rynek oferuje szeroki asortyment skutecznych produktów dedykowanych wyłącznie czarnym ubraniom. Co ważne – nie zaleca się prania czarnych ubrań z innymi kolorami. Takie zachowanie zwiększa ryzyko przedwczesnego wyblaknięcia.
  • Ustal cykl prania – piorąc czarne rzeczy, najlepiej jest korzystać z krótkich cykli. Jest to determinowane tym, iż dłuższy cykl może prowadzić właśnie do wypłukiwania barwnika z materiału.
  • Pierz ubrania na lewej stronie – przewracanie czarnych rzeczy na lewą stronę to świetny sposób na ograniczenie procesu blaknięcia koloru oraz praktycznie całkowite wykluczenie niebezpieczeństwa, jakim jest powstawanie przebarwień na odzieży. Jeśli na czarnych koszulkach lub bluzach mamy nadruki, przewrócenie ich na lewą stronę również je ochroni.
  • Unikaj suszenia na słońcu – nie od dzisiaj wiadomo, że wrogiem czarnych ubrań jest słońce. To właśnie ono często doprowadza do przyspieszonego wyblaknięcia koloru. Podobnie sprawa wygląda w temacie prasowania. Warto każdorazowo ustalać temperaturę przeznaczoną do danego materiału, by uniknąć nadmiernego blaknięcia. Za wysoka temperatura żelazka może doprowadzić także do deformacji fasonu oraz pozbawia niektóre ubrania blasku.

Jak prać czarne ubrania, aby nie szarzały?

Jak prać czarne rzeczy, aby nie szarzały? Warto do powyższych zasad dołączyć także kilka wskazówek. Dzięki temu zyskamy pewność, iż czarne ubrania na długo pozostaną czarne i zbyt szybko nie staną się szare, pozbawione blasku i charakteru.

Dodatkową wskazówką dotyczącą prania ciemnych rzeczy jest częstotliwość. Im rzadziej będziemy prać ciemne ubrania, tym możemy być pewni, że nie stracą zbyt szybko koloru. Ta zasada świetnie może sprawdzić się w przypadku spodni jeansowych, swetrów, żakietów, spodni czy sukienek. Nie używamy ich bardzo często, dlatego również nie wymagają częstego prania. Całkiem inaczej sprawa wygląda w przypadku czarnych T-shirtów. Tutaj musimy postawić na materiał wysokiej jakości oraz powyższe zasady prania.

Rewelacyjnym sposobem, by zatrzymać czerń na dłużej jest stosowanie octu. Tak naprawdę wystarczy bezpośrednio do bębna wlać szklankę octu i włączyć pranie. Efekt może okazać się zniewalający. Ogromną wadą tego sposobu jest nieprzyjemny zapach odzieży.

Kolejną naturalną metodą, która zapobiegnie blaknięciu czarnych ubrań jest dodanie do prania naparu kawy lub herbaty, oczywiście bez fusów czy cukru. Tak przygotowane pranie może dać zadziwiające rezultaty.

Jak przywrócić kolor czarnym ubraniom?

Bardzo często zdarza się, że nasze ulubione T-shirty czy ciemne spodnie wyblakły, jednak nie mam serca, by się ich pozbyć. Zastanawiamy się wtedy, czy istnieje jakakolwiek nadzieja na przywrócenie im właściwego koloru. Okazuje się, że wystarczy trochę dobrych chęci oraz odrobina wysiłku, by przywrócić kolor naszym ulubionym czarnym ubraniom.

Fantastycznym sposobem na przywrócenie głębokiej czerni ubraniom jest wykorzystanie bluszczu pospolitego bądź liści z orzecha włoskiego. Konieczne jest sporządzenie z nich naparu, w którym wystarczy wypłukać nasze ulubione czarne rzeczy.

Koszulki bez żadnych nadruków czy ozdób można potraktować czarnym barwnikiem. W sklepach bez problemu znaleźć można renowator czerni bądź specjalne barwniki, które świetnie spisują się podczas domowych zabiegów. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, by uzyskać efekt intensywnej, głębokiej czerni.

Rewelacyjnym pomysłem na przywrócenie intensywnego koloru czarnym spodniom jest pozostawienie ich na całą noc w roztworze z octu i wody. Mieszanka ta wymaga zastosowania odpowiedniej proporcji wody do octu, która wynosi 12:1. Po całonocnym moczeniu należy spodnie wraz z czarnym barwnikiem umieścić w pralce i poczekać na fenomenalny efekt. Jeśli sposób ten nie sprawdzi się w przypadku czarnych jeansów, warto zastanowić się nad nadaniem im drugiego życia w postaci spodenek z ćwiekami czy ciekawymi naszywkami.

Podobne artykuły