Pielęgnacyjny rytuał self-care: jak zorganizować domowe SPA dla ciała i ducha?

Zdrowie Data publikacji: 04 czerwca 2024

Rytuał self-care powinien się stać Twoim nawykiem. Sprawdź dlaczego oraz, co w jego ramach warto zrobić.

Wsłuchaj się w siebie i swoje potrzeby

Pęd życia, bieganina między pracą a domem, natłok obowiązków, dążenie do rozwoju łączone z troską o rodzinę, walka o kolejne awanse, klienta, lepszy byt dla bliskich, wszystko to sprawia, że zapominamy w tym natłoku zajęć i myśli o tym, co powinno być przecież najważniejsze – o sobie. Cierpi na tym nasze zdrowie, wygląd, kondycja fizyczna oraz równowaga psychiczna. Zmorą stają się coraz częściej występujące choroby cywilizacyjne, otyłość, wrzody, cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory, zaburzenia lękowe, depresja. Mają one bardzo niekorzystny wpływ na jakość życia, a bardzo często przyczyniają się do jego skrócenia. To dlatego warto pochylić się nad swoimi potrzebami, zadbać o swoje ciało oraz umysł, dostarczyć im niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników pokarmowych, dawki ruchu, a także odprężenia.

Na czym polega rytuał self-care?

Określa się go również mianem „self-love”. Jest to szeroko pojęte dbanie o własną osobę w kontekście fizycznym i mentalnym. Chodzi przede wszystkim o to, by każdego dnia znaleźć chwilę tylko dla siebie, ukoić nerwy, zrobić coś przyjemnego, co wywoła uśmiech i pozwoli się odprężyć spiętym mięśniom oraz przeładowanym bodźcami zmysłom. To również zapewnienie organizmowi regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej dawki snu, komponowanie menu w taki sposób, by było pełnowartościowe, zróżnicowane i pozbawione szkodliwych substancji. Filozofia self-care zachęca także do wykonywania badań profilaktycznych, ograniczania stresu oraz nawiązywania relacji społecznych.

Zastanów się, czy codziennie znajdujesz chwilę, by zrobić dla siebie coś miłego? Może to być ciepła kąpiel przy aromacie świecy zapachowej, wzajemny masaż z drugą połówką, albo poczytanie dobrej książki do ulubionej herbaty.

Załącznik:
relaksujaca-kapiel-1.jpg

Sposób na domowe SPA

Bardzo fajną praktyką, która pozwoli połączyć kilka punktów z wyżej wymienionych, jest planowanie sobie co jakiś czas tzw. SPA day lub SPA evening, który można spędzić w samotności bądź w towarzystwie przyjaciółki, mamy, siostry czy córki. Jakie zabiegi warto wykonać?

  • Ciepła kąpiel – możesz tu wykorzystać płyn do kąpieli, ewentualnie pianki i galaretki, które zmiękczą skórę, nawilżą ją, uelastycznią oraz przygotują do dalszych zabiegów.
  • Peeling – złuszczanie martwego naskórka należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Jeżeli nie lubisz peelingów z drobinkami, sięgnij po ten enzymatyczny.
  • Manicure i pedicure – zadbane dłonie, stopy i paznokcie, to piękna wizytówka każdej kobiety. Zabieg rozpocznij od namoczenia skóry oraz paznokci. Lepszy efekt uzyskasz, wsypując do miski z wodą sól do kąpieli lub sól do stóp. Świetnie sprawdzi się tu również masażer do stóp, który pozwoli Ci się odprężyć i przyniesie ulgę zmęczonym, nogom, pobudzi w nich krążenie.
  • Maseczki na twarz i włosy – pielęgnację cery oraz włosów uzupełnij o składniki odżywcze, nawilżające i regenerujące zawarte w maskach.

Wieczór domowego SPA pozwoli Ci nie tylko zadbać o swoje ciało, odżywić skórę, nawilżyć ją, pobudzić krążenie krwi, rozluźnić mięśnie, ale także złapać dystansu do codziennych problemów, zapomnieć o nich na chwilę i cieszyć się przyjemnymi doznaniami, oczyszczając umysł.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły