Pijecie wodę w butelkach? Musicie wiedzieć o najnowszych badaniach, średnio w każdej butelce znajdziemy 10 cząsteczek plastiku na litr.

Zdrowie Data publikacji: 2018-03-15

Woda butelkowana jest uważana za nas za zdrową. Producenci nazywają ją tak by kojarzyła się nam z czystymi źródłami daleko w górach. Marketing tworzony wokół wody butelkowanej sugeruje nam, że jest to najlepsze źródło wody. Niestety, ostatnio przeprowadzono największe badanie sprawdzając 250 butelek zakupionych w 9 różnych krajach. Wyniki nie zachwycają.

Badania przeprowadziła organizacja Orb Media i odkryła średnio 10 cząsteczek plastiku na litr wody. Są one tak małe, że nie są zauważalne dla naszego oka. Można jednak wykryć je w specjalistycznych badaniach wody. Według BBC, rozlewnie wód, które zostały przebadane przestrzegają najwyższych standardów – nie wróży to jednak dobrze.

Sherri Mason, profesor chemii na uniwersytecie w Nowym Jorku twierdzi, że plastik stał się tak wszechobecnym materiałem w naszym społeczeństwie, że znajduje się już w produktach, które konsumujemy na najbardziej podstawowym poziomie – w tym przypadku chodzi o wodę, do której przenika.

fot. BBC / Żółte znaki to cząsteczki plastiku.

Na razie nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwość spożywania mikrodrobinek plastiku, które nie są widoczne dla oka. Eksperci powiedzieli BBC, że ludzie w krajach rozwijających się, w których woda z kranu może być zanieczyszczona, powinni nadal pić wodę z plastikowych butelek.

Jednak niepokojące jest to, że plastik znajduje się w wodzie, którą pijemy. Nie ma również badań, które by wskazywały na skutki długotrwałego spożywania takich drobinek plastiku. Nie ma również regulacji, które dotyczyłyby ich ilości w wodzie pitnej. Faktem jest natomiast to, że w przeprowadzonych badaniach 93% przebadanych butelek wody zawierało mikrodrobinki plastiku.

Jesteście ciekawi jakie marki zostały przebadane? Są wśród nich marki lokalne jak Epura w Meksyku czy Wahaha w Chinach. Te pewnie nic C nie mówią, ale na liście było też kilka globalnych marek i przynajmniej dwie z nich powinny być Ci znane z polskich sklepów.

Wiodące międzynarodowe marki:

  • Aquafina
  • Dasani
  • Evian
  • Nestle Pure Life
  • San Pellegrino

Pełny raport Orb Media możecie znaleźć tutaj.

Źródło artykułu: http://www.bbc.com/news/science-environment-43388870

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły