Czy wiesz dlaczego wędlina jest różowa? To nie jest jej naturalny kolor.

Zdrowie Data publikacji: 2017-09-30

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego wędlina, którą kupujecie w sklepie ma różowy kolor? Serwis Noizz ostatnio wzbudził tym artykułem moje zainteresowanie i faktycznie jest w tym dużo prawdy. Jest to temat, który warto poruszyć publicznie. Zawsze staram się być świadomym konsumentem i również Wam przekazywać informacje, które uda mi się zdobyć.

Na święto często pieczemy sobie schab, zwróciliście uwagę na to jaki ma kolor? Zazwyczaj jest szary, oczywiście miejscami bielszy lub ciemniejszy. Jednak nigdy nie jest różowy.

Jak zatem dzieje się tak, że w sklepie możemy kupić wędlinę, która jest różowa? Jednym z powodów dlaczego tak jest według mnie jest to, że taki mdły szary kolor kojarzy nam się raczej z czymś nieświeżym. Wolimy, gdy wędlina jest różowa, przypomina to trochę koloryt krwi, a zatem gwarantuje świeżość produktu. Nie jest to oczywiście prawdą, a jedynie chwytem marketingowym stosowanym przez producentów wędlin.

Teraz należy spojrzeć na etykietę produktu i jego skład, a następnie znaleźć E250. Zazwyczaj w wędlinie, która ma różowy kolor bez problemu go znajdziemy. Jest to jeden z konserwantów, który wykorzystywany jest podczas procesu peklowania.

Czy zatem można kupić zdrowszą wędlinę?

Oczywiście, że tak. U mnie w mieście jest kilka sklepów gdzie wędlina jest świeża  smaczna. Można jej spróbować na miejscu i ocenić. Większość wyrobów jest robiona w tradycyjny sposób i wcale nie są aż tak drogie. Oczywiście zapłacimy więcej niż za szynkę w markecie, ale za to zjemy smaczniej i zdrowiej, bez konserwantów. Dlatego warto położyć plasterek mniej, ale za to zdrowiej :)

Źródło artykułu: https://noizz.pl/jedzenie/dlaczego-wedliny-sa-rozowe-nie-to-nie-jest-ich-naturalny-kolor

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły