14 objawów niedoboru WITAMINY D

Zdrowie Data publikacji: 2018-09-19

Jakie objawy ma niedobór witaminy D? Dzisiaj przedstawimy Ci 14 charakterystycznych oznak, które mogą świadczyć o braku tej witaminy. Jest ona bardzo ważna dla naszego człowieka. Wpływa ona na regulację homeostazy wapnia i fosforanów. Jest ona więc szczególnie ważna dla układu kostnego, szczególnie u dzieci, które dopiero rosną.

Objawy niedoboru witaminy D

 1. Słabe mięśnie i kości
 2. Problemy ze snem
 3. Choroby dziąseł
 4. Zwiększona wrażliwość na ból
 5. Nadciśnienie
 6. Zmęczenie i senność
 7. Osłabienie
 8. Problemy z trawieniem (np. zaparcia, biegunki)
 9. Choroby nerek
 10. Alergie
 11. Nadwaga
 12. Nadmierne pocenie się głowy (zwłaszcza u dzieci podczas zasypiania)
 13. Ból mostka np. po lekkim uderzeniu
 14. Odczucie „bólu skóry”

Źródła witaminy D

Najlepszym źródłem witaminy D jest słońce. Dlatego podczas lata warto zasięgać jak najwięcej słońca na świeżym powietrzu. Oczywiście ilość powstałej w ten sposób witaminy D zależy od pogody, powierzchni skóry wystawionej na słońce i czasu. Dlatego po okresie lata wiele dzieci musi ją dostawać w postaci kropli. Witaminę D można też czerpać z pokarmów takich jak:

 1. śledź marynowany
 2. śle w oleju
 3. dorsz
 4. łosoś
 5. makrela
 6. tuńczyk
 7. sardynki
 8. jajka
 9. ser żółty
 10. mleko

Źródło artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_D

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły