Jeśli smażysz w ten sposób kurczaka, staje się przez to bardzo niezdrowy!

Zdrowie Data publikacji: 26 marca 2023

Kurczak jest bardzo popularnym rodzajem mięsa. Często pojawia się na naszych stołach, gdyż jest smaczny, zdrowy i relatywnie tani. Jednak przez sposób jego przygotowania, możemy sprawić, że jego dobre właściwości przestaną się liczyć.

Dlaczego warto jeść kurczaka?

Kurczak to doskonałe źródło białka wysokiej jakości, które jest niezbędne dla budowy i naprawy tkanek, wzrostu mięśni oraz utrzymania zdrowia skóry, włosów i paznokci. Białko z kurczaka jest również łatwo przyswajalne przez organizm.

Mięso kurczaka, szczególnie chude części, takie jak piersi, zawierają niewiele tłuszczu i są niskokaloryczne. To sprawia, że kurczak jest doskonałym wyborem dla osób dbających o linię lub szukających zdrowych opcji żywieniowych.

Mięso drobiowe to także źródło witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B (B6, B12, niacyna, ryboflawina), które pomagają w konwersji jedzenia na energię, utrzymaniu zdrowia układu nerwowego i wzroku. Kurczak zawiera także minerały, takie jak fosfor, potas czy selen, które są ważne dla zdrowia kości, zębów, równowagi płynów w organizmie i funkcjonowania układu odpornościowego.

Kurczak jest stosunkowo ubogi w nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą podnosić poziom cholesterolu we krwi i zwiększać ryzyko chorób serca. Zawiera również kwas tłuszczowy omega-6, który może przyczynić się do poprawy zdrowia serca.

Jaki błąd popełniamy podczas smażenia kurczaka?

Jednym z najczęstszych błędów, które popełniamy podczas smażenia kurczaka, jest smażenie panierowanego mięsa na głębokim tłuszczu, który dodatkowo nie osiągnął jeszcze optymalnej temperatury do smażenia. Następnie smażymy go zbyt długo i na zbyt dużym ogniu.

Dlaczego to negatywnie wpływa na nasze zdrowie?

Smażenie na głębokim tłuszczu prowadzi do znacznego zwiększenia ilości tłuszczu w potrawie, a zwłaszcza w panierce. Spożywanie go w nadmiernej ilości może prowadzić do nadwagi, otyłości i zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Oleje stosowane do smażenia na głębokim tłuszczu często zawierają wysokie stężenia nasyconych kwasów tłuszczowych i trans-tłuszczów, które mogą zwiększać poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi i obniżać poziom dobrego cholesterolu (HDL), co może prowadzić do chorób serca.

Smażenie na wysokiej temperaturze, może prowadzić do powstawania akrylamidu, zwłaszcza w przypadku panierki. Akrylamid to substancja chemiczna uznawana za potencjalnie rakotwórczą dla ludzi.

Wówczas może również dojść do powstawania heterocyklicznych amin (HCA) i węglowodorów aromatycznych wielopierścieniowych (PAH). Obie te substancje chemiczne są potencjalnie rakotwórcze i mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, takich jak rak żołądka, jelita grubego i piersi.

Jak rozwiązać ten problem?

Zacznij od użycia mniejszej ilości tłuszczu do smażenia. Możesz też wybrać zdrowszy rodzaj tłuszczu, kilka propozycji podamy poniżej. Temperatura powinna wynosić od 170 do 190 stopni Celsjusza. Przed smażeniem należy się upewnić, że temperatura została osiągnięta. Inaczej panierka wchłonie zbyt dużo tłuszczu. Warto więc posiadać termometr kuchenny.

Nie smaż zbyt dużo mięsa na raz. Duża ilość mięsa w panierce może obniżyć temperaturę tłuszczu, co sprawi, że smażenie potrwa dłużej i panierka będzie mniej chrupiąca. Smaż mięso do momentu, aż panierka będzie złocista i chrupiąca. Czas smażenia zależy od grubości kawałków mięsa, ale zazwyczaj wynosi około 3-5 minut po każdej stronie dla kurczaka. Po usmażeniu mięsa, umieść je na ręczniku papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.

Lepsze rodzaje tłuszczu do smażenia

Dr Bartek Kulczyński przygotował na YouTube bardzo ciekawy materiał, z którego dowiecie się, jakie rodzaje tłuszczu do smażenia są najgorsze, a jakie najlepsze. Zachęcamy do obejrzenia.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły