Czy zjedzenie muchomora sromotnikowego można przeżyć?

Zdrowie Data publikacji: 07 października 2020

Muchomor sromotnikowy jest niezwykle trującym grzybem. Już 50g wystarczy, aby zabić całą rodzinę. Substancje trujące, które zawiera ten grzyb rozkładają się dopiero w temperaturze powyżej 260 stopni Celsjusza. Oprócz tego wygląda dość niegroźnie i przypomina nam najczęściej kanię, z którą jest często mylony.

Zjedzenie tego grzyba powoduje uszkodzenia organów wewnętrznych. Nasza wątroba i nerki przestają działać, a w efekcie doprowadza to do śmierci osoby, która zjadła muchomora sromotnikowego.

Do tego objawy nie muszą pojawić się od razu. Mogą nastąpić po 12 godzinach od zjedzenia. Będzie to ból żołądka, wymiony, biegunka, nudności. Co najciekawsze, po 24 godzinach mogą one minąć, a my myślimy, że wszystko jest ok. Niestety po około dniu wracają silniej i wtedy nie ma już ratunku.

Czy można przeżyć zjedzenie muchomora sromotnikowego? Tak, oczywiście. Musimy jednak pamiętać o tym, że osoba chora musi jak najszybciej trafić do szpitala. Warto zabrać ze sobą resztę potrawy, którą jedliśmy, aby przyśpieszyć badanie toksykologiczne. Mogą to być również wymiociny, bardzo ważne jest to by lekarze mogli szybko ustalić co było przyczyną zatrucia.

Następnie dobiorą oni odpoiedni sposób leczenia i usunięcia toksyny z organizmu. Pamiętajcie by nie czekać. Każdy kto je grzyby powinien również znać objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym.

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym

Pierwsze objawy mogą pojawić się po ok. 12 godzinach od zjedzenia. Pamiętajcie jednak, że może minąć nawet cała doba. Najczęściej są nimi silne bóle brzucha, wymioty i biegunka. Od razu udajemy się do lekarza jeśli jedliśmy grzyby, a po tym pojawią się takie objawy. Nie czekamy. Zabieramy ze sobą próbkę do zbadania np. resztkę jedzenia z garnka.

Po tym czasie następuje utajenie objawów. Choremu wydaje się, że sytuacja się poprawiła, ale to tylko wstęp do kolejnego etapu zatrucia – tym razem mocniejszego.

Poprawa ta może trwać nawet 24 godziny, a po niej pojawi się żółtaczka. To sygnał uszkodzenia wątroby. Skóra i gałki oczne mogą nabierać żółtego odcieniu. Pojawia się również krawawienie z przewodu pokarmowego.

Po 4-5 dobach od zatrucia uszkodzone zostają nerki – przestajemy oddawać mocz. Jeśli nadal nie otrzymamy pomocy następuje zgon. Dlatego nie czekamy już przy pierwszych objawach.

Jak wygląda muchomor sromonikowy?

By Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35600671

Jak widzicie na zdjęciu, muchomor sromotnikowy posiada pierścień pod kapeluszem, który też jest dość rozległy i płaski w przypadku dojrzałego okazu. Posiada również ciemniejsze kawałki na nóżce, dlatego też często mylony jest z kanią.

Trzon muchomora sromotnikowego ma do 15 cm wysokości i do 2 cm grubości. U nasady posiada bulwę o średnicy do 4 cm. Bulchwa posiada białą odstającą pochwę. Trzon jest żółtawo-zielonkawy. Na górz eposiada pierścień.

Kapelusz posiada gęste i białe blaszki. U starych grzybów są one o lekkim zielonkamym odcieniu. U młodych osobników, są one niewidoczne. Przykrywa je biała osłona.

Kapelusz ma średnicę od 5 do 15 cm. U młodych grzybów jest półkolisty. U starszych przybiera dzwonkowaty kształt, a u całkowicie dojrzałych jest rozpostarty. Kolor kapelusza jest biało-zielonkawy.

Dla porównania na zdjęciu poniżej znajduje się czubajka kania. Grzyb, z którym często mylony jest muchomor sromotnikowy.

By Chrumps – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35593334

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły